[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

جان کری: برجام قابل اعتمادترین توافق جهان است، روزنامه شیراز نوین

وزیر امورخارجه پیشین آمریکا با انتقاد از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، توافق هسته‌ای را "قدرتمندترین، شفاف‌ترین و قابل اعتمادترین" توافق در دنیا توصیف کرد.
به گزارش ایسنا، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز که بیشتر به بررسی رویکرد جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا اختصاص داشت، تأکید کرد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قدرتمندترین، شفاف‌ترین و قابل‌اعتمادترین توافق روی زمین است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بایدن اعلام کرده است، در صورت به قدرت رسیدن توافق هسته‌ای را احیاء خواهد کرد، گفت: جو بایدن این موضوع را تشخیص می‌دهد و می‌داند که بازگشت به جایی که بودیم کافی نیست، زیرا وضعیت تغییر پیدا کرده است. موضوعات جدیدی در سه سال و نیم گذشته اضافه شده‌اند. جو بایدن می‌داند که ما باید اطمینان یابیم که تمامی موارد را در این توافق تحت‌نظر داشته باشیم. جان کری افزود: واقعیت این است که فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه همچنان تلاش می‌کنند که توافق هسته‌ای را حفظ کنند، زیرا این موضوع را تشخیص داده‌اند که این قدرتمندترین، شفاف‌ترین و قابل اعتمادترین توافق روی زمین است.
 وزیر امورخارجه پیشین آمریکا خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور ترامپ اما تصمیم گرفت که به طور یک‌جانبه به تمامی متحدانمان بی‌توجهی کند و از توافق خارج شود.
کری همچنین در پاسخ به این سوال که دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری از دولت پیشین آمریکا به دلیل کمک به فراهم کردن پول برای سپاه پاسداران انتقاد کرده است، گفت: آنچه که من واقعاً باید بگویم این است که همان طور که می‌دانید توئیت رئیس‌جمهور (در این باره) دروغ است. او این توئیت را منتشر کرد، زیرا می‌دانست من قرار است در برنامه‌های تلویزیونی شرکت ‌کنم و این سوال در جایی از من پرسیده خواهد شد. من معتقدم شما و رسانه‌ها باید بگویید که این یک دروغ است.
وی ادامه داد: آن‌ها (ایرانی‌ها) ۱۵۰ میلیارد دلار دریافت نکردند، این گونه نیست. من به‌طور شفاف باید بگویم که مقداری از پول بودجه ایران برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سپاه همیشه بودجه خود را داشته است. هیچ جای تعجبی وجود ندارد. شاید رئیس‌جمهور ترامپ مطلبی در این رابطه نمی‌داند، اما واقعیت این است که سرویس اطلاعات دفاعی خود او (ترامپ) در سال ۲۰۱۷ در کنگره تائید کرد که مقادیر کمی پول به دست سپاه می‌رسد. بیشتر پول به اقتصاد ایران وارد شد و این دقیقاً همان حرفی است که من زده‌ام؛ بنابراین سپاه در گرفتن پول مشکلی ندارد.
این مقام سابق آمریکایی تصریح کرد: واقعیت این است که آنچه دونالد ترامپ مبنی بر این می‌گوید که آن‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار گرفته‌اند، یک دروغ است. او می‌گوید که تمامی این پول به آن‌ها (سپاه) پرداخت شده. این کار نشده است. نهاد اطلاعات دفاعی وی نیز می‌گوید که بیشتر پول به اقتصاد ایران وارد شده است. ما باید سوالات درباره دروغ‌های دونالد ترامپ را متوقف کنیم و به واقعیت‌ها بپردازیم. واقعیت همین است. بیشتر این پول وارد اقتصاد ایران شد، اما آن‌ها (دولت ترامپ) می‌گویند که برای تأمین مالی سپاه استفاده شده است.  جان کری همچنین تأکید کرد که بودجه سپاه در نتیجه این پول تغییری نکرده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی