[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

معاون وزیر دادگستری: نگاه احساسی به کودکان به نگاه حق‌طلبانه بدل شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه نمایندگان مردم و کنشگران حقوق کودک باید در تصمیم‌گیری‌ها‌ نقش‌آفرینی کنند و صدای آنان را به گوش مسئولان برسانند، ابراز کرد: نگاه احساسی به کودکان باید به نگاه حق‌طلبانه بدل شود؛ چراکه آنان حق دارند از مصایبی که تهدیدشان می‌کند، دور باشند.
محمود عباسی روز یکشنبه در کنفرانس تخصصی حقوق کودک در شیراز، کودکان را قشری نیازمند به حمایت خواند و افزود: به همین دلیل، دفاع از حقوق کودکان اندک‌اندک از مرزهای جغرافیایی کشورها فراتر رفته و در سطح بین‌المللی جایگاهی والا دارد.
وی ابراز داشت: تبلور حرکت و موج احراز حقوق کودک در کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک آشکار شده است و از قٍبل قوانین مصوب در این کنوانسیون کودکان هم در اسناد داخلی و هم در اسناد بین‌المللی جایگاهی والا یافته‌اند و باید برای ارتقای آن گام‌هایی بلندتر برداشت.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه همه کشورها جز آمریکا به این کنوانسیون پیوسته‌‌اند، از ایران باعنوان کشوری یاد کرد که در سال‌های نخستین تصویب این سند، به عضویت آن درآمده است و از همین رو به مجموعه‌ای از ارزش‌های بسیار مهم پایبند است.
عباسی دلیل وقفه در تصمیم‌گیری‌ برای کودکان را ناکافی بودن کنش ذی‌نفعان و فعالان عرصه حقوقی در ارتقای حقوق کودکان دانست و گفت: وقتی کنش‌گران در این عرصه حضور یابند و بدانند مجری این تصمیمات هستند، به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شویم.
کودکان باید در فضای قضایی به صورت افتراقی بازرسی شوند
وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت جداسازی جایگاه کودکان بزهکار در محکمه‌های قضایی اشاره کرد و گفت: کودکان باید در فضای قضایی به صورت افتراقی بازرسی شوند. آنها نباید در دادسراها رفت و آمد کنند؛ افزون بر این، حضور مشاور روانشناس و مددکار و ارتباط بین بهزیستی و مددکاران اجتماعی نیز باید در رسیدگی به پرونده‌های آنان برجسته شود.
عباسی نگاه ویژه به کودکان را به معنای بهره‌مندی آنان از حمایت‌های خاص اجتماعی دانست و گفت:  کودکان نیازمند پلیس ویژه کودک هستند؛ در این راستا خوشبختانه لایحه پلیس اطفال هم نهایی شده است و به‌زودی در دستور کار قوه ‌ضائیه قرار می‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه نگاه خاص به کودکان باید همواره به صورت حمایتی باشد، گفت: براین اساس کودکان همیشه و همواره بزه دیده‌اند؛ یعنی حتی کودکان معارض با قانون از خانواده بدسرپرست یا خانواده طلاق و یا اعتیاد بزه دیده‌اند. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به نقش سازمان‌های‌مردم نهاد در ساماندهی آسیب‌های اجتماعی، وجود یک‌هزار سازمان را در استان فارس فرصتی مناسب برای ساماندهی به معضلات اجتماعی، خصوصاً در حوزه کودکان دانست و بیان کرد: سازمان‌های‌مردم نهاد بهتر از دستگاه‌های اجرایی و دولت می‌توانند در این حوزه‌ها فعالیت کنند؛ چراکه اساساً دولت‌ها نشان داده‌اند مجری خوبی در حوزه مدیریت آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ و اقتصاد نیستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی