[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

بانوان کشاورز آستین بالا زدند ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل ا مور امور عشایر فارس گفت: جمعیت عشایر استان فارس 150 هزار نفر‌می‌باشد که نیمی از جمعیت جامعه عشایری را زنان تشکیل‌می‌دهند و با توجه به توانمندی و ظرفیت‌های‌خوبی که در آنها وجود دارد به منظور بهره گیری از ظرفیت بانوان عشایری بر آن شدیم با هم اندیشی دستگاه‌های‌مربوطه و با در اختیار گذاشتن اراضی مستعد کشاورزی به بنیان خانواده  آنان کمک کنیم. 
بهرامی بیان کرد، ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده‌ها‌ و همچنین تنوع بخشی به اشتغال را از اهداف این تفاهم نامه برشمرد و ابراز امیدواری نمود با توجه به نیاز جامعه عشایری بتوانیم با همکاری و همدلی که بین دستگاه‌های‌امور اراضی، منابع طبیعی و امور عشایر وجود دارد این طرح را عملیاتی کنیم و اثر بخشی آن را در ارتقاء وضعیت معیشت خانوارهای عشایری ببینیم. 
مدیر کل دفتر واگذاری و توسعه اراضی امور اراضی کشور گفت: هدف اصلی واگذاری زمین کمک به توسعه کشور است. راههای مختلفی در پیشبرد توسعه کشورها وجود دارد که یکی از راه‌ها ‌واگذاری زمین‌های ‌مستعد کشاورزی‌ می‌باشد.
میررجبی اظهار داشت: یکی از اهداف بحث اهلیت‌ می‌باشد که این قشر جامعه از این بحث مستثنی‌ می‌باشد. جامعه عشایری یک قشر کم توقع و با حداقل‌ها ‌زندگی ‌می‌کند و بهتر است بستری را فراهم آید که نیاز آن‌ها‌ را رفع کنیم و عشایر را به سمت توسعه یافتگی کشور سوق دهیم. 
وی افزود: در بحث شناسایی اراضی دقت لازم صورت گیرد و با شناسایی عرصه (جامعه ، اقتصاد، محیط‌زیست) این سه مقوله را در کنار هم ببینیم و به آن توجه کنیم ‌می‌توانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.
این مقام مسئول گفت: اگر در جامعه هدف مشخص شود که در جامعه عشایری صندوق‌ها‌  ‌می‌باشد با تقویت و تصحیح همین صندوق‌ها می‌توانیم به سود دهی برسیم. 
مشاورامور بانوان سازمان امور اراضی کشور گفت: عشایر ذخایر انقلابند و اگر در جامعه امروزی از موهبت تغذیه و زندگی  سالم برخورداریم از حضور پررنگ زنان عشایری ‌می‌باشد. 
موسوی گفت: مدیریت امور اراضی و منابع طبیعی در کنار هم‌می‌تواند خروجی خوبی داشته‌باشد. لذا با واگذاری اراضی مستعد به کشاورزی به زنان عشایری باعث حفظ و کاربردی اراضی‌می‌شود. 
شفاهی مدیر کل دفتر امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری اظهار داشت توجه ویژه به صنایع گردشگری در استان فارس و پتانسیل‌های‌خوبی که وجود دارد زنان عشایری نقش مولد در پخش تولیدات ارگانیک و حفظ منابع طبیعی دارند .
باصری مدیریت امور اراضی استان فارس گفت: در ارتباط با تشکل‌ها باید آموزش‌های ‌لازم انجام گردد. با شناسائی گونه‌های‌مختلف فعالیت‌ها (صنایع دستی،کشاورزی ) نیاز سنجی و آموزش صورت گیرد و زمین به افرادی واگذار گردد که کننده کار باشند ودر نهایت باعث افزایش درآمد گردد. 
در پایان جلسه تفاهم‌نامه همکاری بین مدیریت امور اراضی استان و اداره کل امور عشایر فارس منعقد گردید. 
گفتنی است  استان فارس با توجه به وسعت اقلیمی که دارد توانسته  5/12 درصد عشایرسیار کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی