[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

بحث استعفای رئیس‌جمهور مطرح نیست، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی دولت با اعلام اینکه به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهور مطرح نیست، طرح این مسئله از جانب معاون اول رئیس‌جمهور را تکذیب کرد.
به گزارش ایسنا علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود اظهار کرد: آمریکا با جایگزین کردن تحریم به جای جنگ مردم را هدف قرار داده است، تحریم جایگزین مدرن برای نسل‌کشی  و جنگ بی‌صدا است.
وی ادامه داد: آمریکا با فریب افکار عمومی خود می‌گوید دنبال جنگ نیست. افکار عمومی باید بداند تحریم سلامت، آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت‌تأثیر قرار داده است. مسئولان آمریکا اعتراف کردند که تحریم را هم‌طراز جنگ قرار داده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به جلسه شورای عالی فضای مجازی گفت: در این جلسه در رابطه با اینترنت و نگرانی‌های‌مربوط به آن صحبت شده است. همگان با اجماع کامل بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تأکید کردند. به هیچ وجه نه تنها موضوع قطع اینترنت مطرح نیست، بلکه گسترش ارتباط اینترنت ایرانیان هم مورد تأکید قرار گرفته است. به اعتقاد من این جلسه هم به ابهامات پاسخ داده و هم شرایط سیاستگذاری آتی را مشخص کرده است. دولت یازدهم به گسترش اینترنت  تلاش کرده است، این دولت سبب گسترش بازار دیجیتال شده است. ربیعی سپس گفت: آنچه که مطرح است تکمیل زیر ساخت‌های‌شبکه ملی است.
سخنگوی دولت همچنین با اشاره به موضوع استیضاح برخی وزرا گفت: ما معتقد هستیم به تعبیر امام خمینی (ره) مجلس در رأس امور است. از این رو ما سوال از وزرا را حق قانونی مجلس می‌دانیم. لازم است که ما چند نکته را در این ارتباط مطرح کنیم. در موضوع استیضاح دقت شود که منافع ملی حفظ شود. الان بحث استیضاح چند وزیر کلیدی مطرح است.
وی ادامه داد: در اتفاقات اخیر وزیر کشور در میدان حضور داشت؛ اگر نمایندگان با تأمل بنگرند، احتمالاً‌ می‌توانند با درک شرایط موجود تصمیم دقیق‌تری بگیرند. از سوی دیگر یک انتخابات مهم پیش رو داریم، برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات با امنیت و گستردگی بیش‌تر امروز در مقابل تحریم‌های‌آمریکا مهم است و طرح استیضاح وزیر کشور می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
سخنگوی دولت با اشاره به آشنایی بیژن زنگنه با بازارهای بین‌المللی نفت در زمان تحریم گفت: زنگنه در خط مقدم جنگ با آمریکا است. در زمانی که جنگ، جنگ اقتصادی به تعبیر آمریکایی‌ها است ما حتماً وزرایی مثل وزیر نفت را برای کشورمان مؤثر می‌دانیم.
وی در ادامه تصریح کرد: دولت از تمامی وزرای خود و عملکرد آنان در حوزه‌های‌مختلف دفاع‌ می‌کند.
ربیعی سپس به برخی اقدامات وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که به طرح برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای رئیس‌جمهور به پیشنهاد جهانگیری  اشاره کرد، گفت: به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهور مطرح نیست. من صمیمیتی هم با آقای جهانگیری دارم و زیاد گفت‌وگو می‌کنیم نه همچین ایده‌ای‌ دارند و نه این موضوع صحت دارد. وی در همین راستا ادامه داد: برخی می‌گویند به دلیل اعتراض که نمی‌گذارند دولت کار کند رئیس‌جمهور باید استعفا دهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند، متأسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم. اتفاقات که افتاده و فشارهایی که تحمیل شده  را در نظر بگیرند. یکی از مشکلات ما سخن نگفتن و اطلاع نرساندن بوده است. دولتی که در شش سال کارنامه خوبی از قدرت خرید و اشتغال مردم داشته باید بگوید چرا می‌خواهید عامل تحریم را نادیده بگیرید؟ ما معتقد هستیم این روزها خواهد گذشت، همه تلاش خود را برای عبور از این روزها خواهیم کرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تحریم‌های‌مجدد شرکت‌های‌همکار با ایران گفت: آمریکا همه این شرکت‌ها ‌را تحت‌نظر و تحت‌فشار قرار داده است. چون پدیده جدیدی نیست در ارتباط با اصل موضوع صحبت نمی‌کنم، وزیرخارجه آمریکا چندشب گذشته صراحتاً اعتراف کرد تحریم را همانند جنگ گرفته‌اند. در جنگ آدم می‌کشند، گروگان می‌گیرند. همه این کارها را برای به هم زدن امنیت روانی مردم، ذهنیت‌شان و تحریک‌شان انجام‌ می‌دهند. راه ما راه گفت‌و گو با مردم است و راه تبیین شرایط برای مردم.
وی ادامه داد: آمریکا توان ادامه دادن به چنین رفتارهایی نخواهد داشت و این حداکثر فشاری است که به مردم ایران وارد‌ می‌کند.
ربیعی در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه که به ادعای پمپئو در راستای تحریک نیروهای عراقی توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد، گفت: اگر مستنداتی داشتند حتماً همان اول ارائه‌ می‌دادند. مردم در خیابان هستند در عراق، داعش دارد دوباره قدرت ‌می‌گیرد، در این شرایط که خود آمریکا مقصر است حمله به تأسیسات  آنان عادی است. هدف آمریکا ایجاد مجدد ایران‌هراسی است. ایران طبق اصول ثابت خود در امور کشورهای همسایه دخالت نمی‌کند.
وی تأکید کرد: در صورت عملی کردن تهدیدها آمریکایی‌ها ‌بدانند پاسخ کوبنده‌ای‌ دریافت خواهند کرد.
در ادامه این نشست ربیعی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به ژاپن و مالزی یادآورشد: ژاپن کشور دوست ما است. حضور رئیس‌جمهور در جلسه کشورهای اسلامی در مالزی نیز مجالی برای ما است،  حضور در توکیو می‌تواند با گفت‌وگوهای منطقه‌ای‌دستاوردهایی برای ما ایجاد کند. ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد، این سفر اما دوستان ژاپنی ما ابتکار عمل‌هایی دارند که ما آن را بررسی می‌کنیم. هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای‌نیست، اما حتماً به رسم انسان‌دوستی موضوعاتی مطرح‌می‌شود، وزرای اقتصادی ما و مسئولان بانکی حتماً دراین سفر حضور خواهند داشت. ربیعی در ادامه و در توضیح طرح معیشت خانوار گفت: طرح معیشتی با طرح یارانه متفاوت است. شش میلیون و خرده‌ای در این طرح ثبت‌نام کردند که بیش از دو میلیون نفر اجازه دادند دارایی‌هایشان بررسی شود. قطعاً بررسی‌ می‌شود و افرادی که مشمول شوند به آن‌ها‌ طرح معیشتی داده خواهد شد.
وی اعلام کرد که مسئله معیشت، اشتغال، حاشیه‌نشینی و احساس نابرابری همچنین فقدان توسعه دیرین و تحریم از جمله مشکلاتی است که باید برای سال آتی درباره آنان تحلیل ارائه داد. ربیعی سپس در ارتباط با نحوه اطلاع‌رسانی طرح سهمیه‌بندی بنزین گفت: دوستان رسانه‌ای‌ ما زرنگی ژورنالیستی در ارتباط با گفته‌های ‌اخیر آقای واعظی داشتند. شورای امنیت کشور موضوع اطلاع‌رسانی این طرح را مشخص کرده بود. آقای واعظی‌ می‌خواست از صدا و سیما تشکر کنند،  آنها هم زحمت خود را کشیدند. در زمان بحران و پس از بحران مسئولیت‌ها‌ را‌ می‌خواهند به عهده نگیرند. منظور رئیس دفتر رئیس‌جمهور این بوده که ما خودمان این موضوع را هم بر عهده‌می‌گیریم، اما مسئولیت اصلی آن کاملاً مشخص است که با چه کسی بوده است.
وی در ارتباط با موضوع بررسیFATF نیز گفت: گزارشی از جلسات دور جدید در مجمع تشخیص مصلحت نظام  نشان ‌می‌دهد با ترکیب دو کمیسیون بررسی مجدد آن آغاز شده است. آنچه مهم است این است که تصمیمات امروز ما برای آینده کشور مهم است.
ربیعی گفت: از موافقان و مخالفان خواهش‌ می‌کنم نظرات خود را اعلام کنند. رسانه ملی این فرصت برابر به هر دو گروه را بدهد. کارشناسان مالی و بانکی معتقد هستند با رفتن ایران به لیست سیاه هر ایرانی به مشکل بر می‌خورد. همکاران وزارت خارجه معتقد هستند خروج از این لیست سیاه کار مشکلی است و برای دولت‌های‌آتی هم سخت است. کارشناسان امنیتی ما هم معتقد هستند تحفظ امنیت ملی حفظ ‌می‌شود. چین و روسیه هم به لیست پیوستند. کارشناسان سیاسی‌می‌گویند نپیوستن به این لیست یک نوع خودتحریمی است. ما به نظر مجمع احترام‌ می‌گذاریم و امیدوارم مصلحت نظام  در نظر گرفته شود.
سخنگوی دولت در ادامه با اعلام اینکه ۶۶هزارمیلیارد تومان معوقات مالیاتی ما است، گفت: از این رقم  ۴۴ هزار میلیارد تومان جرایم مالیاتی و بقیه اصل مالیات است. امسال هم مبالغ قابل توجهی از معوقات مالیاتی وصول شده است. یکی از برنامه‌های ‌مهم سازمان مالیات جلوگیری از فرار مالیاتی و گرفتن مالیات‌ها ‌است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی