[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

دولت دنبال فراریان از مالیات برود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: کسری بودجه ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. به گزارش ایسنا، عادل آذر درباره میزان کسر بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: خیلی حرف‌های عجیب و غریب مطرح می‌شود درباره کسری ۲۲۸ هزار میلیارد تومانی، منتها اگر ما بخش اعتبارات هزینه‌ای را همان ۱۵ درصدی که دولت حساب کرده است روی لایحه بودجه بیاوریم مابقی را هم مبنا بگذاریم بر عملکرد سال ۹۸، باورمان این است که با ظرفیت و جا به جایی اعدادی در همین بودجه، کسری بودجه واقعی سال ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان خواهد شد.
آذر با بیان این که از موضع رئیس دیوان محاسبات صحبت می‌کند و تلاش می‌کند نظرات شخصی‌اش را نگوید، گفت: ما به کلیات رأی دادیم، زیرا اگر رأی نمی‌دادیم در صحن مجلس هم رأی نمی‌دادند و لایحه بودجه به دولت برمی‌گشت.
وی افزود: در این وضع به دولت ۲ هفته فرصت می‌دادند تا لایحه را اصلاح کند و در این دو هفته هم هیچ اتفاقی نمی‌افتاد، به هر حال منطقی‌ترین تصمیم را به واسطه ملاحظات اجتماعی و اقتصادی که تأیید کلیات بودجه بود گرفتیم.
رئیس دیوان محاسبات کشور درباره منابع بودجه هم گفت: اقلام اساسی درآمدی دولت یکی مالیات است که دولت تا حدودی واقع‌بینانه دیده است و ۹۵ درصد آن حاصل می‌شود منتها دولت نباید برود سراغ خوش حساب‌ها بلکه باید به دنبال مؤدیان جدید برود و از فرار مالیاتی جلوگیری کند.
آذر افزود: در حوزه نفت هم دولت اعداد را خوب دیده است، اما نکته مهم در حوزه نفت برداشت از صندوق توسعه ملی است که دولت بخشی (۱۶ درصد) را تحت عنوان فریز آورده و آن را درآمد تلقی کرده است که این باید اصلاح شود و بازگردد.
رئیس دیوان محاسبات درخصوص فروش اوراق مشارکت و خزانه نیز گفت: فروش اوراق، قلم درشت دیگری از درآمدهای دولت است، اما چیزی که پیش‌بینی شده و قابل ملاحظه است آن ۸۰ هزار میلیارد تومان است، اما قانون برنامه گفته ۵۰ هزار میلیارد و از طرفی حرف ما این است که دارایی که فروخته می‌شود باید تبدیل به احسن شود نه این که خرج شود. وی همچنین افزود: بخش عمده‌ای (بیش از نیمی) از شرکت‌های دولتی زیان ده هستند و به لحاظ مدیریتی و بهره‌وری مشکل دارند که باید برای آن فکری کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی