[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

قوانین نخ نما درحوزه کارآفرینی‌های‌نوین، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر کار درآمد حاصل از فروش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران را بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: نظام اجرایی و حکمرانی کشور وارد دوره کارآفرینی نشده و قواعد و قوانین کارآفرینی ما متعلق به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل است.
به گزارش ایسنا، عیسی منصوری در حاشیه سومین کنفرانس ملی کارآفرینی در دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: از نظر ما نظام اجرایی و حکمرانی کشور وارد موج کارآفرینی نشده و علی‌رغم آنکه از کارآفرینی سخن می‌گوییم در حوزه سیاست‌گذاری وارد دوره کارآفرینی نشده‌ایم و بسیاری از قواعد و قوانین ما در این حوزه متعلق به ۵۰ تا ۶۰‌سال قبل است.
وی افزود: برای آنکه محوریت نظام حکمرانی را جبران و بر پلت فرم‌ها و اکوسیستم‌ها در رشته‌های مختلف تمرکز کنیم به ایجاد بنیادهای ملی کارآفرینی روی آوردیم که آخرین بنیاد، بنیاد ملی هوش مصنوعی، بلاکچن و اینترنت اشیاء بود و ما کوشش کردیم که در حوزه‌های مختلف اکوسیستم کارآفرینی را فهم کنیم و توسعه بدهیم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در راه‌اندازی این بنیادها گفت: اینکه دست استارتاپ‌ها را یک به یک بگیریم خوب است ولی معتقدیم در حوزه آموزش و توسعه کارآفرینی باید محوریت کار را به دست بخش خصوصی سپرد و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.
معاون وزیر کار با بیان اینکه نظام آموزش عالی کشور فاصله زیادی با نظام کارآفرینی دارد، گفت: ما در وزارت کار به دنبال این هستیم که به عنوان سیاستگذار، کارآفرینی اختصاصی را نهادینه و برای جبران محدودیت‌های پیش رو بر ایجاد اکوسیستم اختصاصی کارآفرینی تمرکز کنیم. مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت کار در پاسخ به سوال ایسنا درباره رتبه کارآفرینی ایران درجهان، گفت: شاخص جهانی کارآفرینی ما ۸۵ بود و اکنون به رتبه ۷۲ رسیدیم که این ارتقا به واسطه آموزش‌ها و ورود جوانان به حوزه کارآفرینی است نه به واسطه اینکه اکوسیستم ما در این حوزه بهبود یافته است ولی از حق نگذریم اتفاقات مثبتی در حوزه کارآفرینی کشور افتاده است و می‌بینیم که در هر حوزه‌ای تعداد خاصی از استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا شکل گرفته اند. با این وجود بسیاری از همسایگان ما مثل ترکیه در رتبه جهانی کارآفرینی جلوتر هستند ولی ما در سال‌های اخیر جزو ۵ کشور اولی بودیم که به یکباره ۱۲ رتبه پیشرفت کردیم. سرهنگی با تأکید بر لزوم اصلاح قوانین استارتاپ‌ها گفت: اگر ما قوانین و مقرراتی که برای تاکسیرانی لازم داریم تسهیل کنیم ولی آیا این قوانین به درد استارتاپ‌های حوزه حمل و نقل هم می‌خورد؟ طبیعتاً نه چون استارتاپ‌های حمل و نقل قاعده و قوانین کسب و کارشان متفاوت است و این دو موضوع به طور کلی از هم متفاوت هستند یکی به واسطه نو بودن فعالیت با قوانین موجود نمی‌خواند و دوم به دلیل بهبود فضای کسب و کار و لذا کسب وکارهای نوپا قوانین مختص به خود را می‌طلبند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی