[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

رد لایحه ورزشی در شورا، اشتباه یا ناآگاهی، روزنامه شیراز نوین

پایگاه خبری تحلیلی خبر پارسی در تحلیل رد لایحه واگذاری زمین با کاربری ورزشی در شهر شیراز توسط شورای اسلامی ‌این شهر نوشت: با طرح لایحه شهرداری شیراز مبنی بر واگذاری زمین به ورزش و جوانان فارس برای ساخت ورزشگاه شماره ۲ بانوان و مخالفت شورای شهر شیراز با این لایحه واکنش‌های مختلف و شایعات زیادی در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شد.
به گزارش روابط عمومی ‌و پایگاه خبری و اطلاع رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس و به نقل از سایت خبر پارسی، در یکی دو هفته گذشته بحث واگذاری زمین به اداره ورزش و جوانان فارس برای احداث مجموعه شماره دو ورزش بانوان در فضای مجازی و رسانه‌های استان به وفور دیده شد و و نقطه نظرات مختلفی در این خصوص بیان شد.
آنچه موجب تأسف بود، گفته‌های چند تن از اعضای محترم شورای شهر شیراز بود که دربیانات غیر کارشناسانه ای مطرح کرده بودند «هنوز پروژه‌های نیمه تمام ورزشی در استان باقی مانده» و بهتر است ورزش و جوانان این پروژه‌ها را تمام کند.
بهتر بود دوستان عزیز عضو شورای شهر شیراز در این خصوص مانند دیگر امور به نظر کارشناسان یا آمارهای موجود در اداره ورزش و جوانان و استانداری فارس مراجعه می‌کردند تا چنین مرتکب خطا در کلام نمی‌شدند.
این اظهارات که به نظر می‌رسد ناشی از بی اطلاعی ایشان نسبت به وضعیت دستگاه‌های مختلف خدمت رسان و اجرایی است و شاخص‌ترین آن اداره ورزش و جوانان استان است که در بحث اجرایی و عمرانی در بین تمام دستگاه‌های اجرایی فارس و استان‌های کشور بی‌نظیر بوده است، به گونه ای که معاون وزیر ورزش و جوانان این اقدامات را معادل با همه فعالیت‌های ۳۰ ساله گذشته پیش از مدیریت فعلی ارزیابی کرد.
برای روشن شدن ذهن اعضای محترم شورا تنها به دو مورد خاص و بارزترین نمونه آن ورزشگاه بزرگ پارس (میانرود) اشاره می‌شود که این پروژه برای مدت ۲۱ سال معطل مانده بود و هیچ پیشرفت فیزیکی نداشت، به گونه ای که رسانه‌ها از ان به عنوان یک اثر باستانی یاد می‌کردند؛ اما امروز مدیریت فعلی ورزش و جوانان با وجود مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور طی دو سال ورزشگاه را به بهره‌برداری رسانده، اکنون این استادیوم به عنوان یکی از زیباترین ورزشگاه‌های خاورمیانه به زودی شاهد برگزاری رخدادهای مهم ورزشی مانند فینال جام حذفی فوتبال کشور و یکی از مسابقات فوتبال مقدماتی جام جهانی فوتبال است. مورد دوم سالن سرپوشیده ۶ هزار نفری شیراز بود که آن هم مربوط به پروژه‌های سفر مقام معظم رهبری به شیراز بود و آن هم بدون هیچ پیشرفتی طی این سال‌ها تعطیل شده بود. اکنون این پروژه نیز آماده افتتاح است و مدت زمانی که برای ساخت ان صرف شد حدود ۲ سال بوده است.
از دیگر نمونه‌ها می‌توان به ساخت و افتتاح صدها زمین چمن مصنوعی، استخر و سالن ورزشی سرپوشیده در شهر‌ها و روستاها اشاره کرد که همگی در دوره همین مدیریت انجام شد. همین اقدامات موجب شده که اداره ورزش و جوانان استان در بحث اقدامات عمرانی به نظر همه کارشناسان برترین اداره کل در سالیان پس از پیروزی انقلاب به شمارآید.
همان دو نمونه بالا که در بدترین سال‌ها به لحاظ کمبود بودجه و مشکلات متعدد مالی اجرا شده است، کافی‌ست به توانمندی ورزش و جوانان فارس برای اجرای پروژه‌ها ایمان داشته باشیم و با گفتار غیرکارشناسی بیش از این بی انصافی و جفا روا نداریم.
از طرفی، در خصوص رد طرح واگذاری زمین به اداره ورزش و جوانان برای ساخت ورزشگاه شماره ۲ بانوان عنوان شده که بهتر است زمین به بحش خصوصی واگذار شود که در این صورت این پرسش پیش می‌آید آیا اگر بخش خصوصی اقدام به ساخت ورزشگاه کند، خدماتی که ارائه می‌دهد شامل اقشار کم درآمد و متوسط می‌تواند بشود یا خیر. یا به عبارت دیگر با توجه به هزینه هنگفتی که به این منظور سرمایه‌گذار صرف می‌کند می‌تواند تخفیفی به این اقشار بدهد. همان‌گونه که در ورزشگاه حجاب عمل می‌شود.
واضح است که اگر زمین به ورزش و جوانان واگذار شود، هم به دلیل توانمندی عنوان شده به سرعت ساخته می‌شود و هم در بحث ارائه خدمات همه بانوان از هر قشری می‌توانند از امکانات ایجاد شده با کمترین هزینه استفاده کنند.
در جای دیگر رئیس محترم شورای شهر گفته بود که مخالفت اعضا به دلیل مشکلات قانونی است که شورا و شهرداری اجازه واگذاری زمین به بخش دولتی را ندارند، در این خصوص نیز با استناد به گفته‌های یکی از بانوان عضو شورا در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا فارس گفت: گرچه در قانون شورا و شهرداری‌ها، واگذاری زمین به بخش دولتی منع شده؛ اما در قانون برنامه ششم توسعه کشور همکاری شهرداری‌ها با نهادهای دولتی در تأمین زمین به ویژه در فضاهای فرهنگی و ورزشی دیده شده است.
او که از موافقان تصویب این طرح بود، گفت: با سه شرط تعیین مدت زمان اجرا، عدم تغییر کاربری پس از ساخت و استفاده از امکانات و تجهیزات استاندارد، موافق واگذاری زمین به اداره کل ورزش و جوانان بودم.
یادآور می‌شود بنا بود این لایحه در جلسه این هفته صحن علنی شورا مطرح شود که متأسفانه چنین نشد. به هر حال امید می‌رود با وجود شایعاتی که در چند روز گذشته در فضای مجازی و محافل مختلف در خصوص اصرار برخی برای واگذاری زمین به فردی خاص مطرح شده و سوءاستفاده مغرضان، با صداقت، پاکدستی و درستکاری که از اعضای شورای پنجم شهر شیراز سراغ داریم این دوستان فرصت سوزی نکرده و در واگذاری زمین به ورزش و جوانان خست به خرج ندهند و با دیدی بازتر به موضوع بنگرند؛ زیرا با وجود نیروهای جهادی در ورزش و جوانان استان، اجرا و عملیانی شدن این پروژه ضمن تحقق شعار مردم‌محوری باری از دوش شهرداری و شورا برداشته می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی