[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۷
  • دوره جدید

محصص: دوری از حاشیه راه نجات تیم ملی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال با بیان اینکه این کمیته اخیراً جلسه‌ای در ارتباط با سرمربی بعدی تیم ملی داشته است، گفت: شخصاً ترجیح می‌دهم بیشتر صبر کنیم تا مربی مدنظر را پیدا کنیم. مرتضی محصص به آخرین اقدامات فدراسیون فوتبال و کمیته فنی و توسعه برای انتخاب جانشین مارک ویلموتس در تیم ملی فوتبال پرداخت و تأکید کرد که در جلسه کمیته فنی درباره مربیان داخلی و خارجی صحبت شده است. محصص می‌گوید داخلی یا خارجی بودن مربی مهم نیست؛ بلکه آنچه اهمیت دارد سه ملاک اصلی برای سرمربی است که باید مدنظر باشد: مسئولیت‌پذیری، توانایی متقاعدکردن بازیکنان بزرگ تیم ملی و دوری از حاشیه. چیزی که در ادامه می‌خوانید، مشروح صحبت‌های مرتضی محصص است.
نباید تسویه حساب شخصی کنیم
ابتدا می‌خواهم بحثی را مطرح کنم. وقتی مصاحبه می‌کنیم، نباید از فرصت استفاده کنیم تا به تسویه حساب شخصی بپردازیم. صحبت کردن پشت سر فرد دیگری درست نیست و خارج از ایران حتی پیگرد قانونی دارد؛ اما متأسفانه مدیران و مربیان ما به یکدیگر توهین می‌کنند. شخصاً سعی کرده ام از دیگران تعریف کنم یا حداقل بد کسی را نگویم. در مجموع بنده آدم مثبت نگری هستم.
جلسه کمیته فنی درباره سرمربی تیم ملی برگزار شد
جلسه کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال هفته گذشته برگزار شد که آقای تاج، رئیس فدراسیون هم در آن حضور داشت. ما راجع به تیم ملی صحبت و تصمیم سازی کردیم، نه تصمیم گیری. عده ای وظیفه کمیته فنی را اشتباه می‌گیرند. شما در اینترنت جستجو کنید که کمیته فنی دیگر کشورها مثل آلمان، ایتالیا یا بلژیک به چه شکل و متشکل از چه کسانی است. کمیته فنی اکثر این کشورها سه یا چهار نفر است که یکی از اعضای آن سرمربی تیم ملی است. همان‌طور که می‌دانید، هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بالاتر از کمیته فنی است و تصمیم گیری با این هیئت است. نه می‌خواهم توپ را در زمین دیگران بیندازم و نه می‌خواهم نقش کمیته فنی را کمرنگ کنم. کمیته فنی تصمیم‌سازی می‌کند و تصمیم گیری با هیئت رئیسه است. علاوه بر این، ما کمیته فنی و توسعه هستیم که این توسعه گاهی فراموش می‌شود. ما وظیفه داریم فوتبال پایه و بانوان را هم توسعه و پیشرفت بدهیم.
درباره مربیان داخلی و خارجی صحبت کردیم
در کمیته فنی درباره گزینه‌های داخلی و خارجی صحبت کردیم. هر یک از اعضا نظر خودش را گفت و من هم نظرم را دادم. یکسری مربی داخلی و یکسری مربی خارجی بودند که صحبت کردیم. یادمان نرود که باید در یک جمع، تعامل داشت و با درایت تصمیم گرفت. خطر بزرگی که فوتبال را تهدید می‌کند و بلای جان این رشته است، این است که یک نفر بگوید من «عقل کل» هستم و حرف، حرف من است. باید برای تصمیم‌گیری، نظرات و ایده‌های دیگران را هم بشنویم و استفاده کنیم.
گزینه‌های ایرانی مشخص هستند
گزینه‌های ایرانی ما مشخص هستند؛ کسانی که در لیگ برتر هستند و بخصوص سابقه حضور در تیم‌های ملی را هم دارند. درباره برانکو و مربیان خارجی دیگر هم صحبت شد. برانکو را به خوبی می‌شناسم، از زمان ریاست آقای صفایی فراهانی در فدراسیون. صرفاً می‌توانم نظر شخصی خودم را بگویم. ما باید مربی ای را انتخاب کنیم که تمام وقت در خدمت تیم ملی باشد و حاشیه هم نداشته باشد. اگر مربی ای را انتخاب کنیم که رسانه‌ها بخواهند به حاشیه‌هایش بپردازند، به هیچ جا نمی‌رسیم.
مربی تیم ملی باید توانایی متقاعد کردن بازیکنان را داشته باشد
ما در دنیا بازیکنان مطرحی داریم؛ نفراتی مثل سردار آزمون، علیرضا جهانبخش و دیگر ملی‌پوشان که در اروپا بازی می‌کنند. ما به یک مربی نیاز داریم که توانایی متقاعد کردن این بازیکنان را داشته باشد. ایرانی یا خارجی بودن این مربی هم مهم نیست. مهم برقراری مناسب ارتباط با بازیکنان، دوری از حاشیه و تعهدش به کار است.
شاهد دارم کی‌روش تا ۳ و ۴ صبح کار می‌کرد
کتابی را از روبرتو مارتینز، سرمربی فعلی تیم ملی بلژیک می‌خواندم. مارتینز گفته بود زمانی که در اورتون مربی بودم، فیلم بازی‌ها را ۱۰ بار تماشا می‌کردم. مربی باید در جایی که سرمربی است، زندگی کند. مشکل مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی این بود که کم برای تیم ملی وقت می‌گذاشت. شاهد دارم که کارلوس کی روش گاهی تا ساعت ۳ یا ۴ صبح در کمپ می‌ماند و کار می‌کرد. نمی‌گویم مربی بعدی تیم ملی باید تا ۳ صبح کار کند ولی بحث، بحث تعهد و مسئولیت پذیری است.
درباره کادر فنی تیم ملی هم صحبت کردیم
تیم ملی با باشگاه فرق دارد. آرسنال بعد از آرسن ونگر، با اونای امری ادامه داد که موفق نبود. سپس لیونبرگ را انتخاب کرد و حالا هم سراغ آرتتا رفته است. آنجا باشگاه آرسنال است نه تیم ملی انگلیس. در ایران هم همین‌طور است. باید برای تیم ملی هوشیارانه اقدام کنیم. البته نباید فراموش کنیم که تحریم‌ها به فدراسیون فشار آورده و حتی ارتباطات ما را تحت تأثیر قرار داده است. به هر حال تا هفتم فروردین که با هنگ کنگ بازی داریم، فرصت هست. ما باید یک کادر فنی و نه صرفاً سرمربی را انتخاب کنیم. ما راجع به این مسائل هم در کمیته فنی صحبت کردیم.
ترجیح می‌دهم بیشتر صبر کنیم
زمان مهم است و هرکسی که دلسوز باشد، قاعدتاً نگران است. شخصاً ترجیح می‌دهم بیشتر صبر کنیم و یک مربی انتخاب کنیم که به معیارهای بین المللی نزدیک باشد؛ یعنی کم حاشیه بودن، مسئولیت پذیری و برقراری ارتباط مناسب با بازیکنان. تنها راه نجات تیم ملی دوری از حاشیه‌ها است.
هنوز آنقدر عمقی وارد ماجرا نشده‌ایم!
در پاسخ به این سوال که آیا مربی ای بود که این ملاک‌ها را داشته باشد، باید بگویم هنوز آنقدر عمقی وارد ماجرا نشده ایم. در کمیته فنی نزدیک به دو ساعت صحبت کردیم. جلسه صادقانه ای بود. باید روراست باشیم. شاید از صحبتی که درباره جهانبخش، آزمون و دیگر لژیونرهای فوتبال کردم برداشت‌های متفاوتی صورت بگیرد؛ ولی من روی حُسن نیت این حرف را زدم. علاوه بر این، باید شرایط فدراسیون را هم درک کنیم.
تا جایی که می‌دانم ونگر گزینه تیم ملی نیست
خیلی خوشحالم که رئیس فدراسیون با آرسن ونگر جلسه داشت، نه به این خاطر که طرفدار آرسنال هستم. یکی از مسئولیت‌های ونگر توسعه و پیشرفت فوتبال است و اگر حتی برای برگزاری کلاس یک روزه به ایران بیاید، خیلی می‌تواند مفید باشد. تا جایی که می‌دانم ونگر گزینه تیم ملی نیست، هرچند می‌تواند یک گزینه خوب باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی