[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

حقابه به تنهایی سبب احیا تالاب‌ها نخواهد شد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تأکید بر اینکه آزادسازی حقابه سبب احیا تالاب‌ها نخواهد شد، اظهار کرد: اگر مصرف آب دربخش کشاورزی ۱۰ درصد کاهش یابد روند احیا تالاب‌ها ‌سرعت بیشتری ‌می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه ستاد احیا تالاب‌ها با اشاره به رها سازی حقابه تالاب بختگان که چندی پیش به دستور او انجام شد، عنوان کرد: این اقدام با همراهی دستگاه‌های اجرایی مربوطه در زمان مناسبی که کشاورزان نیاز کمتری به آب داشتند انجام شده است.
وی ضمن تقدیر از خویشتنداری اهالی و کشاورزان ابراز امیدواری کرد با بارش‌های‌مناسب زمینه رهاسازی بخش دیگری از حقابه این تالاب نیز فراهم شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: با اتمام مراحل ساخت و بهره‌برداری از سد نرگسی بخش‌های درخور توجهی از حقابه تالاب‌های استان تأمین خواهد شد.
نماینده عالی دولت در استان فارس بیان کرد: اجرایی شدن برنامه‌ریزی در راستای سازگاری با کم آبی باید به امری مستمر در استان تبدیل شود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه برنامه‌های سازگاری با کم آبی باید در مناطق حاشیه‌ای و همجوار با تالاب‌ها اجرایی شود ادامه داد: ارائه تسهیلات در این بخش بر سرعت احیا تالاب‌های ‌استان می‌افزاید.
وی در خصوص برنامه‌های احیای تالاب‌ها نیز خاطرنشان کرد: کشت کم آب بر، ارایه تسهیلات به منظور  ایجاد تنوع شغلی  از جمله برنامه‌های است که در مجموع  سبب ایجاد علاقه به احیا تالاب‌ها خواهد شد.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه آزادسازی حقابه به تنهایی سبب احیا تالاب‌ها نخواهد شد، اظهار کرد: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی ١٠درصد کاهش یابد روند احیاء تالاب‌ها در فارس سرعت بیشتری می‌گیرد. استاندار فارس عنوان کرد: این ۱۰ درصد در قالب تناسب کشت و فصل، تناسب تحقیقات و روش‌های‌جدید در زمینه آبیاری و... محقق می‌شود. 
به بیان  وی شهرستان‌های ‌نی‌ریز، ارسنجان، خرامه، مرودشت و شیراز از جمله شهرستان‌هایی هستند که از  اثرات منفی و مثبت آن‌ها‌ متأثر خواهند شد و تولیدات اقتصادی به ویژه محصولات کشاورزی با بهبود قابل‌توجه‌ای رو به رو خواهد شد.
دکتر رحیمی فعالیت سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه محیط‌زیست را اثر بخش توصیف کرد و افزود: اگر بخشی از اعتبارات احیاء تالاب‌ها‌ در اختیار سمن‌ها قرار گیرد شاهد تحولات مؤثری در اقدامات خرد خواهیم بود. وی یادآور شد:  تصمیم‌گیری‌های کلان ‌به تنهایی و بی‌توجه به اقدامات و تصمیمات جزیی و خرد اثر گذار نیستند.
استاندار فارس همچنین تأکید کرد: توجه به احیاء تالاب‌ها و تخصیص اعتبار به این  مهم یکی از درخواست‌های مدیریت ارشد استان از رئیس‌جمهور در سفر قریب‌الوقوع خود به شیراز خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی