[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

سرآمدی سلیقه‌ها بر مُرّ قانون، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی،کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: براساس قانون 1412 تأمین اجتماعی شرکت‌های‌دانش‌بنیان از پرداخت بیمه معاف هستند اما این موضوع از سوی تأمین اجتماعی رعایت نمی شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، امید ماهرانی در کمیسیون کارآفرینی،کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: از دیگر مشکلات بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله اجرای ماده 42 قانون تأمین اجتماعی است، بر اساس این قانون، مهلت یک ماهه‌ای برای رسیدگی به مسائل این شرکت‌ها‌و هیئت‌های تجدیدنظر تعیین شده است، حال اگر شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه اطلاعات و مدارک تأخیر داشته‌باشند جریمه می‌شوند امّا اگر سازمان تأمین اجتماعی در این عرصه تأخیر کند هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آید از این رو باید یک زمان مشخص برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود.
 وی افزود: بر اساس ماده 36 تأمین اجتماعی اگر حق بیمه دفترچه یک ماه پرداخت نشود تاریخ دفترچه منقضی‌می‌شود که این موضوع نیز در دست بررسی و اقدام است.
ماهرانی اظهارداشت: همچنین در بحث جریمه‌های‌تأمین اجتماعی نیز با توجه به اینکه یک ماه فرصت برای اعتراض مشخص شده است اما پاسخ تأمین اجتماعی بیشتر از یک ماه اعلام‌می‌شود که عملاً برای شرکت‌ها ‌جریمه در نظر گرفته ‌می‌شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: ضرورت بازنگری در قانون تأمین اجتماعی، اجرای سلیقه‌ای قوانین و بخش‌نامه‌ها، نبود پاسخگویی بیمه‌ها، اعمال جریمه‌های سنگین به کارفرمایان، رشد پرونده‌های رسیدگی به نحوه پرداخت حق بیمه‌ها توسط کارفرمایان در شعب تأمین اجتماعی و اتلاف وقت آنها در این حوزه از دیگر مشکلات شرکت‌های‌ دانش‌بنیان با سازمان‌های‌تأمین اجتماعی‌می‌باشد.
وی با اشاره به مشکلات شرکت‌های‌دانش بنیان با سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: مسایل و مشکلات شرکت‌های‌دانش‌بنیان به ویژه در بحث بیمه‌ای‌در اتاق ایران بررسی شده است.
ماهرانی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان داشت: توقف فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان در اقتصاد کشورمان از خسارت‌های‌قطعی اینترنت در کشور است.
وی تصریح کرد: از بین رفتن اعتماد به برندهای داخلی حوزه ICT و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری از دیگر خسارت‌هایی هستند که در این مدت بر اقتصاد ایران وارد شده است.
وی افزود: این در حالی است که میزان خسارت مستقیم اینترنت بر کسب و کارهای حوزه فناوری، اطلاعات و ارتباطات و صنایع وابسته به این حوزه درکشور بسیار سنگین است.
ماهرانی با اشاره به لایحه بودجه 99 و انتقاد از عدم مشورت‌خواهی از بخش خصوصی در تدوین آن اظهارداشت: در بودجه سال آینده بسیاری ابعاد مبهم است و بخش خصوصی کشور به زودی نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه اعلام‌می‌کند.
در این جلسه ابراهیمی‌فرد مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری فارس نیز به ارائه گزارشی جهت معرفی خدمات صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت.
وی گفت: صندوق پژوهش و نوآوری به منظور تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، کاربردی نمودن دانش و دستاوردهای پژوهشی و تکمیل زنجیره ایده، محصول، بازار از شرکت‌های دانش‌بنیان پشتیبانی و حمایت کرده و خدمات مالی و اعتباری از جمله کمک، تسهیلات و مشارکت برای آنها تأمین‌می‌کند.
ابراهیمی فرد اظهارداشت: هدف صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای‌کمک به رونق اقتصادی کشور از طریق حوزه‌های‌ دانش‌بنیان و فناوری‌های ‌برتر ‌می‌باشد.
وی اضافه کرد: بر اساس قانون دولت و مجلس، پس ازگذشت سه سال از تاًسیس صندوق، هرساله نیم درصد (۵/۰%) از بودجه عمومی کشور را جهت کمک به صندوق اختصاص خواهند داد.
ابراهیمی فرد ادامه داد: علاوه بر آن صندوق‌می‌تواند از کمک‌ها ‌یا سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌های دولتی وابسته و تابع آنها، بانک‌ها، نهادهای عمومی غیر دولتی و شهرداری‌ها و شرکت‌های وابسته و تابع آنها نیز منابع مالی دریافت کند.
وی، خاستگاه قانونی صندوق‌های‌پژوهش و فناوری، ماده 100 قانون برنامه سوم توسعه اقصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور دانست و بیان کرد: صندوق پژوهش و فناوری فارس، در سال 1391 با مالکیت 48درصد بخش دولتی و 52 درصد بخش خصوصی، در راستای حمایت از شرکت‌های‌فناور و دانش‌بنیان آغاز به کار کرده است.
ابراهیمی‌فرد افزود: تسهیلات جعاله، تسهیلات قرض‌الحسنه، سرمایه‌گذاری و تسهیلات لیزینگ را از روش‌های تأمین مالی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی، منابع داخلی صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری فارس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را از منابع تأمین مالی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان ‌می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی