[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

برزخی به نام درمان ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا منطقه فارس،  پروین شاهچراغیان مدیر اجرایی انجمن بیماران کلیوی استان فارس (درمانگاه پارس) با اشاره به اینکه میانگین هزینه ماهیانه هر بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزارتومان است، گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های درمان بیماران در پی مشکلات اقتصادی از سازمان‌های بیمه‌گر انتظار حمایت و همراهی بیشتری را داریم.
پروین شاهچراغیان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: این درست است که خدمات آزمایشگاهی این مرکز خیریه برای بیماران کلیوی ۱۰۰ درصد رایگان است اما باید توجه داشت مابقی خدمات در دیگر بخش‌ها‌ بعد از پیوند کلیه یا دیالیز ۱۰۰ درصد رایگان نیست و با اینکه فرانشیز انجام خدمات شامل تخفیف می‌شود ولی همین هزینه نیز برای خانواده‌هایی که دارای چند بیمار خاص هستند، سرسام آور خواهد بود.
او با بیان اینکه پوشش حمایتی برای مبتلایان به بیماری‌هایی نظیر تالاسمی، ام اس و سرطان در این مرکز انجام می‌شود، گفت: با توجه به مجهزبودن این مرکز به پیشرفته‌ترین و مجهزترین و مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی روز دنیا مثل ماموگرافی و سونوگرافی و غیره آمادگی ارائه خدمات به بیماران مبتلا به این بیماری‌ها و دیگر مراجعه کنندگان وجود دارد.
شاهچراغیان گفت: عمل پیوند کلیه و دیالیز عوارضی را به دنبال دارد و بیماران با آن درگیر خواهند بود از همین رو انجمن حمایت از بیماران کلیوی از ابتدا کارهای حمایتی شامل خدمات آزمایشگاهی، رادیولوژی، سونوگرافی، ماموگرافی، تراکم سنجی استخوان و دندان‌پزشکی و ... دیگر خدمات مورد نیاز بیماران کلیوی را در دستور کار قرار داده و به شکل رایگان به این افراد ارائه می‌دهد.
او تأکید کرد که خدمات آزمایشگاهی قبل از انجام پیوند کلیه و دیالیز و عمل پیوند، رایگان است اما خدمات بعد از پیوند با تخفیف به افراد ارائه می‌شود و به شکل کامل رایگان نیست.
شاهچراغیان با اشاره به اینکه شیراز قطب پیوند جنوب کشور محسوب می‌شود و این موضوع بسیاری از بیماران سراسر کشور را به شیراز هدایت کرده است، گفت: درمانگاه پارس و انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان فارس سعی کرده در حد توان خدمات خود را حتی در خدمات جانبی افزایش دهد. او با اشاره به ارائه خدمات خوابگاهی برای این بیماران و همراهان آنها برای مدت مشخص، گفت: هزینه اسکان در این مراکز برای بیمار رایگان و براساس تشخیص پزشکان بین ۱۰‌تا ۱۴ روز است. مدیر اجرایی درمانگاه پارس تعداد پروندهای  تحت‌حمایت انجمن بیماران کلیوی در استان فارس را ۸۵۰۰ فقره اعلام و اضافه کرد: این پرونده‌ها‌ در ۱۹ شعبه در سراسر استان فارس نگهداری می‌شود، البته شعب شهرستانی فقط  کار اداری و بایگانی پرونده را عهده‌دارند.
شاهچراغیان سهم انجمن بیماران کلیوی در ۴۵ بخش دیالیز در فارس را بیش از ۹۰ درصد دانست و گفت: انجمن در بیش از ۹۰ درصد مراکز دیالیز تحت نظارت علوم پزشکی سهیم بوده و مشارکت دارد.
مدیر اجرایی انجمن حمایت از بیماران کلیوی فارس گفت: متأسفانه تحریم‌ها ‌و وضعیت اقتصادی بر روند درمان بیماران تأثیر داشته و باعث به زحمت افتادن بیماران در تهیه دارو شده است.
او ادامه داد: گاهی با کمبود برخی داروها مواجه شده‌ایم اما خوشبختانه تا به امروز با مشکل خیلی جدی در این زمینه رو به رو نبودیم و هیچ مورد مرگ براثر کمبود و نبود دارو نیز ثبت نشده است.
شاهچراغیان با اشاره به اینکه مشکلات کمبود دارو با وارد کردن دارو یا تعویض دارو توسط پزشک متخصص مرتفع شده است، گفت: موضوع مهم اینکه داروها با ارز آزاد وارد می‌شود بنابراین هزینه‌ها افزایش یافته که برای خانواده بیماران تأمین این هزینه‌ها با دشواری‌های بسیاری همراه است، اگرچه تا امروز و با همت و حمایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اجازه ندادیم بیماران و خانواده آنان در این باب نگرانی داشته‌باشند. او با اشاره به اینکه پیوند از شخص زنده به بیمار در شیراز ممنوع است، گفت: این طرح از حدود ۵ سال قبل اجرایی شده و براساس آن پیوند تحت هیچ عنوان از شخص زنده‌ای که نسبت فامیلی با بیمار ندارد، انجام نمی‌شود. این موضوع موجب مقابله با بازار سیاه خرید و فروش کلیه شده است.
شاهچراغیان، مشکل عمده انجمن حمایت از بیماران کلیوی را حمایت و همراهی بیشتر و گسترده‌تر سازمان‌های‌بیمه‌گر و تعیین سقف پذیرش نسخ بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص ذکر و خاطرنشان کرد: این امر انجمن را در ارائه مطلوب‌تر خدمات محدود کرده است.
مدیر اجرایی انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان فارس گفت: به دلیل همین محدودیت باعث شده که امکان ارسال تمام نسخ دارویی بیماران وجود نداشته‌باشد حال آنکه امیدواریم با حمایت بیشتر مسئولان سازمان‌های بیمه‌گر این محدودیت برداشته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی