[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

لزوم راه‌اندازی نهضت تولید آثار شهدای هنرمند ، روزنامه شیراز نوین

مراسم اختتامیه جشنواره‌های هنری بسیج هنرمندان فارس شامل جشنواره‌های «ترسم نور»، «چهل فصل عشق» و «روایت چهل» در بخش‌های مختلف هنری برگزار شد و در آن برگزیدگان هر رشته معرفی و تجلیل شدند.
به گزارش روابط عمومی بسیج هنرمندان فارس، مراسم اختتامیه جشنواره‌های هنری بسیج هنرمندان فارس شامل جشنواره‌های «ترسم نور»، «چهل فصل عشق» و «روایت چهل» در سالن شهید اسلامی‌نسب مجتمع فرهنگی ـ مذهبی شلمچه شیراز برگزار شد.
در این مراسم محمد پورمنتصری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس به ارائه گزارشی از فعالیت این جشنواره‌ها پرداخت و گفت: جشنواره‌های هنری بسیج هنرمندان شامل جشنواره نقاشی خط و خوشنویسی با عنوان «ترسم نور»، جشنواره شعر با عنوان «چهل فصل عشق» و جشنواره داستان و خاطره«روایت چهل» به‌مناسبت بزرگداشت چهل سالگی بسیج مستضعفین بودند که در هفته دفاع‌مقدس سال‌جاری فراخوان آن‌ها اعلام شد.
وی با بیان اینکه مهلت ارسال آثار به این جشنواره‌ها تا هفته بسیج بود، گفت: در این هفت نیز کار داوری آثار انجام شد و نمایشگاهی نیز از آثار برگزیدگان این جشنواره در شیراز برپا شد.
پورمنتصری با تصریح اینکه در مجموع 338 اثر از 288 نفر از هنرمندان فارس به دبیرخانه این جشنواره‌ها ارسال شد، گفت: ۱۰۴ اثر برای جشنواره «روایت چهل»، ۶۴ اثر برای جشنواره «ترسم نور» و ۱۷۰ اثر هم برای جشنواره «چهل فصل عشق» به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که امروز از برگزیدگان این جشنواره‌ها تجلیل خواهیم کرد.
سعید کوشکی جهرمی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه هنر یک زبان بین‌المللی است، افزود: زبان فارسی یک زبان ملی است اما وقتی ابعاد فرهنگی و تمدنی را در قالب هنر بیان می‌کنید، می‌شود یک زبان بین‌المللی که برای تمام ملت‌ها قابل فهم است.
وی با بیان اینکه هنر مقوله‌ای است که هم فرهنگ یک تمدن را می‌تواند جاودانه کند و هم شاخصه‌های کمال را از این فرهنگ و تمدن بگیرد، گفت: کسانی که اهل مطالعه تاریخ تمدن بشر هستند، می‌دانند بشر برای ماندگار شدن خودش در هر تمدنی دست به اختراع می‌زند و وقتی تاریخ تمدن نگاه کنیم، می‌بینیم که این تمدن را در قالب سنگ نوشته منتقل کرده است و زمانی هم در قالب ساختمان‌سازی این کار را انجام داده است که نمونه آن را در تخت جمشید که یک نمونه از اوج هنر ایرانی است، می‌بینیم. امیر نصیربیگی، رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور  نیز در این مراسم با بیان اینکه هنرمند در پایگاه اجتماعی نقشی فراتر از عامه مردم دارد، افزود: قشر هنرمند به‌عنوان قشر فرهیخته و راهبر است و ما از هنرمندان انقلابی و اسلامی خود این انتظار داریم که این نقش و رسالت خود را به‌معنای واقعی تحقق بخشیده و آن را در جامعه اسلامی فرهنگ‌سازی کرده و این رویه را درست بنا کنند تا آن سرمنزل مقصود با تمام وجود و بدون نقص و خطا تحقق پیدا کند. وی با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری هر ساله دیداری با شعرای نقاط مختلف کشور دارند که در آن هنرمندان نیز تولیدات ادبی خود را ارائه می‌دهند، به بخشی از منویات مقام معظم رهبری در این دیدارها اشاره کرد و گفت: معظم‌له فرمودند هنرمند باید نسبت به تحولات اجتماعی خودش مواضع صریح و انقلابی داشته‌باشند، اگر هنرمندی نسبت به همه اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهد، حالت خنثی داشته‌باشد، اصلی‌ترین چیزی که ضایع کرده، تضییع این نعمت هنری است که خداوند به او عطا کرده است و اگر موضع‌گیری آن بر خلاف بوده و در جهت جبهه باطلل باشد، خیانت کرده است. نصیربیگی با بیان اینکه اثر قلم و هنر هنرمند یک سنگ و موضع است، گفت: هنرمند از همان سنگر و موضع از مواضع اعتقادی صیانت و هم‌فکری کرده و از مرزهای فرهنگی پاسداری می‌کند و این هنرمند نباید منتظر کسی باشد بلکه باید رویه آتش به اختیاری را داشته‌باشد و هر جا که ضرورت اسلام و انقلاب است، در صحنه حاضر شده و آن هنر خود را تمام عیار و با قدرت به میدان آورد.
رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور تأکید کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند هنرمندان افسران جنگ نرم هستند و کاری که از افسران جنگ نرم انتظا داریم مدیریت عرصه است یعنی هنرمندان باید این میدان جنگ را ترسیم کرده و همه جنبه‌های آن را بررسی کند و این غیر از آثار تولید هنری متناسب نیست، لذا امیدواریم این جشنواره‌های مختلفی که برگزار می‌شوند، بتواند ما را به آن هدف نزدیک کند. نصیربیگی تأکید کرد: باید فضا را آماده کنیم تا هنرمندان با رویکرد انقلابی و ارزشی خود بتوانند در این فضا نقش ایفا کرده و با آثار هنری متناسب خود بتوانند پیام انقلاب را منتقل کنند و آن راهبری را به واسطه آثار خود در جامعه داشته‌باشند.
رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور، آثار هنرمندان را گنجینه ازرشمندی دانست که می‌تواند راهگشای مسائل فرهنگی و هنری کشور باشد و ادامه داد: ما به‌عنوان خدمتگذاران شما در عرصه فرهنگ و هنر وظیفه داریم که چتر حمایتی و مشوقی را در کنار هنرمندان داشته‌باشیم تا مبادا هنرمندان تنها بمانند و پشتشان خالی شود و در سنگری که تک به تک فتح می‌کنند، عقب بمانیم.
نصیربیگی اضافه کرد: از هنرمندان متعهد استان انتظار داریم تا آثار هنری درباره شهدای هنرمند خلق کنند و راه آنان را ادامه دهند لذا باید نهضت تولید آثار شهدای هنرمند را در دستور کار قرار دهیم.
رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس، شهدای هنرمند را افتخار حوزه هنر دانست و از هنرمندان نیز خواست تا راه این شهدا را با قوت ادامه دهند. بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم بعد از ارائه گزارش دبیران جشنواره‌های هنری، از برگزیدگان هر جشنواره و هر رشته تجلیل به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی