[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

سطح کاشت کلزا در فارس افزایش یافت، روزنامه شیراز نوین

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به پایان کاشت کلزا در این استان گفت: کشت گیاه روغنی کلزا در استان فارس به 16 هزار و پانصد هکتار رسید که نسبت به سال گذشته ۲۵۰۰ هکتار افزایش نشان‌می‌دهد. 
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حسین پژمان افزود: انتظار‌می‌رود با بهبود عملیات به زراعی از جمله تأمین بذور اصلاح شده خاص اقلیم‌های‌مختلف استان، بسترسازی مناسب، توسعه کشت روی پشته، کاربرد علف کش‌های‌اختصاصی، تأمین به موقع انواع  کود و تغذیه بهینه مزارع کلزا و مبارزه با آفات آن میزان عملکرد در هکتار به متوسط ۲۲۵۰ کیلوگرم برسد.
به گفته وی، پیش‌بینی ‌می‌شود در فصل برداشت آتی بیش از 37 هزار تن دانه روغنی کلزا از مزارع فارس برداشت و روانه کارخانه‌های‌ روغن شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: تلاش برای افزایش سطح عملیات به زراعی، بهبود شرایط بیمه مزارع کلزا و پرداخت تسهیلات به کلزا کاران از عواملی هستند که در افزایش استقبال کشاورزان برای کشت کلزا به ویژه در مناطق جنوبی استان موثر بوده است. پژمان ترویج کشت دیم کلزا در تعدادی از شهرستان‌ها ‌از جمله رستم، ممسنی، کازرون و فیروزآباد را از دیگر اقدامات مؤثر در سال جاری دانست و بیان کرد: حدود ۶۰۰ هکتار کلزا بصورت دیم کشت شده است.
این مقام مسئول خسارت عوامل غیر مترقبه از جمله سیل و سرمازدگی برای کشت کلزا را یادآورشد و توصیه کرد: کشاورزان با مراجعه به دفاتر شرکت‌های‌خدمات بیمه محصولات کشاورزی نسبت به بیمه نمودن محصول خود اقدام نمایند.
 به اعتقاد او استقبال کشاورزان از بیمه محصول کلزا نسبت به سنوات قبل روند رو  به رشدی داشته و تاکنون ۵۰۰۰ هکتار از این مزارع بیمه شده است.
مبارزه به موقع با علف‌های هرز با مشورت گرفتن از کارشناسان پهنه‌های‌کشاورزی، مبارزه با آفات به ویژه شته مومی و تغذیه بهینه با کاربرد کودهای اوره و سولفات آمونیم - در مرحله غنچه‌دهی- در افزایش محصول و کیفیت دانه بسیار مؤثر است و‌می‌تواند تا یک تن محصول را افزایش دهد، مصرف دو مرحله قارچکش به منظور جلوگیری از خسارت عوامل بیماری‌زا نیز در داشت کلزا حائز اهمیت است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی