[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

سقوط آسانسورها کاهش یافت ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شیرازگفت: حوادث آسانسور در سال 98 نسبت به سال 97، سی و چهار درصدکاهش داشته است و مطمئناً این کاهش حوادث در سال‌های آتی ادامه خواهد داشت. محمدهادی قانع عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 1059 حادثه حبس شدن در آسانسور به ستاد فرماندهی آتش‌نشانی شیراز گزارش شده است و تعداد محبوس‌شدگان در این حوادث بسته به ظرفیت آسانسور از یک تا 7 نفر اعلام ‌می‌شود.
مهندس قانع با اشاره به آمار 1604 حوادث آسانسور در سال 97 از کاهش 34 درصدی این حوادث در سال 98 خبر داد. قانع یکی از دلایل کاهش آمار حبس در آسانسور را بازدید‌های ‌ایمنی پیشگیرانه توسط کارشناسان ایمنی و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از ابتدای سال 98‌می‌داند و می‌گوید: تا کنون بیش از 450 ساختمان در شیراز  ضمن بازدید، ارزیابی دوام و استحکام، شناسنامه‌دار شده‌اند.
وی اظهار کرد: در این شیوه برای ساختمان‌هایی که وضعیت مطلوب دارد و نیز ابنیه‌ای که با رفع نواقص به ارتقای کمی و کیفی استحکام و پایداری می‌رسد، شناسنامه ایمنی صادر می‌شود. این مسئول یادآور شد: ساختمان‌هایی که در مواقع بحران مورد استفاده امدادی قرار می‌گیرد و ساختمان‌های‌بزرگ(مجتمع‌ها‌و مراکز تجاری) در اولویت بررسی وضعیت ایمنی قرار دارند. محمد هادی قانع یکی از دلایل عمده حبس در آسانسور را نقص فنی در سیستم آسانسورها‌ می‌داند و می‌گوید: به صورت میانگین روزانه حدود 5 حادثه آسانسور به ستاد فرماندهی آتش‌نشانی شیراز گزارش می‌شود که علاوه بر نقص فنی، تعدادی از حوادث آسانسور ناشی از رعایت نکردن نکات ایمنی مانند سوار شدن مازاد بر ظرفیت گزارش شده است.  
لازم به ذکر است خوشبختانه امسال تعداد حوادث سقوط آسانسور، مصدوم و فوتی حاصل از این حوادث صفر بوده است و در این خصوص گزارشی نداشته‌ایم. رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز این باور را که در صورت حبس در آسانسور، سرنشینان با اتمام اکسیژن روبه‌رو می‌شوند نادرست می‌داند و ادامه می‌دهد: در بازه زمانی کوتاه، اکسیژن داخل کابین از بین نمی‌رود. با این حال توصیه می‌شود سالمندان و کودکان به‌تنهایی از آسانسور استفاده نکنند. برخی از کودکان در هنگام ورود به آسانسور فرمان‌های متفاوتی به کلیدهای آسانسور می‌دهند که می‌تواند حادثه‌ساز باشد. مهندس قانع نقش شهروندان در کاهش ناایمنی‌های‌شهر و محیط زندگی خود را بسیار مؤثر دانست و گفت: هر شهروند باید خود یکی از متولیان ایمنی در محله خود باشد، اگر ما رعایت اصول ایمنی را به مثال رعایت ادب  و احترام برای خود و خانواده باارزش و یک الزام بدانیم، با رعایت اصول ایمنی و در این خصوص با اعلام ناایمنی‌ها ‌و درخواست بازدید از سوی سازمان آتش‌نشانی شیراز و تماس با سامانه 125‌می‌توانیم در کاهش بسیاری از حوادث نقش بسیار اثرگذاری داشته‌باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی