[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

مشارکت زنان روستایی و عشایر لارستان در طرح‌های‌منابع طبیعی، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس کارگاه آموزشی توجیهی در راستای اجرای پروژه‌های ‌بذرکاری و کپه کاری در مراتع اطراف روستای علی‌آباد شهرستان لارستان تشکیل شد.
منصور رضایی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان با اشاره به اهمیت اجرای عملیات کپه کاری و احداث هلالی آبگیر در عرصه‌های‌مرتعی اظهار داشت: اجرای این گونه طرح‌ها‌ علاوه بر ذخیره و جمع‌آوری نزولات آسمانی اهمیت بسزایی نسبت به طرح‌های ‌احیایی منابع طبیعی در بین جوامع و ساکنان این عرصه‌ها ‌دارد.
وی ضمن اشاره به ارتباط مستقیم و تنگاتنگ زنان روستایی و عشایر با منابع طبیعی و محیط‌زیست افزود: زنان ساکن در حاشیه و محدوده عرصه‌های‌منابع طبیعی تأثیر مستقیمی بر حفظ یا تخریب منابع طبیعی و محیط‌زیست دارند. 
وی از زنان روستایی به عنوان نیروهای توانمند در حفاظت از این عرصه‌ها‌ یاد کرد و گفت: در این راستا رابطه مستقیمی بین مدیریت منابع طبیعی و معیشت خانوارهای روستایی وجود دارد.
رضایی ایجاد یکپارچگی در زمینه تولیدات کشاورزی، حفاظت از منابع طبیعی، بهبود معیشت خانوارهای روستایی و به ویژه کشاورزان خُرده پا را از مهم‌ترین استراتژی‌های پروژه‌های‌ مدیریت حوضه‌های‌آبخیز عنوان کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های ‌لازم جهت ارزیابی و بهبود دانش و اطلاعات مردم و توانایی‌های زنان به منظور مشارکت آنان در فعالیت‌های مدیریت پایدار منابع طبیعی انجام و در دستور کار قرار دارد. 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان همچنین با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات دستگاه‌های‌دولتی متولی امور منابع طبیعی اظهار داشت: با مشارکت همگانی و سازماندهی نیروهای انسانی در قالب گروه‌های گوناگون جامعه ‌می‌توان در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار منابع طبیعی و حفاظت از این منابع ارزشمند گام برداشت. در این مراسم تعدادی از زنان روستائی با انجام عملیات کپه‌کاری با بذر ماش گرمسیری در عرصه‌های‌مرتع بهاءالدینی این شهرستان بخشی از عرصه‌های‌ مرتعی را احیاء کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی