[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

ترویج نهاد داوری ضروری است ، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس خبر داد: 150 نفر در آزمون تصدی امر داوری پذیرفته شدند که پس از انجام مصاحبه و گذراند‌‌‌‌ن د‌‌‌‌وره‌های‌مقد‌‌‌‌ماتی و پیشرفته د‌‌‌‌اوری‌می‌توانند فعالیت خود را  آغاز کنند.
احمد رحمانیان ضمن اعلام این خبر، بیان کرد: ترویج نهاد داوری در راستای اجرای صحیح عدالت و حل و فصل اختلافات از جمله وظایف مشخص شده برای قوه‌قضائیه در قانون اساسی است و در کاهش پرونده‌های وارده به مراجع قضایی مؤثر بوده و فرصتی ایجاد‌می‌کند تا مراجع قضایی با فراق‌بال و آسودگی بیشتر به پرونده‌های‌مهم رسیدگی نمایند .
این مقام قضایی افزود: از جمله سیاست‌های‌صحیح قوه‌قضائیه و دولت در برنامه توسعه قضایی و برنامه ششم توسعه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی جمهوری اسلامی که به آن تصریح شده، ایجاد و توسعه نهاد و مراجع داوری است که در این راستا معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس به عنوان مرجعی پیشرو در اجرای تدابیر و برنامه‌های‌پیشگیرانه، توسعه و ترویج عالمانه و هدفمند و دور از سطحی نگری و همچنین ارتقا کمی و کیفی مراجع داوری را در اولویت برنامه‌های‌سالانه خود قرار داده است. وی اظهار داشت: طی بررسی و آسیب‌شناسی به عمل آمده، از جمله مشکلات مهم این مراکز و مؤسسات ضعف نظارت سیستمی و الکترونیکی بر فرایند اقدامات آنان‌می‌باشد که برای رفع این معضلات مهم‌ترین اقدام تهیه و ایجاد سامانه نرم افزاری مدیریت پرونده‌های داوری بود که کانون داوری دادگستری استان فارس با توجه به برنامه ابلاغی مصوب معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه در سال 98 و با توجه به حساسیت موضوع و فراگیر شدن امر داوری در سطح کشور، جهت پیشگیری از تبعات ناشی از گسترش بدون هدف و برنامه نظارتی و با توجه به عملکرد نامناسب برخی از مؤسسات و مراکز داوری، آزمون تصد‌‌‌‌ی امر د‌‌‌‌اوری را با نظارت د‌‌‌‌اد‌‌‌‌گستری استان در تاریخ 5 مهرماه سال جاری د‌‌‌‌ر شیراز برگزار نمود‌‌ که ١٠٧٩ نفر در سطح استان فارس در این آزمون به رقابت پرد‌‌‌‌اختند‌‌‌‌. 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس بیان کرد: جذب د‌‌‌‌اوران حرفه ای از اقد‌‌‌‌امات مبتکرانه د‌‌‌‌اد‌‌‌‌گستری استان فارس بوده که د‌‌‌‌ر جهت تحول د‌‌‌‌ر مجموعه قضایی و با هد‌‌‌‌ف کاهش ورود‌‌‌‌ی پروند‌‌‌‌ه‌های قضایی، قضازد‌‌‌‌ایی، حل و فصل خصومت و مشارکت بخش‌های غیر حاکمیتی و ایجاد‌‌‌‌ صلح و سازش صورت گرفته است.
رحمانیان گفت: به لحاظ استقبال گسترد‌‌‌‌ه علاقه‌مند‌‌‌‌ان به خصوص حقوقد‌‌‌‌انان، د‌‌‌‌انشگاهیان، اعضای هیئت علمی و وکلای د‌‌‌‌اد‌‌‌‌گستری از امر د‌‌‌‌اوری و ایجاد شرایط برابر برای جذب د‌‌‌‌اوران، از بین تمام متقاضیان تعداد 86 نفر از طریق مصاحبه علمی و تعداد 150 نفر از طریق آزمون پذیرفته شدند که پس از انجام مصاحبه، گزینش و گذراند‌‌‌‌ن د‌‌‌‌وره‌های‌مقد‌‌‌‌ماتی و پیشرفته د‌‌‌‌اوری مجاز به فعالیت د‌‌‌‌ر امر د‌‌‌‌اوری د‌‌‌‌ر سطح استان فارس خواهند بود ‌‌‌‌.
معاون قضایی دادگستری استان فارس اعلام کرد: شرکت کنندگان در این آزمون‌می‌توانند جهت مشاهده نتایج خود و اسامی 5 نفر برتر آزمون، به سایت www.pishgirifars.ir مراجعه نمایند.
شایان ذکر است داوری نوعی قضاوت خصوصی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین شیوه‌های‌خصوصی حل و فصل اختلافات به‌ویژه در دعاوی حقوقی وخانوادگی در دنیا پذیرفته شده است. در گذشته داوری صرفاً ناظر به وساطت در صلح و سازش بین طرفین بود اما امروزه نهاد داوری تحولات گوناگونی سپری نموده و بسیاری از اختلافات اقتصادی، تجاری و حقوقی اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب داوری قابل پیگیری و حل و فصل است. 
داور همچون قاضی است و رأی آن در صورت قطعیت برای طرفین لازم الاجراء ‌می‌باشد و توسط واحد اجرای احکام دادگستری در مورد آن اجرائیه صادر‌می‌گردد. داوری دارای مزایای متعددی از جمله سرعت در رسیدگی، حذف تشریفات، کاهش هزینه‌های‌دادرسی در برخی از موارد نسبت به هزینه دادرسی در مراجع قضایی و محرمانه وخصوصی بودن است که بیش از یکصد سال سابقه در قوانین ما ازجمله قانون اصول محاکمات حقوقی دارد اما بدلیل ضعف فرهنگ‌سازی داوری در میان مردم، جامعه، قضات و اشخاص حقیقی و حقوقی توجه جدی به آن نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی