[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

جزییات جدید از خورشیدگرفتگی امروز در ایران، روزنامه شیراز نوین

در بامداد ۵ دی ماه همراه با طلوع خورشید، پدیده کسوف در سراسر ایران قابل مشاهده است. دکتر سیدمحمد ذبیحین‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور جهرم با بیان مطلب فوق، افزود: اگر چه از دید مردم برخی کشورها مانند مناطق جنوبی خلیج فارس، مالزی و هندوستان این خورشیدگرفتگی کامل است، اما در کشور ما به صورت جزئی مشاهده خواهد شد.
وی افزود: درصد گرفت خورشید توسط قرص ماه در عرض‌های جغرافیایی جنوبی، بیشتر خواهد بود و به عنوان نمونه محاسبات نشان می‌دهند که در شهر جهرم، حداکثر گرفت در ساعت ۷ و ۸ دقیقه و ۵۰ ثانیه صبح و با درصد گرفت حدود ۸۰ درصد رخ خواهد داد.
این مدرس نجوم و استاد دانشگاه اضافه کرد که  هموطنان گرامی برای مشاهده این پدیده زیبا که نشانه‌ای از نظم اعجاب‌انگیز خلقت است، حتماً اصول ایمنی را رعایت نمایند.
وی خاطرنشان کرد: در هنگام کسوف اگر چه شدت نور خورشید در ناحیه مرئی ناچیز است اما شدت آن در ناحیه فرابنفش زیاد بوده و با توجه به باز شدن مردمک چشم در این هنگام، می‌تواند آسیب‌های غیر‌قابل جبرانی به چشم انسان وارد سازد. لذا علاقه‌مندان از مشاهده مستقیم با چشم یا ابزاری مانند دوربین ، عینک آفتابی، فیلم رادیولوژی و ... به شدت پرهیز نموده و از ابزار مناسبی مانند فیلترهای مایلار و در صورت عدم دسترسی از دو لایه شیشه جوشکاری شماره ۷ یا ۸ آن هم برای مشاهده کوتاه مدت استفاده نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی