[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

این قسمت از کله پاچه را به هیچ‌وجه نخورید، روزنامه شیراز نوین

کله پاچه یکی از غذاهای بسیار سنگین است و پروتئین و چربی بالایی دارد که قسمت‌هایی از آن مفید و قسمت‌هایی از آن بسیار مضر هستند که به هیچ عنوان خوردن آنها توصیه نمی‌شود.
در واقع باید گفت کله پاچه یک منبع غذایی است که چربی بسیار بالایی دارد و نه تنها غذای مفیدی به شمار نمی‌رود، بلکه بسیار نیز مضر است.
 کله پاچه به میزان بالایی کلسترول دارد. کلسترول یکی از چربی‌هایی است که در رگ‌های خونی رسوب می‌کند و موجب گرفتگی آن می‌شود و می‌تواند در درازمدت موجب سکته مغزی و قلبی شود. مقدار کلسترول مغز گاو و گوسفند بسیار زیاد است و مغز گاو حدود 120 گرم وزن دارد که حدود 2 هزار میلی گرم کلسترول دارد و حدود 130 کیلوکالری انرژی دارد.
کله پاچه برای افراد ضعیف تقویت کننده است و چون هضم آن به درستی انجام گردد، قوای جنسی را افزایش می‌دهد. برای کسانی که ضعف معده دارند با کمی ‌اصلاح غذای خوبی است و گاهی تولید قولنج سخت می‌نماید. بروز این قولنج در اثر خوردن زیاد پوست و غضروف طرفین صورت و کاسه سر و گوش‌ها و بینی‌ها است.
کله پاچه غذایی بسیار سنگین است که می‌تواند موجب مشکلات گوارشی شود. بهتر است کله پاچه در وعده صبحانه استفاده شود و مصرف آن در وعده شام می‌تواند، موجب بی خوابی و ناراحتی‌های معده شود.
 بهترین و بدترین قسمت کله پاچه
از نظر تغذیه ای، بهترین قسمت پاچه است که چربی کمی‌ دارد و بدترین بخش مغز است که سرشار از کلسترول است. جالب است بدانید مغز گاو یا گوسفند به اندازه 8 زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزو مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می‌شود. البته توام بودن چربی‌هایی مثل تری گلیسیرید با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزایش چربی خون می‌شود. پس طبق گفته‌های متخصصان تا حد امکان از خوردن مغز در کله پاچه خودداری کنید تا از مضرات آن در امان بمانید. زبان گاو و گوسفند سرشار از ویتامین‌های گروه B مخصوصاً ویتامین B12 است و 100 گرم زبان گوساله حدود 130 کیلوکالری انرژی و 100 گرم زبان گوسفند حدود 260 کیلو کالری انرژی دارد. در واقع، همه اعضای موجود در یک دست کله پاچه از کالری و چربی زیادی برخوردار است. به عنوان مثال چربی موجود در چشم از نوع چربی ترانس است و اصلاً مناسب برای بدن نیست. مغز نیز کلسترول بسیار بالایی دارد، به طوری که هر یک مغز معدل 8 زرده تخم‌مرغ کلسترول دارد و کسانی که چربی خون بالایی دارند به هیچ عنوان مجاز به استفاده نیستند.
 بر اساس هرم غذایی، زبان معادل 3 واحد گوشت است و نیاز روزانه بدن نیز همان 3 واحد گوشت است. در حالی که در یک دست کله‌پاچه هم زبان معادل 3 واحد گوشت است و هم اینکه هر پاچه نیز معادل 2 واحد گوشت به حساب می‌آید، بنابراین از نظر میزان واحد گوشت روزانه برای بدن بیشتر می‌شود.
 قابل ذکر است افرادی که بیماری ندارند و کلسترول پایینی دارند می‌توانند ماهی یک بار آن را استفاده کنند و چنانچه کله پاچه را به عنوان وعده صبحانه مصرف می‌کنند، در وعده ناهار باید از یک غذای گیاهی سبک استفاده کنند.
 خوردن پاچه برای مبتلایان به تب و کسانی که غذای کم نیاز دارند و مبتلایان به خونریزی رحم و سستی روده و خونریزی بواسیر و به طورکلی برای کسانی که بدنشان محتاج به محکم نمودن اندام است مفید می‌باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی