[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تازه های گردشگری- معاون رئیس جمهور از آثار باستانی و تاریخی دشتستان بوشهر دیدن کرد، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز پنجشنبه از آثار باستانی و تاریخی شهرستان دشتستان استان بوشهر دیدن کرد.
زهرا احمدی پور در بازدید کاخ زمستانی کوروش (چرخاب)، کاخ بردک سیاه درودگاه و کاروانسرای تاریخی مشیرالملک برازجان گفت: وجود این ظرفیت‌ها و میراث باستانی و فرهنگی محور تاریخی منطقه است که باید با معرفی و ساماندهی، این پایگاه ها به عنوان جذابیت‌های گردشگری مطرح شود. 
وی اضافه کرد: مجموعه به‌هم پیوسته گردشگری دریایی در استان بوشهر و این آثار تاریخی و مهم باستانی می‌تواند این استان را به عنوان قطب گردشگری و سیاحتی مطرح کند. 
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: حفظ و ساماندهی میراث گذشتگان و آثار ارزشمند تاریخی از اولویت‌های برنامه‌های دولت است و در سال جدید نیز به طور جدی به این موضوع پرداخته می شود. 
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: وجود آثار باستانی و مهم از جمله شهر تاریخی تموکن، کاخ زمستانی چرخاب و کاخ بردک سیاه در این منطقه نشانه اهمیت کرانه خلیج فارس در دوره هخامنشی است. 
ناصر امیرزاده در بازدید از کاروانسرای مشیرالملک برازجان اظهار کرد: این بنای تاریخی و مهم با هفت هزار مترمربع مساحت و 64اتاق از مراکز مهم تاریخی کشور محسوب می شود که طرح بازسازی و استحکام بخشی آن در دست اجراست. 
وی ادامه داد: فاز یک این طرح که بازسازی بخشی از نما و حجره هاست با اعتبار حدود 10میلیارد ریال انجام شده و برای استحکام بخشی کامل و استفاده آن به عنوان نمایشگاه صنایع دستی بیش از 13میلیارد نیاز است. 
امیرزاده درباره کاخ بردک سیاه درودگاه گفت: در سال 95 حدود 300میلیون ریال برای ساماندهی و حفاظت، 500میلیون ریال کارهای مطالعاتی و پژوهشی و 2میلیارد ریال نیز برای برق رسانی به این بنا هزینه شده است. 
شهرستان دشتستان با مرکزیت شهر برازجان از نظر باستانی، تاریخی، فرهنگی، جاذبه های گردشگری طبیعی یکی از قطب های مهم استان بوشهر است. 
کاخ چرخاب اثری باستانی از دوره هخامنشیان در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و 65کیلومتری شهر بوشهر است. 
چرخاب از کاخ‌های زمستانی کوروش بزرگ بوده است و همراه کاخ سنگ سیاه و کاخ بردک سیاه کاخ‌های سه‌گانهٔ هخامنشی این منظقه را تشکیل می‌دهند. 
این کاخ را که در فاصله 70کیلومتری خلیج فارس قرار دارد به عنوان اصلی‌ترین سند معماری برای اثبات اینکه خلیج فارس از دوران باستان متعلق به ایرانیان بوده‌ است می‌شناسند. 
در این محوطه باستانی یک لوح تاریخی به خط پارسی باستان در ارتباط با کنترل هخامنشیان بر خلیج فارس کشف شده است. 
در اطراف این اثر تاریخی فنس کشی انجام گرفته و برای مواظبت از آفتاب و باران‌های شدید پاییزی منطقه، به وسیله ورق‌های پلیتی تا حدودی مسقف شده است. 
با این وجود در هنگام فصل پاییز و زمستان و بارش‌های شدید باران محوطه این کاخ به زیر سیل می‌رود و همین امر باعث آسیب به این اثر ارزشمند ملی شده است. 
باستان‌شناسان معتقدند کاخ چرخاب اثر ناقصی است که هرگز مسکونی نشد. 
ساخت این کاخ به فرمان کوروش بزرگ آغاز شد و به احتمال زیاد با مرگ او ناتمام ماند. 
بخشی از دروازه شاهی این کاخ که ناتمام مانده برخلاف تالار اصلی با لعابی از جنس سیلیس کف‌سازی شده است. 10پایه ستون کوچک در تالار اصلی کاخ پیدا شده است که شبیه پایه ستون‌های پاسارگاد هستند. 
کاخ بردک سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. 
بردک سیاه کاخ زمستانی داریوش اول، مربوط به عصر هخامنشی است و در 12کیلومتری شمال شهر برازجان میان نخلستان‌های روستای درودگاه و محل تلاقی 2رودخانه شاپور و دالکی قرار دارد و بعد از کاخ کوروش بنا شده و فاقد ظرافت‌ها و ترکیب خاص رنگ‌های سیاه و سفید کاخ‌های برازجان و پاسارگاد است. ظاهر کاخ سنگ سیاه از لحاظ سبک هنر معماری و ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید و مشخصات آن نشان می‌دهد که این کاخ بعد از کاخ برازجان ساخته شده‌است. تالار مرکزی این کاخ شبیه به کاخ آپاداناست و دارای 10ستون است، در 2ردیف پنج تایی که به سبک و پلان و نقشه‌های هخامنشی ساخته شده و به ویژه قابل انطباق با پاسارگاد و برازجان است، اما در رعایت رنگ پایه ستون‌ها با این 2محل تفاوت دارد و استفاده از بست‌های دم‌ چلچله‌ای روی یکی از پایه ستون‌های این کاخ قدمت آن را بعد از پاسارگاد و برازجان نشان می‌دهد. 
همچنین این کاخ ظرافت کاخ کوروش در پاسارگاد و برازجان را ندارد. این کاخ در سال 1354 از زیر خاک بیرون آورده شد. دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک واقع در شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. 
این بنای معتبر و مستحکم در مقابل میدان شهید چمران شهر برازجان قراردارد که از ابینه باشکوه دوره قاجاریه به شمار می‌رود و در سال 1288 قمری مطابق با سال 1250 شمسی بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه‌ای معادل 40هزار تومان به پول آن زمان ساخته شده است. معمار این ساختمان حاج محمدرحیم شیرازی سازنده پل مشیر و کاروان‌سرای دالکی است که به طرز ماهرانه‌ای اقدام به ساخت این بنا به سبک معماری زندیه کرده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی