[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

خداداد: هنوز شبیه ۳۰ سال پیش فوتبال بازی می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

ملی پوش سابق ایران می‌گوید اگر دیدار بعدی امیدها با چین بود، شرایط راحت تری برای صعود فراهم می‌شد؛ اما هنوز هم کسب امتیاز از کره، اوضاع را مناسب می‌کند. خداداد عزیزی معتقد است تیم ملی امید بر اساس حرکات انفرادی رو به جلو حرکت می‌کند و توقع کار تاکتیکی از تیم استیلی خیلی منطقی نیست. حرف‌های خداداد که سابقه بازی در تیم ملی امید را دارد، قبل از بازی با کره جنوبی خواندنی است.
بازی با ازبکستان را چگونه دیدید؟
در تورنمنت‌هایی به این شکل همیشه بازی اول مهم‌ترین بازی است. بازی اول را که نبازی برای دیدارهای بعدی با تمام فکر و توان بازی می‌کنی. به نظرم اگرچه می‌توانستیم ازبکستان را شکست دهیم؛ اما تساوی هم نتیجه خیلی خوبی بود که همه را امیدوار کرد.
به نظر می‌رسید ازبکستان قوی تر از این حرف‌ها باشد. نظر شما چیست؟
آنها تیم خیلی خوبی دارند که مربی بزرگی هدایت آن را بر عهده دارد. در بازی‌های دوستانه هم ما را شکست داده بودند؛ اما بچه‌ها مقابل ازبکستان دونده ظاهر شدند و اگر دقت بیشتری داشتند این تیم را شکست می‌دادند. من فکر می‌کنم ازبک‌ها با همان ذهنیت بازهای دوستانه مقابل ما بازی کردند و کمی‌ غافلگیر شدند.
تیم ملی امید را از نظر تاکتیکی چگونه ارزیابی کردید؟
واقعیت این است که تیم‌های ایرانی هنوز مانند سی سال قبل بر اساس توانایی‌های فنی بازیکنان جلو می‌روند و تاکتیک خاصی ندارند. در بازی با ازبکستان صیادمنش توپ را برمی‌داشت و به قلب دفاع می‌زد و البته هنوز امید اول ما حرکات انفجاری قائدی است. در لیگ برتر ما هنوز اوت دستی کارگشاترین تاکتیک تیم‌ها است. تیم ملی امید هم از این قاعده مستثنی نیست. به هر حال این تیم برآمده از لیگی است که مربیان ایرانی در آن بیشترین نقش را دارند.
به نظر می‌رسد برای تیم ملی امید سرمربی خارجی را ترجیح می‌دادید. درست است؟
ببینید فوتبال در آسیا در رده‌های پایه خیلی پیچیده و سخت است. در واقع آسیایی‌ها سال‌هاست که بهترین مربیان خارجی دنیا را در رده‌های جوانان و امید به کار گرفته اند تا بازیکنان را تاکتیک‌پذیر و آشنا با فوتبال مدرن دنیا بار بیاورند. شرقی‌های آسیا هم مدت‌هاست تیم‌های امیدشان دست مربیان خارجی بزرگ دنیاست. اما در ایران فعلاً نمی‌توانیم سرمربی بزرگ خارجی بیاوریم و بعید هم هست بعد بتوانیم بازیکنان را در چنین شرایطی خیلی هم تاکتیک پذیر بار بیاوریم. ما هنوز فوتبال را به همان روش سی سال قبل بازی می‌کنیم و در این بین گاهی جرقه‌هایی تاکتیکی هم زده می‌شود.
وسط صحبت‌هایتان از فوتبال در سی سال قبل گفتید، یعنی روزهایی که در تیم ملی امید حضور داشتید. آن تیم بهتر بود یا این تیم؟
تیم فوتبال امید ایران در راه المپیک ۱۹۹۲ بارسلون یکی از بهترین‌های تیم‌های المپیک ایران بود که در اوایل دهه ۷۰ تشکیل شد و به راحتی می‌توانست به المپیک صعود کند؛ اما چند اشتباه و اندکی بدشانسی این نسل طلایی را از المپیکی شدن بازداشت. بازیکنان آن تیم را ببینید. جواد منافی، داداش زاده، دلیخون و... به نظرم اگر قرار بود تیمی‌ به المپیک برود، آن تیم شایسته ترین تیم بود. یادم هست در دور اول بازی‌های گروهی با تیم‌های امارات و قطر هم‌گروه بودیم و در روز آخر در حالی که با قطر هم امتیاز می‌شدیم، قطری‌ها به لطف برد 5 بر صفر برابر امارات که مشکوک به نظر می‌رسید تفاضل گلشان را بهتر از ما کردند تا حذف شویم. البته تیم‌های امید ایران همیشه پرستاره بوده اند. در همین تیم استیلی بازیکنانی مثل صیادمنش، قائدی و شکاری بازیکنانی هستند که خیلی راحت می‌توانند بازی را برای هر سرمربی دربیاورند.
فکر می‌کنید تیم امسال بتواند این طلسم را بشکند؟
خیلی سخت است. ما در سخت ترین گروه قرار داریم و ای کاش بازی بعدی ما با چین بود که تیم ساده تری است. الان هم اگر بتوانیم از کره جنوبی یک تساوی بگیریم شانس صعود به دور بعد را داریم.
شما به جای استیلی بودید با این بازیکنان که اکثراً تهاجمی ‌هستند، مقابل کره جنوبی حمله می‌کردید یا دفاع؟
من حتماً سعی می‌کردم مقابل کره شکست نخورم و یک امتیاز بگیرم تا با 2 امتیاز به دیدار چینی برویم که اگر مقابل ازبک در بازی دوم شکست بخورد در بازی با ما حرفی برای گفتن ندارد. از آن طرف بازی ازبک و کره در بازی سوم می‌تواند این شانس را به ما بدهد که احتمالاً یکی از دو تیم از گردونه خارج شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی