[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

قوانین باید انعطاف‌پذیر باشند، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 نشست تخصصی هم‌اندیشی و گفتمان سه جانبه تنظیم و نظارت بر روابط کار استان فارس برگزار شد. این مراسم ظهر دوشنبه دوم دی ماه با حضورمدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس و جمعی از اصناف و فعالان این عرصه در هتل شیراز برگزار شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این مراسم گفت: قانون کار در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای حمایت از نیروی کار و پشتیبانی از سرمایه کارفرما پایه‌ریزی شده است. سهراب مختاری با اشاره به تمهیداتی که در حوزه اشتغال اندیشیده شده، خاطر نشان کرد: با توجه به بیانات مقام معظم‌رهبری در راستای رونق تولید و حمایت از تولید ملی، دولت در بخش کار و تعاون تمامی تلاش خود را برای ایجاد فرصت‌های‌شغلی جدید و پایداری اشتغال معطوف ساخته و در تلاش است چشم اندازهای روشنی را پیش روی کارگران و کارفرمایان قرار دهد.
وی با اشاره به مشکلات بیمه‌ای، مالیاتی، تعهدات بانکی و سایر مشکلاتی که کارگران و کارفرمایان و آنها روبرو هستند، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های‌ظالمانه‌ای‌که بر مردم ایران تحمیل شده است باید در حوزه قوانین انعطاف پذیر عمل کنیم و در نظر داشته‌باشیم که با اجرای قوانین گذشته به نتایج خوبی نخواهیم رسید.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با تأکید بر اهمیت تشکل‌های‌کارگری و کارفرمایی خاطر نشان ساخت: پایداری کارگاه‌ها ‌از اهمیت ویژه‌ای ‌برخوردارند و تا زمانی که آنها با قدرت به فعالیت خود ادامه دهند شاهد پابرجایی همه ارکان کار و اشتغال در جامعه خواهیم بود. مختاری در بخش دیگری از سخنان خود به پاسداشت حقوق کارگر و کارفرما در زمان رسیدگی به شکایات تأکید کرد و گفت: با اتخاذ سیاست‌های‌حمایتی بساط قراردادهای سفید امضا به طور کامل برچیده شده و هیچ مورد نداریم که درخواست شکایات کارگران مورد رسیدگی قرار نگرفته باشد.
این مقام مسئول در ادامه پیشنهاد اصلاح ساختار دستمزد را به منظور محرومیت‌زدایی مطرح کرد و گفت: وقت آن رسیده است که مزد کارگاه‌های‌سه نفره به اندازه کارگاه‌های‌3000نفره نباشد و دستمزدها بر اساس متغیرهایی نظیر موقعیت جغرافیایی، سختی کار، دشواری‌های‌صنفی و جمیع مواردی نظیر این‌ها‌ تعریف گردد.
در ادامه این مراسم مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تأمین خواسته‌های‌برحق کارگران و کارفرمایان از رسالت‌های‌اصلی این وزارتخانه است.کوروش یزدان با اشاره به پیشرفت‌های‌چشمگیری که در حوزه رفع اختلاف کارگران و کارفرمایان دراستان فارس صورت گرفته خاطرنشان کرد: تدابیر اتخاذ شده توسط مدیران و مسئولان این حوزه نشان از سیاست‌های‌راهبردی و درستی دارد که به رضایتمندی کارگر و کارفرما منجر شده است. وی افزود: امیدواریم در آینده نزدیک آمار هفت درصدی نقص آرا در دیوان عالی هم کاهش یافته و شاهد افزایش رضایتمندی و تأیید آرای ۱۰۰درصدی باشیم. یزدان در ادامه گفت: آمار و ارقام حل اختلاف‌ها‌ در استان فارس چشمگیر است و مهر تأییدی بر بلوغ سه جانبه‌گرایی و رشد تشکل‌های‌کارگری در استان فارس ‌می‌زند. 
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تصریح کرد: در راستای تکریم ارباب‌رجوع در این سامانه همه مکاتبات به صورت الکترونیکی انجام‌می‌شود و این مسئله زمینه‌ساز افزایش سلامت اداری، سرعت عمل و نظارت‌ها‌ خواهد بود. این مقام مسئول در ادامه با اشاره به الزام ارایه مشاوره‌های‌حقوقی رایگان به کارگران به عنوان اقشار آسیب‌پذیر جامعه گفت: کارگران باید نسبت به حقوق‌های‌خود آگاه باشند و این آموزش‌ها ‌را از نهادهای معتبری دریافت کنند. افزایش اطلاعات طبقه کارگری موجب رشد و بلوغ دانسته‌های ‌‌آنها‌ می‌شود. یزدان در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت از اقتصاد خانوارهای کارگری اشاره کرد و گفت: با توجه به هجمه‌های‌تورمی که در ماه‌های‌اخیر با آن روبرو بودیم، قدرت خرید کارگران با کاهش چشمگیری مواجه شده و وزارت کار و دولت‌ می‌کوشند به نتایج مثبت و عملی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه دست یابد.
وی افزود:  دولت به دنبال رسیدن به یک عدد کارشناسی که قابلیت اجرایی داشته‌باشد برای حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده است و با اتخاذ راهکارهایی نظیر بن کارگری، حق مسکن و افزایش دستمزد درصدد کاهش فاصله میان سبد معیشتی و قدرت خرید‌ می‌باشد.
این مقام مسئول با اشاره به آمار تحسین برانگیز استان فارس در زمینه حل اختلافات کارگری و کارفرمایی گفت: باید از ظرفیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد به نحو شایسته‌ای ‌بهره‌برداری کرد و استان فارس با اقتدار پیش قراول تعداد پرونده‌های‌سازشی است. یزدان با تأکید بر اهمیت حل و فصل دعاوی تأکید کرد و گفت: تعامل کارگران و کارفرمایان زمان رسیدگی به دیگر شکایات را کاهش داده و کارگران به عنوان اقشار آسیب‌پذیر جامعه در مدت کوتاه‌تری به حق و حقوق خود دست‌می‌یابند. البته در این میان کیفیت سازش هم باید مد نظر قرار گرفته و حق هیچ یک از طرفین دعوی پایمال نشود.
در پایان این مراسم از پوستر سامانه جامع روابط کار رونمایی گردید و نمایندگان کارگران، کارفرمایان، اصناف و فعالان این عرصه  از سیاست‌های‌اتخاذ شده توسط مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس قدردانی کردند. نشست تخصصی هم‌اندیشی و گفتمان سه‌جانبه تنظیم و نظارت بر روابط کار استان فارس به همت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس و در راستای هم‌اندیشی و رفع مشکلات و چالش‌های‌این حوزه برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی