[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

یک چهارم بازیکنان شاخص لیگ برتر، محصول فوتبال شیراز هستند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- میثم محجوبی: پایگاه اینترنتی برنامه تلویزیونی پربیننده نود طی یکی دو سال گذشته دست به کار بزرگ و ارزشمندی زده و تک تک بازیکنان حاضر در لیگ برتر را زیر ذره‌بین برده تا کیفیت واقعی بازیکنان حاضر در این لیگ را برای علاقه‌مندان به فوتبال مشخص کند. با توجه به اینکه هیچکس نمی‌تواند تمامی بازی‌های لیگ برتر را تماشا کند، کار کارشناسان این برنامه ارزشمندتر جلوه می‌کند و با وجود اینکه قطعاً امتیازات داده شده هم نمی‌تواند خالی از اشتباه باشد، اما در مجموع می‌توان از آن به عنوان یک منبع معتبر برای ارزیابی بازیکنان استفاده کرد.
در حال حاضر و پس از گذشت 26هفته از مسابقات، تیم‌های صدرنشین جدول رده بندی 11نماینده در بین 20بازیکن برتر رتبه بندی برنامه 90 را به خود اختصاص داده اند. سید جلال حسینی کاپیتان ملی پوش پرسپولیس با کسب میانگین 2.54 در 23بازی صدرنشین این جدول محسوب می‌شود و امید ابراهیمی از استقلال با 2.60 و محسن مسلمان از پرسپولیس با 2.67 دوم و سوم هستند. نحوه امتیازدهی کارشناسان سایت 90tv.ir به این شکل است که نمره 1 بالاترین نمره ممکن محسوب می‌شود و نمره 5 به بازیکنی داده می‌شود که بدترین عملکرد را داشته باشد. بدین ترتیب هر چه میانگین امتیاز کمتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالاتر یک بازیکن است. 
در بین تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران، تعداد زیادی بازیکن حضور دارند که یا شیرازی و استان فارسی هستند یا توسط تیم‌های شیرازی به فوتبال ایران معرفی شده اند؛ سرمایه‌های فوتبال شیراز که با سوء مدیریت در این شهر، حالا باعث افتخار سایر تیم‌های لیگ برتری شده اند. در جدول رده بندی بازیکنان لیگ برتر در سایت 90 و در بین 20بازیکن برتر، نام چهار نفر از این دست بازیکنان به چشم می‌خورد. ساسان انصاری بازیکن نورآبادی فولاد خوزستان که بدون شک در نیم فصل اول یکی از سه بازیکن برتر لیگ به شمار می‌رفت و همین حالا هم مدعی جدی کسب عنوان آقای گلی لیگ برتر به شمار می‌رود. او با 13گل زده در 21بازی و با میانگین 2.81امتیاز در هر مسابقه، بهترین بازیکن تیم خود و دهمین بازیکن لیگ برتر محسوب می‌شود. او فوتبال خود را به طور جدی از تیم‌های پایه برق شیراز آغاز کرده است. دومین بازیکن استان فارسی این رده بندی، محمد ایرانپوریان است؛ بازیکن بیضاییِ تیم تراکتورسازی. دفاع راست فوق العاده مؤثر این تیم که از فجر سپاسی به فوتبال ایران معرفی شد و حالا یکی از ستون‌های این تیم متمول و مدعی فوتبال ایران است. او در این جدول با کسب امتیاز 2.82 در 22بازی و با 6گل زده، نفر یازدهم محسوب می‌شود. در رتبه دوازدهم هم یک بازیکن سابق فجر سپاسی حضور دارد. خالد شفیعی دیگر مدافع تراکتورسازی با کسب میانگین 2.84 در 22بازی، سومین بازیکن شیرازی این لیست است. در رتبه چهاردهم این لیست هم یک بازیکن دیگر فجر سپاسی حضور دارد. فرشید اسماعیلی بازیکن اهل بندر لنگه که در اوایل دهه 90 یکی از ستارگان فجر محسوب می‌شد، حالا یکی از ستارگان تیم استقلال تهران است و با سه گل زده در 17بازی و کسب میانگین امتیاز 2.85 به همراه پیام صادقیان بازیکن ماشین سازی تبریز به طور مشترک در رتبه چهاردهم جدول قرار دارد. بدین ترتیب فوتبال شیراز 4نماینده بین 20بازیکن برتر لیگ برتر دارد.
اما در بین 20نفرِ دوم این لیست هم نام 4بازیکن سابق فوتبال شیراز به چشم می‌خورد. داریوش شجاعیان بازیکن تکنیکی سابق تیم‌های فجر سپاسی و بهمن شیراز که حالا یکی از ارکان اصلی گسترش فولاد تبریز به شمار می‌رود، با اینکه درخشش خیره کننده فصل گذشته را نداشته اما باز هم یکی از بهترین‌های تیمش است و با کسب میانگین امتیاز 2.92 در هر مسابقه، بیست و دومین بازیکن لیگ به شمار می‌رود. او در 24بازی 2گل برای تیم تبریزی به ثمر رسانده است. محمد انصاری مدافع با اخلاق پرسپولیس تهران، یکی دیگر از بازیکنانی است که سابقه پوشیدن پیراهن فجر سپاسی را دارد و حالا در 23بازی که برای قهرمان مسابقات به میدان رفته، با کسب میانگین 2.93امتیاز در هر بازی بیست و هشتمین بازیکن برتر لیگ است. در رتبه سی ام این جدول مهدی رحمتی قرار دارد. رحمتی در اوایل دهه 80 با لباس تیم فجر سپاسی خود را به عنوان یک دروازه‌بان جوان و آینده دار به فوتبال ایران معرفی کرد و در سال 1380 با این تیم قهرمان جام حذفی ایران هم شد. رحمتی که چندسالی است که از تیم ملی دور مانده، امسال در 17بازی برای استقلال تهران به میدان رفته و میانگین 2.94امتیاز در هر بازی را برای خود به ثبت رسانده. سروش رفیعی دیگر بازیکن سابق فجر سپاسی، امسال یکی از ارکان اصلی دو تیم تراکتورسازی تبریز و پرسپولیس تهران بوده است. او در نیم فصل اول برای تراکتورسازی به میدان رفت و در نیم فصل دوم به پرسپولیس پیوست. سروش در این 24بازی 3گل به ثمر رسانده و میانگین امتیاز 2.96 در هر بازی برایش به ثبت رسیده است و او را در جایگاه سی و دوم قرار داده و هشتمین بازیکن سابق فوتبال شیراز در این لیست محسوب می‌شود. 
سیدمحمدرضا حسینی بازیکنی که در سال 1390 از یک تیم محلی نورآباد و توسط محمود یاوری به فجر سپاسی پیوست، حالا یکی از بهترین‌های ذوب آهن اصفهان است و چهل و ششمین بازیکن برتر لیگ به حساب می‌آید. بنابراین 9بازیکن از 50بازیکن شاخص لیگ برتر در فصل 96-95 جزو بازیکنان سابق فوتبال شیراز به حساب می‌آیند. محمد دانشگر بازیکن نفت تهران که تا اوایل سال 1393 در عضویت فجر شهید سپاسی شیراز بود، با امتیاز 3.14 در 14بازی، شصت و چهارمین بازیکن لیگ برتر ایران است. مهدی رجب زاده که بدون تردید یکی از بهترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود، امسال با 6گل زده در 22بازی میانگین 3.18امتیاز در هر بازی را رقم زده که برای یک بازیکن 38ساله آمار خوبی محسوب می‌شود. ایوب کلانتری بازیکن 27ساله سایپا که در فصل 90-89 یکی از ارکان صعود فجر به لیگ برتر بود و در فصل 91-90 هم یکی از ستارگان این تیم محسوب می‌شد، حالا با 20بازی و سه گل زده، در رتبه هشتاد و دوم بازیکنان لیگ قرار دارد. میانگین امتیازات او در هر مسابقه 3.20 است. جلال علیمحمدی یکی دیگر از بازیکنان سابق فجر سپاسی که در سال‌های 91 تا 93 از بازیکنان ثابت فجر بود، حالا یکی از بازیکنان مهم سپاهان اصفهان است. او در 19بازی 4گل برای تیمش به ثمر رسانده و با میانگین 3.21 هشتاد و ششمین بازیکن برتر لیگ برتر به شمار می‌رود. وحید شیخ ویسی دروازه‌بان 31ساله تیم استقلال خوزستان، در سال‌های 90 تا 93 در عضویت فجر شهید سپاسی شیراز بود. او امسال 21بار در دروازه تیمش قرار گرفته و با میانگین امتیاز 3.21 به همراه جابر انصاری، دیگر بازیکن سابق فجر، در رتبه هشتاد و هفتم این جدول قرار دارد. جابر بازیکن 31ساله استقلال تهران است و در 14بازی امسال خود 4گل برای این تیم به ثمر رسانده. بدین ترتیب در بین 100بازیکن برتر لیگ برتر از سوی پایگاه اینترنتی برنامه 90 پانزده بازیکن سابق فوتبال شیراز حضور دارند. همچنین رضا خالقی فر مهاجم سابق فجر و فعلی گسترش فولاد در رتبه صد و هفدهم، میرهانی هاشمی بازیکن سابق فجر سپاسی و فعلی صبای قم در رتبه صد و سی و چهارم، محمدرضا پورمحمد بازیکن ریزنقش و سابق فجر سپاسی که چند سالی است بازیکن صنعت نفت آبادان است در رتبه صد و پنجاه و چهارم، هاشم بیگ زاده دیگر بازیکن سابق فجر و تیم ملی ایران که مدتی است به عضویت تراکتورسازی درآمده در رتبه صد و پنجاه و هفتم و غلامرضا رضایی ستاره سابق فجر سپاسی و تیم ملی که امسال در تیم سایپا توپ می‌زند در رتبه صد و شصت و هشتم قرار دارند. 
بدین ترتیب 19بازیکن سابق فجر سپاسی که خود در انتهای جدول رده بندی لیگ دسته اول دست و پا می‌زند، در لیگ برتر ایران حضور دارند و این تیم ارزشی فوتبال ایران همچنان یکی از سازنده‌ترین تیم‌های فوتبال کشور به حساب می‌آید.

مرتضی
۱۳۹۶/۱۰/۱۵

حیف تیم شهر ما یک دوم تیم ملی هم واسه ما هست ولی بازم چه حیف که تیم مظلوم و بی سرپرستیه

مهدی مویدی
۱۳۹۶/۰۹/۳۰

خوبه بَدَکِش نیست

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی