[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

سلامت پا به رکاب شد ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مراسم بهره‌برداری ازدوچرخه‌های‌هوشمند اشتراکی به همت شهرداری شیراز کلید خورد. این مراسم عصر پنجشنبه با حضور شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری و شماری از مسئولان کلانشهر شیراز در مقابل باغ عفیف‌آباد آغاز شد.
شهردار شیراز گفت: مجموعه شهرداری شیراز در دوره جدید به دنبال اجرایی ساختن طرح‌‌های‌انسان‌محور است. مهندس حیدر اسکندرپور با اشاره به نقش ارزنده طرح‌هایی نظیر دوچرخه‌های‌هوشمند در جامعه بیان کرد: دوچرخه‌های هوشمند و طرح‌های‌مشابه فرصت مغتنمی برای عملی کردن برنامه‌های‌انسان محور به شمار‌می‌روند و شهرداری شیراز در زمینه‌های‌گوناگون اجرایی‌سازی آنها را دنبال‌ می‌کند. وی افزود: در مرحله اول اجرای این طرح هزار دوچرخه هوشمند فعال‌می‌‌شوند و تا پایان امسال با برنامه‌ریزی‌های ‌انجام شده شمار دوچرخه هوشمند به دوهزاردستگاه افزایش خواهد یافت. شهردار شیراز با اشاره به هوشمند بودن طرح‌های‌حامی محیط‌زیست و سلامت‌محور گفت: دوچرخه‌‌های‌هوشمند اشتراکی مجهز به دو دستگاه ردیاب GPS هستند و به وسیله نرم‌افزار‌ تعریف شده از طریق بار کد فعال می‌شوند. همچنین پس از پایان سفر‌ می‌توان دوباره آنها را با همان بارکد قفل کرد.
مهندس اسکندرپور با اشاره به هزینه اشتراک و تردد این دوچرخه‌ها‌ در سطح شهر خاطرنشان کرد: هزینه اشتراک پنج ساله آنها با حمایت‌های‌سوبسیدی شهرداری به 20 هزارتومان کاهش یافته و در حالی است که حق اشتراک این طرح در تهران۱۵۰تا۱۷۰ هزار‌تومان است.  همچنین شهروندان به ازای هر نیم ساعت استفاده از دوچرخه مبلغ ۱۵۰۰تومان پرداخت ‌می‌کنند. این مقام مسئول دوچرخه‌های‌هوشمند را به عنوان یک مدل جدید از راهکارهای حمل و نقل که بر پایه مبانی سلامت محوری و دوستداری محیط‌زیست پایه‌ریزی شده ارزیابی کرد و گفت: شهروندان شیراز‌ می‌‌توانند با مراجعه به ۲۵پارکینگ دوچرخه که در سطح شهر تعبیه شده از آنها استفاده کنند. همچنین نرم‌افزار هوشمندی برای این امر طراحی شده است. مهندس اسکندرپوردر ادامه تصریح کرد: شهروندان بعد از پایان سفر می‌توانند دوچرخه را پارک کنند تا شرکت متولی دوچرخه را به پارکینگ اصلی منتقل کنند.
در ادامه این مراسم معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار شیراز گفت: در راستای تحقق شعار انسان‌‌محوری و دستیابی به سیستم‌های حمل‌و نقل پاک طرح استفاده از دوچرخه‌های‌هوشمند در دستور کار شهرداری شیراز قرار گرفته است. دکتر مجتبی زوربخش با اشاره به نگاه مدرن شهرداری شیراز به سیستم حمل و نقلی خاطر نشان کرد: برای انجام سفرهای کوتاه‌ و میان ‌مسافت، راه‌اندازی سیستم دوچرخه ‌سواری در دستور کار قرار گرفت و امید‌ می‌رود با فرهنگ‌سازی و ارایه بسته‌های‌تشویقی و حمایتی این طرح با استقبال شهروندان همراه شود.
وی به طرح‌های‌آتی شهرداری شیراز که در راستای اجرای پروژه‌های‌انسان‌محور به بهره‌برداری خواهد رسید اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌هایی نظیر تراموا و امکاناتی از قیبل دوچرخه‌های ‌برقی و اسکوتر در زمره برنامه‌‌هایی قرار دارند که در آینده نزدیک اجرایی‌می‌شوند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار شیراز با اشاره به شرکت متولی اجرای این طرح گفت: برای راه ‌اندازی این طرح با شرکت بیدود (پاک چرخ ایرانیان) قراردادی امضا شده که مالکیت ناوگان به عهده شرکت ارائه‌ دهنده سرویس است.
 دکتر زوربخش با اشاره به تمهیداتی که برای گسترش این طرح در سطح کلانشهر شیراز اندیشیده شده است، گفت: در مدت پنج سال شمار ایستگاه‌ها ‌به ۲۵۷ واحد و تعداد دوچرخه‌‌ها ‌به ۱۰هزار دستگاه افزایش خواهد یافت و این امکانات دارای پراکندگی مطلوبی در سطح کلانشهر شیراز خواهد بود. وی افزود: مطابق برنامه زمان‌بندی قرار است سالیانه به طور متوسط ۵۰ ایستگاه دوچرخه‌ سواری احداث شود و دو هزار دستگاه دوچرخه در مدار قرار گیرند. این مقام مسئول با اشاره به اختصاص بسته‌های تشویقی برای شهروندان، خاطرنشان کرد: شهروندان شیرازی ‌می‌توانند با پرداخت مبلغ ۲۰هزار تومان به عنوان حق اشتراک برای مدت یکسال، از دوچرخه‌های هوشمند استفاده کنند و شهرداری شیراز برای اجرای این طرح حمایت‌های‌مالی و سوبسیدی گسترده‌ای را در دستور کار قرار داده است.
بر اساس این گزارش تاکنون ۲۴کیلومتر مسیر دوچرخه‌ سواری در فضای ‌شهری و یک رینگ ویژه دوچرخه سواری به طول ۱۸کیلومتردر اطراف شهر به همت شهرداری شیراز احداث شده است. همچنین هزینه ثبت‌نام برای استفاده از دوچرخه‌های‌هوشمند اشتراکی از 170هزارتومان به 20 هزار تومان با حمایت شهرداری شیراز به منظور استقبال شهروندان شیرازی از این طرح تقلیل یافته است. دوچرخه‌های هوشمند مجهز به دو دستگاه GPS هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی