[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۴
  • دوره جدید

اخبار محرمانه ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

اخبار محرمانه سفر رئیس‌جمهور به ژاپن هنوزمنتشر نشده است. گویا انتشار این اخبار تأثیرات مستقیمی بر اقتصاد تورمی و به رکود کشیده شده کشورمان دارد. باید در روزهای آتی منتظر انتشار اخبار ویژه‌ای‌ از این سفر باشیم ، هر چند پایان هر جنگی صلحی قرار دارد اما باید دید این صلح درچه تاریخی به نتیجه قطعی خواهد رسید چرا که انتشار اخبار هیجانی‌می‌تواند صدمات زیادی را به اقتصاد وگروه‌های اجتماعی وارد کند . 
دراین دوره از مذاکرات نیابتی آمریکا با ایران در ژاپن باید به نتایج کلیدی خاصی توجه نمود که مهم‌ترین آن برداشته شدن تحریم‌هاست. باید دید چه کسانی از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لطمه‌می‌بینند وکدام قشر هم موافق برداشته شدن تحریم ها هستند وهم‌می‌توانند در فضای اقتصادی و بهبود تجارات با جهان نفسی تازه کنند...

این روزها دوباره اخبار ویژه‌ای‌ازسوی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباب بررسی FATF منتشر‌می‌شود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم با توجه به مخاطرات بانکی وآنچه در ماه‌های آینده‌می‌تواند باعث سلب فعالیت‌های‌بانکی شود به محضررهبر‌معظم انقلاب نامه نوشتند وخواستار ارایه رهنمودهای لازم دراین باره شده‌اند. نمایندگان براین باورند که طولانی شدن فرایند اتخاذ تصمیم در مجمع پیرامون این موضوع به نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است که در نهایت آنرا متوجه شخص رهبری‌ می‌کنند. 
به واقع  باید این پرسش را مطرح کرد که در مجموع چه نهادهایی باید دراین رابطه اعلام نظر وتصمیم‌گیری کنند و چرا در فرایند تصمیم‌گیری این همه تأخیر را شاهدیم. اصل ماجرا این است که مجمع تشخیص باید از وجود متخصصین امر دراین رویداد استفاده کند وتجمیع نظرات متخصصین امر را به شور بگذارد و بهترین تصمیم اقتصادی سیاسی به نفع کشورگرفته شود. اما این موضوع بیش از اندازه در حال طولانی شدن است و باید اینگونه پنداشت که این نهادهای موجود، تهی از وجود متخصصین امر می‌باشد و کسی با شجاعت و قدرت قادر به تصمیم‌گیری وبهره‌گیری ازمفاد  قانونی و به مصلحت نظام نیست. 
آنچه باید باور کرد این است که درسالیان گذشته مدیران کارآمدی برمسند قدرت قرار نگرفته‌اند که صف مفسدین اقتصادی در محکمه‌های‌قضایی حکایتی روشن از این موضوع دارد. مدیرانی که به نفع کشورتصمیمی نگرفته‌اند و حجم اختلاس‌ها‌ بالاست. جای خالی مدیرانی که بتواند ریسک‌پذیری خود را افزایش دهند و درتصمیمات خود ثابت‌قدم باشند بکلی خالی است.  از این روست که دولت‌ها‌ در چهار سال ابتدای فعالیت خود با انتقاد به دولت‌های‌گذشته وقت‌ می‌گذرانند و در چهار سال دوم در تلاش هستند کارهای انجام نداده وبه تعویق افتاده را توجیه کنند. 
در مجموع حال روز اقتصاد کشور چندان تعریفی ندارد. هرچند آمارهای ارایه شده از سوی بعضی مسئولان طرف دیگر ماجرا را نشان می‌دهد که البته مقبولیت عمومی ندارد. حالا تورم به حد نهایت رسیده وسبد خرید مردم خالی‌تر از گذشته شده است. بحران‌های‌کارگری در حال افزایش است و برابر آنچه نمایندگان مجلس گاهاً منتشر‌ می‌کنند خصوص‌سازی‌ها ‌به نفع صنعت کشور نبوده است و بیکاری و رکود را سرعت بخشیده است.
 کارخانه‌های‌ واگذاری شده به افراد خاص با بهره‌گیری از رانت دولتی به مرگ کارخانه‌ها‌ وخط تولید منتهی شده است با فراموشی این نکته مهم که کارخانه نیازمند نوسازی وتعامل تولید با بازارهای جهانی است، علاوه بر به خطر افتادن نظام امنیتی کشور شاهد فروپاشی نظام خانواده به عنوان رکن اصلی جامعه واخلاق هستیم. 
شایسته است دراین باره تجدید نظر شود و درکنار حفظ دستاوردهای سیاسی دربُعد بین‌المللی، کمی هم به فکر اقتصاد ومعیشت مردم درسایه رونق تولید باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی