[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

حالا سـه تیم خوب داریم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: در ابتدای فصل جاری به توانایی‌های فنی سه تیم مهم فوتبال و فوتسال شیراز تردیدهایی وجود داشت. در این میان، می‌شد به فجرسپاسی نگاه نسبتاً مثبت‌تری داشت؛ اما ارژن و قشقایی وضعیت‌های نامشخصی داشتند. ارژن که مثل هر سال تا آخرین روزها مشخص نبود در مسابقات شرکت می‌کند یا نه، چند بازیکن اصلی را هم طبق معمول از دست داد و بالاخره وارد مسابقات شد. قشقایی هم که همچنان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کرد، یک مربی بسیار کم‌تجربه را هم روی نیمکت نشاند تا به شک و تردیدها بیش از پیش دامن بزند.
روزهای آغازین فصل هم نتوانست از تردیدها بکاهد. فجری‌ها همان روز اول در اراک شکست سنگینی را متحمل شدند، ارژن هر سه بازی نخستش را واگذار کرد و قشقایی هم پس از موفقیت در دو مسابقه اول، افتاد روی دور شکست و تا چند هفته به هیچ تیمی ‌نه نگفت.
اولین تیمی‌ که توانست شرایط را تغییر داده و نگاه‌ها را مثبت کند، فجرسپاسی بود. آنها با چند پیروزی متوالی به صدر جدول رسیدند و همه را به صعود امیدوار کردند. امیدهایی که تا روز پایانی نیم‌فصل زنده و زنده‌تر شد و حالا امید هواداران این تیم برای بازگشت به لیگ برتر، بیش از هر سال دیگری در این مقطع از فصل است! آنها در روز پایانی دو پله صعود کردند و فقط به خاطر تفاضل گل نتوانستند صدرنشین نیم‌فصل شوند. عنوانی که البته چندان هم مهم نیست و اتفاقاً شاید بهتر شد که این عنوان به فجر نرسید تا فشار کمتری از نظر روانی در نیم فصل دوم روی دوش مهابادی و شاگردانش احساس شود.
قشقایی اما به این راحتی‌ها نتوانست از شر بحران خلاص شود. آنها آن‌قدر باختند که از رضا عنایتی قطع امید شد! او رفت و مهدی فروردین آمد. یک مربی بومی، با شناخت بالا روی این تیم و بسیار باانگیزه. تحول در قشقایی از همان ابتدای حضور فروردین به چشم آمد و روز به روز بیشتر و بیشتر شد. بدین ترتیب، تیمی ‌که در 10 هفته ابتدایی شش بار شکست خورده بود و تنها یک پیروزی داشت، در هفت هفته پایانی تنها یک بار شکست خورد و چهار بار پیروز شد! یک پیشرفت چشمگیر در نتیجه‌گیری. نتایجی که البته با انجام بازی‌هایی زیبا و حساب شده به دست آمده بود.
و اما ارژن. تیم جذاب و همیشه دوست داشتنی شیراز، در نیم فصل اول به حال بسیار بدی افتاد. سه شکست ابتدایی در ادامه با یکی دو نتیجه خوب موقتاً تسکین یافت؛ اما تیره روزی‌ها از هفته هفتم به بعد آغاز شد و شکست پشت شکست تا انتهای نیم فصل ادامه پیدا کرد. کار به جایی رسید که عوامل تیم خبر از انحلال می‌دادند. تیمی ‌که برای اولین بار به تهِ تهِ جدول چسبیده بود و شاید خوش بین ترین هوادارش هم دیگر امید چندانی به بقا نداشت.
اما ارژن باز هم برگشت. مثل تمام سال‌های قبل. این بار این بازگشت از همان روز اول نیم‌فصل دوم شروع شد و حالا هشت هفته است که ادامه دارد. بازگشت یک بازیکن، یکی از تأثیرگذارترین عوامل تحول در ارژن شیراز بود. محمد بیضایی‌نژاد که قبلاً هم گل‌زن این تیم بود، حالا پیشرفت چشمگیری در نوع بازی خود ایجاد کرده و نه تنها ستاره ارژن، که ستاره لیگ به شمار می‌رود. با درخشش او، تمام تیم روحیه و انگیزه پیدا کرده و پیشرفت محسوسی در نحوه بازی تک تک بازیکنان ارژن دیده می‌شود. آنها حتی در دو بازی نیم فصل دوم که شکست خوردند، چهره یک تیم بازنده را نداشتند. ارژن در اصفهان سه بر یک مغلوب مدعی قهرمانی شد؛ اما نمایش خیره کننده ای از خود به نمایش گذاشت. در ساری هم گرچه سه بر صفر شکست خورد، اما تا آخرین دقیقه مسابقه هراس و استرس را در سالن سید رسول حسینی ساری نگه داشته بود. 
شاگردان کمالی با پیروزی در دو بازی انتهایی خود، همه را راضی کردند. صعود به رتبه دهم جدول و هشت امتیاز اختلاف با منطقه سقوط، چیزی بود که هشت هفته پیش در مخیله هیچ کس نمی‌گنجید. اما ارژنِ بااراده، حالا این کار بزرگ را انجام داده. دیگر کسی به سقوط، فکر هم نمی‌کند! ادامه این روند می‌تواند رتبه ارژن را تک رقمی ‌کند و در خوش بینانه ترین حالت حتی می‌توان به صعود آنها به پلی آف هم امیدوار بود. البته با توجه به اختلاف هشت امتیازی با منطقه صعود به پلی آف، این امر کمی ‌بعید به نظر می‌رسد.
بله، سه تیمی ‌که اکثریت قریب به اتفاق فوتبال دوستان شیرازی در کیفیت و موفقیت آنها تردید داشتند، حالا تیم‌های موفقی هستند. فجر که مدعی درجه یک صعود به لیگ برتر است و قشقایی و ارژن هم گرچه رتبه‌های بالایی ندارند، اما نسبت به مشکلاتشان و نسبت به آنچه در ابتدای فصل بودند، از هر نظر پیشرفتی اساسی داشته‌اند؛ آن هم با کمترین پول و امکانات!
برای شهر بزرگ و پرآوازه ای مثل شیراز جای تأسف زیادی دارد که بگوییم هر سه این تیم‌ها جزو تیم‌های کم بضاعت یا بی بضاعت مسابقات به شمار می‌روند؛ اما واقعیتی کتمان‌نشدنی است. هر از گاهی خبری می‌رسد که کمک‌هایی به آنها شده؛ اما این کمک‌ها هر چقدر هم باشد، نسبت به هزینه‌هایی که تیم‌های متمول لیگ برتر فوتسال و لیگ یک فوتبال می‌کنند، ناچیز است. بنابراین، باید عملکرد هر سه تیم را تحسین کرد. تیم‌هایی که با دست خالی یا نیمه خالی این چنین هواداران و فوتبال‌دوستان شهرشان را به تحسین وا می‌دارند، یعنی برادری خود را ثابت کرده اند و شایستگی حمایت دارند. آنها نشان دادند که فقط برای پول کندن از ارگان‌های دولتی وارد کارزار نشده‌اند، غیرت به خرج داده و زحمت کشیده اند، پس حالا کمک مالی به آنها لازم و جایز است. کمک‌هایی البته با حساب و کتاب، منطقی و عادلانه. اگر شاهد چنین حمایت‌هایی در تعطیلات دو سه هفته ای نیم فصل لیگ یک از دو تیم فجر و قشقایی باشیم و آنها بتوانند نفرات شاخص خود را حفظ کرده و نقاط ضعف خود  را هم با جذب بازیکنان باکیفیت پوشش دهند، شانس فجر برای صعود به لیگ برتر بسیار زیاد خواهد بود و قشقایی هم می‌تواند به جمع تیم‌های مدعی بپیوندد. 
ارژن هم که خیالش از بقا تقریباً راحت شده و هدفی جز درخشش و نشان دادن کیفیت بالای فنی خود در ادامه مسابقات ندارد، اگر با حمایت ویژه ای مواجه شود می‌تواند برای اولین بار در تاریخ خود، برای فصل بعدی برنامه ریزی‌های دقیق و ویژه ای کرده و یک تیم مدعی را روانه فصل 99 لیگ برتر فوتسال کند.
امیدواریم مدیران باشگاه‌ها و البته مدیران ورزشی و غیرورزشی استان فارس قدر زحمات مربیان و بازیکنان باکیفیت و شایسته فوتبال و فوتسال فارس را دانسته و این بار نگذارند این سرمایه‌ها به راحتی سوخته یا به مرور زمان محو شوند.
 در این میان، نقش مردم را هم نباید نادیده گرفت. به جز آن اندک فوتبال دوستانی که همیشه پشت تیم‌های شهرشان هستند، بخش اعظمی ‌از طرفداران فقط هنگامی‌ پا به استادیوم می‌گذارند که تیم‌ها سرحال باشند و خوب نتیجه بگیرند. خب! حالا این تیم‌ها دارند خوب بازی می‌کنند و نتیجه هم می‌گیرند. دیگر بهانه ای برای خانه‌نشینی ندارید. بیایید حمایت کنید که فوتبال بدون تماشاگر جذابیت و تیم بدون تماشاگر روح ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی