[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

واپسین عطر بهار، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

پیر ادبیات و فلسفه فارس برسر شوق آمده بود. جرگه شاگردان و انجمن مریدان و جمعی از مدیران کل به احترامش قیام کرده و یک عمر مجاهدت‌های او را در عرصه فرهنگ و عرفان ستودند. مهرورزی حاضران استاد را بر شوق آورد و خستگی یک عمر تدریس و ناملایمت از قامت ستبرش رخت بربست. صدای لرزان و قامت خسته‌اش نشانی از کهولت سن و زوال نداشت و با جان و دل از گذر ایام گفت. از همه سال‌هایی که هر چه داشت پیشکش عرصه تدریس و تربیت کرد؛ همه دورانی که به جز شاگردان مشتاقش کسی از بحر معانی‌اش سیراب نشد، همه آن روزهایی که فکرها و آرزوهای بزرگ در سر می‌پروراند و سودای تعالی داشت. خود را باغبان می‌داند و معلم. به راستی که آل‌عصفور چه القاب رفیع و پرمایه‌ای برگزیده است. تلفیق عرفان و فلسفه و شاهنامه و ادبیات هر معلمی ‌را به گوهری نایاب بدل می‌سازد. خاصه آن که با فروتنی درآمیزد و درس زندگی دهد. اینک شاگردان هم بر صدر نشسته‌اند. هر یک از آن دانش آموختگان دیروز، رازهای نهان عرفان و جاودانگی زبان پارسی را برای جوانان امروز برمی‌گشایند.
اینک در آوردگاه تقدیر پیر ادبیات و فلسفه فارس سر شوق آمده است. با احترام و تکریم بر صدر نشسته و همه نسل‌هایی را نظاره می‌کند که برای صیقل جود وجودی‌شان سال‌های متمادی ممارست‌ها کرده است. 64سال تدریس خودش یک عمر گرانبها است. بر صحنه تجلیل، صدایش نمی‌لرزد. قامتش استوار است و در پیشگاه پروردگار سربلند. سربلند از همه کوشش‌های بی‌دریغ و جانفشانی‌هایی که در حوزه معارف داشته است. آخر او می‌داند که غایت علوم همانا خودشناسی و عرفان کردگار است. شاهنامه را به درستی درک کرده و بن‌مایه‌های میهن‌پرستانه و آزادگی را برای مریدانش همچنان فریاد می‌زند. معلمی ‌که از حوزه و دانشگاه گذشت و برای کسب مدارج عالی، مرزها را در هم نوردید. واپسین شاگرد ملک‌الشعرا  و دانش‌آموخته محمد معین و بدیع‌‌الزمان فروزان‌‌فر همچنان تدریس می‌کند. شاید این مراسم دست‌بوس در برابر حجم مجاهدت‌هایش کمرنگ باشد. اما ادای دین کوچکی به محضر پیر توانای شهر است و امید می‌رود مراتب سپاسداری اهالی فرهنگ و رسانه را به گوش ممارست‌هایش برساند.
 شهر شیراز و فارس هیچ‌وقت از قحط رجال در عذاب نبوده است. همیشه بزرگانی به سان استاد محمد آل‌عصفور در میان ما آمده و رفته‌اند؛ اما شمار اندکی از مدیران به احترام ایشان یکپارچه ایستاده‌اند. آخر همیشه جلسات پی در پی و سفرها و بازدید از پروژه‌ها مقدم بوده‌اند. شمار دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و شبه‌فرهنگی فارس کم نیستند و همه آنها هم از بیت‌المال مظلوم ایرانیان منتفع می‌شوند. در حالی که آنها در قبال یکایک فرهنگوران این ملک دیرینه وظیفه دارند و باید پرسید به راستی چه رسالتی گرانبهاتر از این‌ها برای خود برشمرده‌اند. مگر یک ضیافت تقدیر تا چه اندازه محتاج اعتبار و زمان است که از آن دریغ می‌کنند. بزرگداشت مفاخری نظیر استاد رحیم هودی و استاد محمد آل‌عصفور و برجستگانی از تبار این‌ها از اقدام شایسته‌ای است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان فارس در دستور کار قرار داده است. پنجشنبه دوازدهم دی ماه 1398شمسی، شمیم ملک الشعرای بهار با تقدیر از واپسین شاگرد مکتب گرانبهایش در شهر پیچید. اهالی فرهنگ و هنر و معرفت در سالن غزل دستگاه فرهنگ و ارشاد فارس به احترام آل‌عصفور قیام کردند و با گوش جان به شنیدار ندای استاد نشستند.
مایه مباهات فارس
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس، محمد آل‌عصفور را تنها شاگرد به جا مانده از زنده‌یاد ملک‌الشعرای بهار دانست که در حساس‌ترین نقطه تربیتی ایستاده و خوش درخشیده است و بیان داشت: آل‌‌عصفور آثار بسیار بدیع و بلندی دارد که مایه بسی افتخار و مباهات ما استان فارسی‌هاست و همیشه در تاریخ جاودان خواهد ماند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان فارس، آیین بزرگداشت استاد محمد آل‌عصفور، از فرهنگ‌وران نامی شیراز روز پنجشنبه ۱۲ دی‌ماه جاری با حضور صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس در سالن غزل تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس برگزار شد. صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس در این آیین گفت: آموزگاران و استادان بزرگی همچون این استاد عزیز که عمر خود را برای معلمی ‌صرف کردند، چراغی برای راه همه ما هستند. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس افزود: آنچه استاد آل‌عصفور و هم‌طرازان وی انجام می‌دهند، کاری سترگ و بی‌مانند است. دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس ادامه داد: گرامی‌داشت و پاسداشت این گرامی‌نامدار حوزه علم، دانش و فرهنگ یکی از ضرورت‌هاست. اما این نکوداشت باید از سطح شعار بالاتر باشد و نگاه ویژه خویش را به تأثیرات فرهنگی، تربیتی و پرورشی این گونه معلمان متمرکز کند. سهرابی افزود: تلاش داریم تا در آیین نکوداشت این معلم فرهیخته که به زودی برگزار خواهد شد، نشان مفاخر استان فارس را از طرف انجمن مفاخر استان تقدیم این استاد عزیز کنیم. وی با اشاره به پیشینه زندگانی این استاد بزرگوار گفت: استاد آل‌عصفور ریشه در علم، ادب، فرهنگ و عرفان دارد و امید است که سایه این استاد بزرگ بر علم، فرهنگ و ادب فارس مستدام باشد.
استادان ما، برهان رب ما
یوسف نیری، استاد تمام دانشگاه شیراز نیز گفت: خورشید علمی ‌شما، همیشه در زندگی شاگردان شما، روشن و تابنده است. استاد تمام دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه استاد آل عصفور، برهان هستند، تأکید کرد: استادان ما، برهان رب ما هستند و استادان بزرگ و دانشمندی در فارس و شیراز حضور داشتند. وی با اشاره به لزوم برگزاری بزرگداشتی از استاد سجادی که اکنون در ۹۵ سالگی به سر می‌برد، افزود: بسیاری از استادان عالم و عاشق بودند که شاگردان خود را با این دو بال می‌پروراندند. نیری با تأکید بر اینکه دانشمند زیاد است اما متأسفانه بسیاری از دانشمندان روی خود و جهان را سیاه کرده‌اند، ادامه داد: حق استادی، حق الهی است؛ چرا که استاد، انسان را از تاریکی به نور دعوت می‌کند.این استاد دانشگاه شیراز بیان داشت: بالندگی و زندگی تشیع به خاطر عشق به ولایت و امامت، امام زمان(عج) است و این عشق را استادان به ما هدیه کردند. وی اضافه کرد: این استاد بزرگ شاگردان خود را به سوی خدا هدایت کرد. استاد آل‌عصفور شمس همه شاگردان هستند. 
نیری با تأکید بر اینکه برخی استادان و معلمان در علم‌آموزی کم‌فروشی می‌کنند، افزود: کم‌فروشی تنها در ترازو نیست. وی با اشاره به اینکه علامت عالم بزرگ این است که مشکل‌ترین موارد علمی ‌را به زبان ساده بیان می‌کند، گفت: متأسفانه تاریخ ما تاریخ مذکر است که حق زنان بزرگ مشخص نمی‌شود؛ چرا که پشت سر هر مرد موفق یک زن موفق و بزرگ وجود دارد.
آیین بزرگداشت استاد محمد آل‌عصفور با عنوان «دست‌بوس» در شیراز برگزار شد. وی استاد دانشگاه و آخرین شاگرد ملک‌الشعرای بهار و شاگردی دکتر محمد معین و بدیع‌الزمان فروزان‌فر را نیز داشته است و ۶۵ سال تدریس در مدارس شیراز را در کارنامه خود دارد. در پایان این مراسم از مقام علمی، ادبی و فرهنگی استاد محمد آل‌عصفور تجلیل شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی