[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

به چه کسی اعتماد کنیم ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

بزرگترین نقطه‌ضعف در پیگیری مطالبات مردم که گاهاً به خشونت‌ می‌انجامد غفلت از شناخت راه‌های قانونی است. ملت در انتخابات شرکت ‌می‌کنند اما نامزدهای مربوطه را نمی‌شناسند وبدون جهت وتحت‌تأثیر غوغاسالاری وتبلیغات، آرای خودرا به صندوق‌ می‌اندازند. در صورتیکه باید برای رأی خود ارزش قائل باشند وآنرا به افراد صاحب صلاحیت بدهند. 
در دوره‌های گذشته از آن جهت مطالبات مردم روی زمین ماند وکسی پیگیرآن نشد که ملت به افراد بدون شناخت و بصیرت رأی لیستی دادند. در واقع افرادی را راهی مجلس کردند که از قانون شناختی نداشتند و توان پیگیری مطالبات مردم را نیز درخود نمی‌دیدند...

اما فرصت همچنان باقی است وملت باید بدانند افرادی را راهی مجلس کنند که دست کم حقوقدان وجامعه‌شناس و دریک کلام پیگیر واقعی اموراقتصادی واجتماعی ملت و نیز مباحث عمرانی باشند. شناخت این افراد چندان کار مشکلی نیست و کافی است به پیشینه نامزدها نگاهی اجمالی داشته‌باشیم. باید دید کدام نامزد با قانون آشناست و می‌تواند به عنوان یک حقوقدان برجسته مطالبات مردم را از مجاری خاص خودش پیگیری نماید و یا کدام نامزد ‌می‌تواند در کنار این حقوقدان مباحث عمرانی واجرایی، فرهنگی وسیاسی را پیگیر نماید. همچنین کدام نامزد طی سالیان گذشته جزو پاکدستان بوده واهل باج دادن به این طیف وآن طیف سیاسی نبوده و نیست. 
اقتصاد امروز ایران وجهان وابستگی بدون قید وشرطی با هم دارند. نمی‌توان اقتصاد ایران را از اقتصاد سایر کشورهای جهان خصوصاً همسایگان مستثنی نمود. دادوستد به روش‌های‌نوین نیازمند خطوط ارتباطی بین‌المللی است که در شبکه‌های‌مالی جهان عموم کشورها به آن پایبند ‌می‌باشند از این جهت وقتی این لوایح به مجلس می‌رسد تا بررسی ونسبت به تأیید آن به نفع ملت تصمیم‌سازی شود، نمایندگان ملت حداقل باید سواد بررسی این لوایح را داشته‌باشند وبا اجرای روش‌های‌پوپولیستی وآتش زدن یک توافق بین‌المللی نمی‌توان توجیه مناسبی برای خروج از عهدنامه‌های‌ بین‌المللی داشته‌باشیم واین امر را ‌می‌توان دال بر نبود آگاهی وسواد دیپلماسی مجلس دانست. 
مجلسی که درمقابل تمامی اختلاس‌ها ‌وکج اندیشی‌های‌ اقتصادی به دیده اغماض‌ می‌نگرد ودرمقابل، نسبت به آنچه باید درسیر اقتصاد بین‌المللی مورد شفاف‌سازی قرار گیرد سکوت اختیار‌ می‌کند. مجلسی که برای استیضاح فلان وزیر کابینه امضا جمع‌آوری و آن‌را رسانه‌ای‌ می‌کند اما در زمان مقرر امضاهای خود را پس می‌گیرند و از آن منصرف ‌می‌شوند وپرسش‌های ‌بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد‌ می‌کنند. 
یکی از دلایل بروز خشونت‌های‌خیابانی به هرشکل چه توسط بعضی گروه‌های اجتماعی و یا بعضی گروه‌های سازمان یافته و از پیش تعریف شده، همین عدم پیگیری مطالبات ملت از سوی مجلس بوده است. در واقع شدت این اعتراضات باید درمجلس محسوس وملموس باشد تا مردم این امید را داشته‌باشند که نمایندگان آنان در مقابل مسئله گرانی وتورم روزانه واکنش‌های‌خاص خود را نشان می‌دهند ودرمواردی موفق به مهار تورم ویا تعدیل آن ‌می‌شوند. اما این روش چندان مورد وثوق ملت قرار نگرفته ونمایندگان پیوسته در این موضوعات منفعل عمل کرده‌اند. 
امید است در انتخابات پیش رو ملت با دید باز منتخبان خود را به مجلس شورا بفرستند تا گره‌ای ‌از مشکلات باز شود نه اینکه چهار سال دیگر همین مشکلات نخ‌نما دوباره برای رأی جمع کردن توسط طیف دیگری مطرح شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی