[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

نقره داغ ملت با تجارت سرخ ، روزنامه شیراز نوین

   فرزاد وثوقی-گروه تحلیل و بررسی اخبار
همه مصیبت‌ها‌ درافزایش قیمت دلار، سکه وبنزین خلاصه نمی شود. گاهی گرانی‌ها‌ ودریافت سودهای کلان از سوی واسطه گران ثابت نظام اقتصادی کشور در مسایل خرد هم قابل ملاحظه است. واسطه‌ها ‌از هر موقعیتی برای ایفای نقش کثیف خود در اقتصاد و رنجاندن مردم استفاده ‌می‌کنند. گاهی گوجه فرنگی را به پاکستان صادر ‌می‌کنند تا درآمدهای ارزی داشته باشند و ملت را تحت‌فشار قرار دهند. هر چند ملت اگر گوجه‌فرنگی نخورند نخواهند مرد اما فشار برای عرضه وتقاضا در بازار داخلی همچنان بالاست ودستگاه‌های نمادین نظارتی نه قادر بوده‌اند ونه قادر هستند به این موضوع ورود کنند وآنرا حل وفصل نمایند. صادرات گوجه فرنگی به گونه‌ای ‌بود که در زمان ورود گوجه‌فرنگی گرمسیر هم بازار به تعادل نرسید چرا که صادرات آن برتوزیع داخلی ارجحیت داشت و در این فرصت افرادی به سودهای کلانی رسیده‌اند. حالا خبرآمده که گوجه‌فرنگی 171درصد افزایش داشته ‌است. ما در سبد خرید ملت تنها با افزایش قیمت گوجه‌فرنگی مواجه نبوده‌ایم بلکه سایر اقلام هم بطور باور نکردنی افزایش یافته است ومافیای بازار به هر مناسبتی قصد غارت وتجارت دارد. 
تغییر قیمت محصولات خوراکی‌ در آذر امسال نشان می‌دهد که قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به ماه قبلش تا ۱۷۱ درصد افزایش داشته‌است.
به گزارش ایسنا، براساس آن چه مرکز آمار در رابطه با متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در آذر ماه اعلام کرده است، گوجه‌فرنگی با ۱۷۱ درصد بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.
این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی در آذر ماه به طور متوسط ۵۲۰۰‌تومان بوده که نسبت به متوسط آبان حدود ۱۳۰۰ تومان افزایش دارد. حداقل و حداکثر قیمت این کالا ۸۳۰۰ و ۱۴۱۰۰ تومان اعلام شده است. همچنین پیاز ۲۴٫۶ درصد و خیار با ۱۴ درصد بعد از  بیشترین افزایش  قیمت را نسبت به آبان‌ماه داشته‌اند. اما در آذرماه پرتقال داخلی ۶٫۸ درصد، گوشت گاو یا گوساله ۳٫۷ درصد و رب گوجه‌فرنگی ۳٫۴ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت دارد. در بین خوراکی‌ها برنج با ۴۶٫۲ درصد، گوجه‌فرنگی ۱۰۶٫۸ ، گوشت گوسفندی ۴۳٫۷ ، خیار با ۵۴٫۵ و پیاز با ۵۲٫۲ درصد بالاترین افزایش قیمت را نسبت به آذر ماه سال گذشته در بین اقلام خوراکی دارند.
این در حالی است که تخم‌مرغ در این فاصله ۹ درصد، سیب ۱۳٫۵ درصد و گوجه‌فرنگی ۴٫۹ درصد ارزان شده است.
مرکز آمار اخیراً نرخ تورم در آذرماه را نیز اعلام کرده بود که نشان داد با وجود کاهش ۱.۱ درصدی تورم سالانه و ثبت آن در ۴۰ درصد، تورم نقطه به نقطه با رشد همراه و به ۲۷٫۸ درصد رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی