[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

قرص‌های کلسیم‌ نمی‌توانند جایگزین لبنیات باشند، روزنامه شیراز نوین

قرص‌های کلسیم نمی‌توانند جایگزین مناسبی به جای لبنیات و تأمین مواد غذایی بدن باشند.
امروزه تحقیقات گوناگونی در خصوص فواید و مضرات قرص‌های مکمل انجام شده است و دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این قرص‌ها نمی‌توانند به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای تأمین مواد غذایی بدن باشند؛ اما متأسفانه بسیاری از افراد مصرف مواد غذایی سالم را کنار گذاشته و برای تأمین انرژی و ویتامین‌های بدن خود از قرص‌های مکملی کمک می‌گیرند.
به تصور اکثر افراد مصرف بیش از حد قرص‌های کلسیم در روز می‌تواند احتمال خطر ابتلا به پوکی استخوان را در افراد کاهش دهد و همانند مصرف لبنیات نقش و تأثیر مفیدی در کاهش مشکلات افراد داشته باشند؛ اما از آنجایی که شیر منبع خوبی برای تأمین کلسیم است می‌تواند ویتامین‌های مغذی دیگر مانند فسفر، ویتامین B۲ و پروتئین را برای بدن تأمین کند.
آیا با مصرف یک قرص کلسیم می‌توانیم تمام خواص موجود در شیر را دریافت کنیم؟
مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها تنها در شرایط خاص و ویژه با مشورت و تجویز متخصص تغذیه می‌تواند تا حدودی جایگزین مواد غذایی باشند؛ اما در 99 درصد موارد مصرف آنها با مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می‌شوند، در غیر این صورت خواص بسیار کمی ‌برای بدن خواهد داشت و افراد مبتلا به کم خونی و فقر آهن در صورتی که با مصرف مقدار زیاد گوشت، حبوبات و آجیل که منبع خوبی از آهن است نمی‌توانند کمبود خود را جبران کنند، بلکه باید بر اساس نظر پزشک به منظور رفع مشکل خود از مکمل‌ها و قرص‌های مورد نیاز کمک بگیرند. هیچ وقت با مصرف یک قرص کلسیم نمی‌توانیم تمام خواص موجود در شیر را دریافت کنیم.
مصرف خودسرانه مکمل‌ها ممنوع
مصرف خودسرانه مکمل‌ها می‌تواند باعث نقص سیستم ایمنی بدن، افزایش عفونت‌های دستگاه تنفسی، اسهال و اختلال در سیستم عصبی مغز شود. اگر بالای ۵۰ سال سن دارید مکمل‌ها را به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی