[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

زندگی روی مسیل‌ها، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس معاون وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد که ۲۰ درصد ایران جزو مناطق با خطر سیل‌خیزی بالا است اما بیشترین حجم آب مورد استفاده کشور از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.
خسرو شهبازی در آیین آغاز به کار پروژه خیرساز آبخیزداری کاریان لارستان، گفت: از آنجایی که بیشتر آب مورد استفاده در کشور از آب‌های زیرمینی تأمین می‌شود جزو کشورهای بحرانی و فوق‌بحرانی از نظر منابع آب زیرزمینی بوده و چون برداشت ما از سفره‌ها بیش از ورودی آب به آنهاست و بهترین راهکار برای ذخیره این آب‌ها انجام پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است.
معاون وزیر جهادکشاورزی، از خیرین آبخیزدار به عنوان بازوان توانمند سازمان در انجام پروژه‌های آبخیزداری یاد کرد و افزود: خوشبختانه مردم بخصوص در مناطق گرمسیری و کم بارش به این باور رسیده‌اند که انجام پروژه‌های آبخیزداری بهترین راهکار برای استفاده بهینه از بارش‌های سیلابی و انتقال آب ارزشمند برای تغذیه سفره‌های آب زیر‌زمینی و همچنین پیشگیری از  فرسایش خاک و است.
او خاطرنشان کرد: میزان بارش در کشور ما یک سوم متوسط آن در دنیا است و از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای‌خشک و شکننده واقع شده‌ایم که هر ۱۰ سال با ۱۱ میلیمتر کاهش بارش و بیش از ٥٠ میلیمتر افزایش تبخیر و تعرق مواجه هستیم که همه منجر به این شده که بارش‌ها در منطقه ما سیلابی و ویرانگر باشد، به همین خاطر نیازمند برنامه‌ریزی جامع برای مدیریت حوضه‌های آبخیز و کنترل سیلاب‌ها هستیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس نیز در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و عرض تقدیر از خیرین آبخیزدار افزود: انجام کار خیر در حوضه آبخیزداری هزینه نیست بلکه باقیات صالحات است که موجب خوشنامی ابدی خواهد شد. شهرام منتصری گفت: در این پروژه خیرین متقبل شدند  بخشی از هزینه انجام کار را بر عهده بگیرند که امیدواریم پس از احداث مشکلات عدیده‌ای از مردم منطقه که معیشت‌شان دچار مشکل شده برطرف شود.
او افزود: برای انجام این پروژه ٧٥ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که ٢٦ میلیارد ریال آن را خیرین تأمین می‌کنند و مابقی توسط دولت و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین خواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ادامه داد: امیدواریم در کنار سایر خیرین در بخش‌های‌مختلف، مجمع خیرین آبخیزداری نیز فعال‌تر شوند و این کار به فرهنگ عمومی تبدیل شود و روزی شاهد به ثمر نشستن این پروژه‌ها و اثرات مثبت آن چه در خشکسالی‌ها و چه در تر‌سالی‌ها باشیم، چرا که پروژه‌های آبخیزداری در سال‌های پُربارش باعث پیشگیری از بروز سیلاب‌های ویرانگر و در خشکسالی‌ها با ذخیره آب ارزشمند به سفره‌های آب زیرزمینی نیاز کشاورزان را برآورده خواهد کرد.
ابوالقاسم حسین‌پور، مدیر کل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم در این مراسم بر اهمیت پروژه‌های خیرساز آبخیزداری تأکید کرد و افزود: با انجام پروژه‌های تلفیقی سازه‌ای و بیولوژیک می‌توان سیلاب‌های ویرانگر را به فرصتی برای مقابله با خشکسالی و کم‌آبی تبدیل کرد و در این راه مشارکت مردم محلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 
به گزارش ایسنا،  پروژه بندخاکی حوضه آبخیز کاریان لارستان به همت خیران نیک اندیش برادران محمدی و پایدار در روستای کاریان احداث خواهد شد و با توجه به تقارن آیین کلنگ‌زنی این پروژه با گرامیداشت یاد سردار سرافراز امنیت و اقتدار میهن، بنام سد آبخیزداری سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی