[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

مرغ‌های فارس دور از نوسان، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور 
m_atashabparvar@yahoo.com
یکی از دغدغه‌های همیشگی مردم در تأمین مایحتاج خوراکی مورد نیاز روزمره، قیمت‌های آن‌هاست؛ تجربه هم نشان داده که تا چه حد نوسان می‌تواند گریبانگیر اقلامی شود که به شکل قابل توجهی توسط خانوارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی با کم شدن عرضه، قیمت محصول کشاورزی خاصی به یکباره دچار افزایش زیادی می‌شود که در نتیجه آن عده‌ای نخریدن را به خرید ترجیح می‌دهند.
می توان گفت که مرغ یکی از محصولاتی است که مردم همیشه نگرانی‌های خود را نسبت به آن داشته‌اند. شنیدن اینکه قیمت مرغ به ناگهان افت یا افزایش را تجربه کرده است، دیگر چندان خبر جدیدی به حساب نمی آید و چه بازار مرغ شاهد صعود و چه شاهد نزول قیمت باشد، در این میان، عده‌ای دچار ضرر و زیان می‌شوند؛ یا تولیدکنندگانی که محصولات روی دستشان مانده و مجبور می‌شوند با کاهش قیمت آشکاری آن را در بازار عرضه کنند یا شاید هم خریدارانی که در شرایط گرانی باید هزینه بیشتری را بپردازند. 
قیمت مرغ در فارس متعادل است
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس می‌گوید با بررسی قیمت مرغ در فارس در یک سال گذشته مشخص می‌شود که این محصول طی این مدت شرایط متعادلی داشته و بازار آن در فارس دچار تغییرات شدیدی نشده است. هدایت اله رحیمی در گفت و گو با «شیرازنوین» بیان کرد: افزایش یا کاهش قیمت چند درصدی محصولات کشاورزی امری طبیعی محسوب می‌شود و گاه چیزی مثل تغییرات آب و هوایی قیمت را اندکی کم و زیاد می‌کند.
وی با بیان اینکه میانگین قیمت مرغ در بازار فارس تا دیروز 7 هزار و 200 تومان بوده است، گفت: قیمت مرغ در استان دچار افزایش نشده و در شرایط متعادلی قرار دارد و به طور کل از 15 اسفند تاکنون فقط نوسان‌های 2 یا 3 درصدی را به شکل کاهشی و افزایشی تجربه کرده که چندان قابل توجه به حساب نمی آید. 
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس با اشاره به تفاوت قیمت مرغ در نقاط مختلف شیراز و دیگر شهرهای استان، اظهار داشت: این تفاوت به علت 10 درصد سود خالص خرده فروشان به وجود می‌آید که برخی از فروشندگان سود کمتر و برخی سود بیشتری اعمال می‌کنند که کاملاً قانونی است و به همین دلیل مرغ در بازار فارس از هر کیلو 7 هزار تومان تا هر کیلو 7 هزار و 800 تومان عرضه می‌شود.  
بیماری تنفسی مرغ‌ها در فارس کنترل شده است
رحیمی بیان کرد: در فارس جوجه‌ریزی تولیدکنندگان متناسب با تقاضای موجود در بازار است و به همین دلیل شاهد تعادل قیمت هستیم و اگر شرایطی به وجود بیاید که تولید کاهش یابد ذخیره مرغ به اندازه کافی وجود دارد که با عرضه به بازار قیمت را تحت کنترل در آورد. 
وی همچنین گفت: در برخی از استان‌ها به علت وجود بیماری‌های تنفسی در مرغ‌ها قیمت گوشت این نوع دام نوساناتی را تجربه می‌کند؛ ولی در فارس چنین بیماری کاملاً کنترل شده است. 
قیمت مرغ منصفانه است
گفتنی است که یکی از شهروندان شیرازی نیز در گفت و گو با خبرنگار «شیراز نوین» عنوان کرد: اگرچه قیمت مرغ چندان تغییری نکرده است با این وجود هنوز قیمت هر کیلو 8 هزار تومان برای بسیاری از مردم گران محسوب می‌شود و بخش قابل توجهی از جامعه توان خرید آن را ندارند. شهروند دیگری نیز با گلایه از کیفیت مرغ‌ها گفت: با توجه به قیمت کنونی مرغ و مقدار دورریز آن باید قیمت نهایی را در نظر گرفت، درست است که فروشنده نیز مرغ را با همین ضایعات از مرغداری می‌خرد اما در این میان فشار اصلی بر دوش خریداری افتاده که مصرف کننده است.
با این وجود رئیس اتحادیه صنف مرغ و تخم مرغ فروشان شیراز به «شیراز نوین» گفت: قیمت مرغ کاملا منصفانه و متناسب با هزینه هایی است که تولید کننده صرف پرورش آن‌ها کرده است و نمی توان گفت قیمت کنونی زیاد است. 
منصور نجفی اظهار داشت: قیمت اصلی مرغ با در نظر گرفتن با 10 درصد سود خالص قانونی در شیراز 7 هزار و 800 تومان است که از قبل از عید تاکنون تغییری نکرده است.
وی بیان کرد: مشکلی در عرضه مرغ به بازار وجود ندارد و چنانچه تقاضا بیشتر شود مرغ‌های منجمد به بازار وارد می‌شوند. در عین حال در روزهای نوروز هم نیازی به عرضه این محصولات به وجود نیامد.
رئیس اتحادیه صنف مرغ و تخم مرغ فروشان شیراز همچنین یادآور شد: حدود 700 فروشنده مرغ در سطح شیراز فعالیت می‌کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی