[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

مسابقه بین‌المللی دو «پارس» در شیراز برگزار نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس فدراسیون دوومیدانی در نشست خبری مسابقات بین‌المللی دو پارس گفت: این مسابقات که سال پیش در شیراز برگزار شد به صورت آزمایشی برگزار شد امسال در تهران برگزار می‌شود.
بجا بود که مسئولان ورزشی استان پیگیری کنند تا مسابقات که از شیراز آغاز شده بود به نام این شهر رقم زده می‌شد و به عنوان رویدادی بین المللی همه ساله در شیراز برگزار می‌شد. با توجه به اینکه سال گذشته مسابقات دو ماراتون در کنار آثار تاریخی نقش رستم و به نام مسابقات دو پارس برگزار شد و امسال نیز با نام پارس برگزار می‌شود، و بازخورد خوبی نیز در رسانه‌های بین المللی داشت زیبنده بود که فدراسیون مسابقات را به جای دیگری نمی برد. 
مجید کیهانی در نشست خبری نخستین مسابقه بین‌المللی دو پارس تهران ۲۰۱۷ گفت: امروزه در همه جای جهان، مسابقه دو استقامت خیابانی برگزار می‌شود؛ شهرها و کشورهایی مثل نیویورک، لندن، شیکاگو، توکیو، دوبی و ... میزبان چنین رقابت‌هایی بوده‌اند. در کشور ما هم لازم بود تا مسابقه‌ای به این صورت طراحی شود. سال گذشته چنین رقابتی را به صورت آزمایشی در شیراز برگزار کردیم و امسال تهران به عنوان میزبان این مسابقات انتخاب شد و این شهر میزبان باقی خواهد ماند.
وی با بیان اینکه در این مسابقات از هیچ کشوری تقلید نشده است، گفت: ما سبک و سیاق مختص کشور خودمان را در این رقابت‌ها داریم، از جایی تقلید نمی‌کنیم اما ضوابط را رعایت خواهیم کرد.
رئیس فدراسیون دوومیدانی در خصوص انتخاب مسیر مسابقه عنوان کرد: پیشنهادهای زیادی برای مسیر رقابت‌ها به ما ارائه شده بود. نظرمان این بود که مسابقه را در جایی برگزار کنیم که شرایط خوب یک مسیر بین‌المللی را داشته باشد و مردم نیز بتوانند تماشاگر مسابقات باشند. مسیر اولیه‌ انتخاب شد ولی در ادامه به این نتیجه رسیدیم که مسیر آزادی کمترین چالش را از نظر پستی و بلندی و نظارت داوران و حضور زیاد مردم خواهد داشت. اگرچه در ابتدا تلاش داشتیم تا در مسیر مسابقه، هم میدان آزادی و هم برج میلاد را داشته باشیم ولی چنین مسیری، خیلی بیشتر از ۵۰ کیلومتر می‌شد و امکان حضور این دو در مسیر رقابت نبود.
کیهانی در خصوص شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی دو پارس گفت: امسال برای نخستین بار این مسابقه برای ورزشکاران خارجی در سطح همگانی برگزار می‌شود و ورزشکاران نامی و حرفه‌ای خارجی دعوت نشده و در رقابت‌ها حضور ندارند ولی در داخل کشور همه قهرمانان حرفه‌ای در مسابقه حاضرند. تاکنون ۱۶۰ ورزشکار خارجی از ۴۰ کشور در بخش بانوان و آقایان و ۶۰۰ ورزشکار داخلی برای حضور در این مسابقات ثبت‌نام کرده‌اند. ثبت‌نام آزاد است و پیش‌بینی می‌شود تعداد شرکت‌کنندگان ایرانی به ۷۰۰ نفر هم برسد.
وی در خصوص حضور ورزشکاران آمریکایی در این رقابت‌ها تصریح کرد: ورزشکاران آمریکایی هم ثبت‌نام کرده‌اند، مجوز شورای برون‌مرزی برای همه ثبت‌نام‌شدگان صادر شده و منعی برای ورزشکاران هیچ کشوری جز رژیم اشغالگر قدس نداشتیم. فقط پروسه اخذ ویزای این ورزشکاران خارجی باید حل شود.
کیهانی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر که هواشناسی پیش‌بینی کرده روز جمعه در تهران بارندگی رخ خواهد داد و آیا این موضوع مشکلی برای مسابقه ایجاد نمی‌کند؟ گفت: بله؛ پیش‌بینی هواشناسی ابری و بارانی است اما مشکلی برای مسابقه ایجاد نمی‌شود. در همه جای دنیا دویدن در زیر باران لذت‌بخش است.
رئیس فدراسیون دوومیدانی در خصوص جوایز مسابقات بین‌المللی دو پارس گفت: مسابقات در چهار بخش برگزار می‌شود؛ در بخش آقایان، دو ۴۲ کیلومتر، ۲۱ کیلومتر و ۱۰ کیلومتر برگزار می‌شود. در دو ۴۲ کیلومتر به ۶ نفر اول جوایز ۳۰۰۰، ۲۵۰۰، ۲۰۰۰، ۱۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰ دلاری اهدا می‌شود. در دو ۲۱ کیلومتر به ۳ نفر اول جوایز ۱۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰ دلاری داده می‌شود و در دو ۱۰ کیلومتر آقایان و بانوان به سه نفر نخست جوایز ۱۰۰۰، ۷۰۰ و ۵۰۰ دلاری اهدا می‌شود. بودجه این مسابقات از محل اسپانسرها تأمین می‌شود و فدراسیون هزینه‌ای برای آن پرداخت نمی‌کند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا مسیر دریاچه آزادی برای ۱۰ کیلومتر بانوان انتخاب شده است؟ گفت: از روز اول این ماده و مسیر برای رقابت بانوان انتخاب شده بود. مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و همه مسئولان کشور به ورزش بانوان تأکید دارند و ما نیز حساسیتمان روی ورزش بانوان بسیار زیاد است و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا رقابت در این بخش به بهترین صورت پیگیری شود.
کیهانی در خصوص امکانات اورژانس در مسابقات نیز خاطرنشان کرد: اورژانس تهران به طور کامل این رقابت‌ها را پوشش می‌دهد و اتوبوسِ آمبولانسی در خط آغاز و پایان مسابقه حضور دارد و سه دستگاه آمبولانس نیز تا پایان مسابقه پشت سر ورزشکاران حرکت می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی