[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۰
  • دوره جدید

معاون وزیر امورخارجه: بحث مذاکره ایران-آمریکا در سفر ژاپن مطرح نیست، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر امورخارجه کشورمان درباره احتمال آغاز مذاکره میان ایران و آمریکا در سفر آقای روحانی به توکیو گفت: خیر چنین برنامه‌ای ‌وجود ندارد. به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در جمع خبرنگاران درباره خرید نفت ایران از سوی ژاپن گفت: بستگی به دولت ژاپن دارد، این کشور از خریداران قدیمی ایران است و سابقه تعاملات ما به بیش از چندین دهه‌ می‌رسد. ما درک ‌می‌کنیم فشارها و موانع موجود مشکلاتی را ایجاد کرده است و امیدواریم با تدابیری که اندیشیده می‌شود دولت و کمپانی‌های‌ ژاپن بتوانند به ایران برگردند اما تحریم‌ها‌ موانع جدی ایجاد کرده‌اند.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده مهم‌ترین موضوع مذاکره آقای روحانی در توکیو مسئله هسته‌ای گفت: مسائل دو جانبه است و طیف وسیعی از مسائل را در بر‌می‌گیرد، در عین حال هم درباره مسائل منطقه و بین‌الملل رایزنی خواهیم داشت، هم در حوزه خلیج‌فارس با مسائل مهمی رو به رو هستیم و هم در بحث برجام و سیاست آمریکا و فشار حداکثری اش صحبت خواهد شد.  
عراقچی در پاسخ به سوالی درباره حضور ژاپن در ائتلاف آمریکایی در خلیج‌فارس هم تأکید کرد که ژاپن قصد ندارد در این ائتلاف آمریکایی حضور یابد. وی درباره تصویب شدن یا نشدن FATF گفت: این موضوعی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام باید درباره آن تصمیم نهایی را بگیرد و امیدواریم تصمیمی که به مصلحت کشور نزدیک است را اتخاذ کنند. عراقچی درباره احتمال تصویب FATF در جلسه سران قوا هم اظهار بی‌اطلاعی کرد.
معاون ظریف در پاسخ به ایسنا درباره سفر رئیس اینستکس به ایران که به زودی انجام ‌می‌شود، اظهار داشت: تعاملات بین اینستکس و نهاد متناظر ایرانی به مراحل نهایی خود نزدیک شده است و اخیراً یادداشت تفاهمی بین این دو شرکت امضا شده است و امیدواریم ظرف روزهای آینده اولین تعاملات بتواند صورت گیرد، البته تعاملات بین شرکت‌های‌تجاری انجام ‌می‌شود و اینستکس و ساتما تهاترات مالی آنها را انجام ‌می‌دهند. یک مکانیزم پیچیده دارد امیدواریم طی روزهای آینده راه بیفتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی