[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۶
  • دوره جدید

سخنگوی شورای نگهبان: کسانی که ضدیت با حاکمیت داشته‌باشند حق ورود به مجلس را ندارند، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بارها اعلام کردیم کسانی که ضدیت با حاکمیت داشته‌باشند حق ورود به مجلس را ندارند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان روز پنجشنبه (۱۲ دی ۱۳۹۸) در همایش دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در مجتمع فرهنگی دانشجویی ۱۳ آبان (لانه جاسوسی سابق آمریکا) برگزار شد، ضمن تبریک ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا زینب کبری (س) و روز پرستار گفت: یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بالاخص شهدای پرستار را که با جانفشانی در راه شکل‌گیری و استمرار نظام انقلاب اسلامی گام برداشته و با تقدیم جان خود، نهال انقلاب اسلامی را آبیاری کرده‌اند تا به درخت تنومند تبدیل شود، گرامی می‌داریم.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برگرفته و سیراب شده از سرچشمه‌های وحی است، گفت: انقلاب اسلامی با هدایت و مدیریت حضرت امام (ره) که آموزش‌یافته مکتب اسلامی بود، شکل گرفت و با لطف خداوند و پشتیبانی یکایک مردم و با جانفشانی شهدای گرانقدر این انقلاب استمرار پیدا کرده است.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: در دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات که با همت اداره کل انتخابات برگزار شده است، آموزش‌های لازم در حوزه‌های مختلف نظارت بر انتخابات ارائه می‌شود تا امر حفاظت از آراء مردم که بر دوش یکایک شما است به نحو مطلوب و قانونی انجام شود.
کدخدایی افزود: دقت شما در اجرای صحیح قانون علاوه بر اینکه می‌تواند به سلامت انتخابات کمک شایانی کند، از اختلافات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات تأکید کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران یک امر تشریفاتی و شکلی نیست؛ یعنی امری نیست که فقط با برگزاری آن از خودمان رفع تکلیف بکنیم و بگوییم که یک انتخاباتی هم برگزار شد.
 کدخدایی با بیان اینکه اصل اول در برگزاری انتخابات، بحث سلامت انتخابات است، گفت: تضمین سلامت انتخابات از وظایف ناظران است و ناظران در حیطه وظایف محوله - در هر شعبه و یا در هر جایی که وظیفه نظارت به او سپرده شده است - باید با رعایت موازین قانونی، نظارت کامل و جامعی داشته‌باشند تا مبادا خدشه‌ای به انتخابات وارد شود. وی افزود: اگر انتخابات بدون ناظر، داور و حَکم برگزار شود، اختلافات به وجود آمده لاینحل باقی خواهد ماند و هرکسی می‌تواند مدعی برنده بودن در انتخابات باشد، لذا وجود داور و حَکمی که رأی او قاطع دعوا و فصل‌الخطاب باشد، لازم است؛ اگر این مسئله را برای میادین ورزشی مانند فوتبال مثال بزنیم این است که رأی داور برای خطایی که کارت زرد و یا قرمز می‌دهد، فصل‌الخطاب است و نمی‌توان بالای آن حرفی زد چرا که اگر رأی داور قاطع و فصل‌الخطاب نباشد مسابقه فوتبال به هم خواهد ریخت.
 کدخدایی ادامه داد: پس بنابراین وجود یک داور، یک حکم و یک ناظر از الزامات هر رقابتی است چه این رقابت ورزشی باشد و یا سیاسی.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وجود داور، ناظر و حکم برای سلامت انتخابات لازم است، گفت: در همه کشورها نهادهایی برای تضمین سلامت انتخابات وجود دارد، مثلاً در برخی کشورها نهاد قضایی مثل دیوان‌عالی کشور وجود دارد و در برخی کشورهای دیگر مانند کشور ما نهاد غیرقضایی وجود دارد.
وی با بیان اینکه در سیاست‌های کلی انتخابات به سلامت انتخابات تأکید شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع به وظایف ما ناظران برمی‌گردد یعنی اول باید به وظایف و تکالیف قانونی خودمان آگاهی کامل داشته‌باشیم و بعد آن‌ها را به درستی إعمال کنیم و نباید از وظایف خود کوتاه بیاییم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به هجمه‌های وارده در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت: متأسفانه این هجمه‌ها که از داخل و خارج مطرح می‌شود حرف بی‌پایه و اساسی است؛ چرا که اگر نظارت مؤثر وجود نداشته‌باشد اصلاً رقابت هم مفهومی نخواهد داشت و رقابت را نمی‌توان استمرار بخشید.
وی افزود: این موضوع که نظارت استصوابی باعث ریزش آراء و عدم مشارکت شده است حرف دشمنان نظام است و اصلاً حرف درستی و صحیحی نیست ولی متأسفانه برخی افراد داخلی ناآگاه هم به آن می‌دمند؛ اخیراً نیز یک نظرسنجی که توسط یک دستگاه دولتی به منظور ارزیابی تأثیر عوامل مختلف در میزان مشارکت در انتخابات انجام شده، نشان می‌دهد بالاترین تأثیر در مشارکت مردم را «وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم» با ۴۷ درصد دارد و عوامل دیگر مانند «وعده‌هایی که مسئولان می‌دهند و عمل نمی‌کنند» و «بدرفتاری‌هایی که برخی مسئولان دارند» نیز بالاترین تأثیرها را دارد، اما «بررسی صلاحیت‌ها» (نظارت استصوابی) فقط و فقط چهار دهم درصد تأثیر را نشان می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی