[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۴
  • دوره جدید

رونمایی محصولات بایو تکنولوژی علوم پزشکی شیراز در بهمن ماه، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: چند نمونه از محصولات بایوتکنولوژی این دانشگاه بهمن‌ماه امسال رونمایی خواهد شد.
دکتر یونس قاسمی که به مناسبت روز پژوهش و همچنین بیست‌سالگی خبرگزاری دانشجویان ایران، در دفتر ایسنا منطقه فارس حضور یافته بود، با اشاره به اینکه رویکرد دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز حرکت به سوی دانشگاه نسل سوم، کارآفرین و فناور محور است، گفت: این دانشگاه گنجینه‌ای از مقالات علمی کشور از سال۱۹۹۶میلادی تاکنون با چاپ ۱۵هزارمقاله را در خود جای داده و از این حیث رتبه سوم کشور در سامانه سنجش علمی ایران به خود اختصاص داده است. او با ابراز امیدواری از اینکه آینده سرمایه‌گذاری دانشگاه متبوع بر چاپ مقالات کیفی، کاربردی و نهایتاً طرح‌هایی باشد که تولید علم و خلق ثروت را به دنبال دارد، افزود: طی دوسال گذشته دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه فناوری به خوبی ورود کرده است. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به وجود ۶مرکز رشد در این دانشگاه، خاطرنشان کرد: اخیراً مرکز رشد شهرستان کازرون نیز به مجموع مراکز رشد این دانشگاه اضافه شده است.
قاسمی ادامه داد: هم اینک ۱۱۶ شرکت فناور در این مراکز  مستقر شده‌اند که۳۷ شرکت آن پروسه‌ دانش‌بنیان شدن را طی کرده و تاکنون ۳۰محصول تجاری شده را به ثبت رسانده‌اند. او مراکز رشد گیاهان دارویی، مرکز علوم دارویی و مرکز بایو تکنولوژی را از دیگر مراکز فعال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز ذکر کرد. معاون تحقیقات و فناوری علوم پزشکی شیراز همچنین به نمایه شدن ۸۸شاخص تعداد ارجاعات به مقالات اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سامانه علم سنجی کشور اشاره و عنوان کرد: مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز چندین شرکت دانش بنیان دارد و چند داروی تجاری‌سازی در آن پروسه‌ تولید را گذرانده و در آینده‌ای نزدیک وارد بازار می‌شوند. قاسمی فرآیند کسب مجوز برای محصولاتی که تجاری‌سازی شده را از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و خواستار کاهش پروسه‌ کسب مجوزها شد و گفت: پروسه طولانی دریافت مجوز گاهی موجب ناامیدی و دلسردی شرکت‌های دانش‌بنیان شده است. او همچنین گفت: کمیته اخلاق دانشگاه و همچنین وزارت بهداشت به طور مستمر موضوع صحت مقالات را برای ممانعت از بروز هرگونه اشکال و مشابهت را رصد و پیگیری می‌کنند؛ اگرچه بخشی از مشکلات در خصوص تولید مقاله به نداشتن اطلاعات کافی ارائه دهنده باز می‌گردد. اگرچه تعداد موارد مشابهت در مقالات در علوم پزشکی شیراز انگشت شمار بوده است. قاسمی همچنین با بیان اینکه ۱۴ درصد از اساتید این دانشگاه، مقالات خود را  با همکاری‌های بین‌المللی ارائه می‌کنند، گفت: بیش از ۹۰ درصد از اساتید دانشگاه علوم پزشکی دارای مقالات چاپ شده در نشریات بین‌المللی هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی