[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

حرکت روی لبه تیغ ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

آنچه در عرصه اقتصاد داخلی ایران مشهود است، رکود وتورمی است که زندگی ایرانیان را تحت شرایطی سخت قرار داده است. به‌نظر‌می‌رسد مهم‌ترین جایگاهی که برای بیان اعتراضات از گذشته مهیا بوده و امروز برخی دنبال آن می‌گردند، همین رسانه‌های مکتوب است که در جایگاهی بزرگ و بلندمرتبه قراردارند و البته برخی نسبت به آن بیگانه هستند. بیان مشکلات در رسانه‌های‌مکتوب برای پیدا کردن راهکاری مناسب وعملی برای حل و فصل نمودن آن است و نه واردآوردن اتهام برای تخریب جناح ویا گروهی فاقد برنامه که قدرت سیاسی را بدست دارند. اینکه بعضی رسانه‌ها‌با خط وجناحی سیاسی همسو وهمراه هستند غیر قابل انکار است چرا که سیاسیون برای تخریب حریف پیوسته دنبال راهکاری بوده و اینک این راهکار درپیدایش و ظهوررسانه‌های‌جهت داروهمسو یافته‌اند و از آن به عنوان یک حربه برنده وبرنده استفاده ‌می‌کنند... 

دراین شرایط، رسالت رسانه‌های ‌مکتوب ومردمی بسیار سخت وحساس است چرا که باید درمیدان نفاق به اثبات مطالبات مردم و ارایه راهکار برای حصول آن بپردازد. این چالش به مثابه حرکت روی لبه تیغ است که هر آن امکان دارد جناحی سیاسی ودارای قدرت فصلی مشکلی برای ادامه حیات آن رسانه ایجاد نماید. یکی از جمله عواملی که رسانه‌های‌مکتوب درحاشیه وبقولی سایه تاریک و امن برای ادامه بقا قرار گرفته‌اند همین تهدید سیاسی است که هم اقتصاد رسانه را تهدید ‌می‌کند و رسانه را آماج اتهامات واهی‌می‌کند.
ما رسانه‌های‌مکتوب برای کسب و افزایش اعتماد مردم باید در ارایه گزارش‌های‌اقتصادی مدیران ارشد ملی واستانی جانب عدالت را رعایت کنیم چرا که در غیر این صورت دروغ‌پردازی کرده‌ایم. ما درمورد اشتغال و انجام سرمایه‌گذاری در سطوح ملی واستانی همچنان درانتظار وقوع اتفاقاتی هستیم که در عمل درد را درمان کند. از زمان دولت نهم واستاندارانی که آمارهای افزایشی سرمایه‌گذاری خارجی در استانی مانند فارس را به دلار می‌دادند، تا کنون همچنان جوانان در صف متقاضیان اشتغال ایستاده‌اند. این در حالی است که انتخابات یازدهم مجلس شورا تا دوماه دیگر برگزار‌می‌شود و برابرآنچه دیده وشنیده شده است نامزدها با شعارهای اقتصادی وبا هدف درمان تورم ورکود وبیکاری به صحنه خواهند آمد. در واقع دستاویز دیگری برای حضور وجود ندارد مگر طرح سوال درمورد فقر وآسیب‌های ‌پیش‌آمده از تحرکات غلط اقتصادی کشور. 
غیر ازطرح همان پرسش‌های ‌قدیمی ونخ‌نما موارد قابل طرحی  وجود ندارد چرا که سیاست‌ها ‌در سطوح ملی تدوین می‌شود باید در انتظار تحولات سیاسی در ابعاد بین‌المللی بود که این تحولات خط ومشی اقتصاد داخلی را ترسیم و ابلاغ خواهد کرد. 
در واقع ما بدون پیوست اقتصاد با اقتصاد جهان قادر به ادامه بقا نخواهیم بود و باید دراین رهگذر تلاش شود تا اولاً با کشورهای منطقه و دوم با کشورهای صاحب تکنولوژی وعلم در اقصا نقاط جهان طرح ارتباطات سازنده داشته‌باشیم.
اعداد وارقام منتشرشده توسط خبرگزاری‌های ‌رسمی (باشگاه خبرنگاران) تکان‌دهنده است چراکه در سال گذشته 600 هزار خانوار به جمعیت خانوار تحت‌پوشش کمیته امداد اضافه شده‌اند. هرچند مقرری‌های ‌این نهاد اندک و با واقعیت اقتصاد خانوار هم‌خوانی ندارد اما مردم از شدت فقر و مطلق بودن آن به همین مقرری‌های ‌اندک پناه می‌برند و باید به صراحت گفت این نوع ساماندهی درخلاء اشتغال و نجام سرمایه‌گذاری‌های‌ صنعتی یک عمل اشتباه درحوزه فعال‌های‌اجتماعی وحفظ کرامت انسانی است.
این درحالی است که شمار قابل توجهی از این افراد اذعان داشته‌اند که درصورت برخورداری از اشتغال مناسب وپایدار تمایلی به تحت‌حمایت بودن کمیته امداد ندارند. اما سیاست‌ها‌ در ممانعت از انجام سرمایه‌گذاری سالم، مناسب و اشتغال از تنها مسیر مشخص را به کمیته امداد ختم ‌می‌کند. نهادی که بالغ بر 46درصد هزینه‌هایش از طریق دولت والباقی را خیرین تأمین ‌می‌کنند و باید دید در این شرایط خراب اقتصادی خیرین مشغول انجام کدام فعالیت سالم اقتصادی هستند که بخش از درآمدهای خود را به این نهاد حواله ‌می‌کنند. 
به گفته معاون اشتغال وخودکفایی این نهاد تحقیقات وپژوهش‌های‌مؤثری در سال 96 در 32 شهرستان کشور انجام شده که در حوزه فقر خوراکی و پوشاکی اعداد و ارقام تکان‌دهنده‌ای‌ را ارایه نموده است. به درستی ‌می‌توان دریافت که ما در حوزه فقر وآسیب‌های ‌بوجود آماده دارای اطلاعات دقیق وبی‌شماری هستیم اما در حوزه عمل فاقد یک برنامه مدون برای هدم فقر از کشور هستیم. 
اگر ما همین آمار پژوهشی کمیته امداد را ملاک کار قرار دهیم ومشخصاً سال 1396 را ملاک دستیابی به این آمار بدانیم باید در فرصت موجود والبته تاریخ گذشته، برنامه‌ای ‌برای هدم آثارش ارایه کرده باشیم اما رشد فقر و بهانه‌های‌سیاسی همچنان به این موضوع دامن می‌زند و معلوم نیست چرا با درختیار داشتن گنجینه اطلاعات اما این موضوع همچنان کشدار است.
از اینکه هر سال آمار افزایش مددجویان کمیته امداد را اعلام کنیم باید تأسف خورد چرا که آمارهای سیاسی دولت گلستان را آدرس می‌دهد و واقعیت چیز دیگری است. دولت‌ها‌ درتمام سال‌های گذشته این 40 سال فرصت برای کار داشته‌اند ومتأسفانه درپایان هر دوره از الفبای سیاسی نگذاشتند ما کارمان را بکنیم، استفاده کردند و رفتند. مشکلات به قوت خود باقی است وصف ملاقات با مدیران ارشد استانی وملی سمت وسوی اشتغال وخروج ازبحران  فقر را نشان می‌دهد، تهیه آمار و ارقامی که در همین صف‌های ‌بلند میسر است والبته زنگ‌های ‌خطر را به‌صدا در می آورد. باید به‌هوش بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی