[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

آیت‌الله ایمانی: احیای گفتمان جنگ هنر انقلابی شهید آوینی بود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت الله ایمانی در جلسه ستاد هفته هنر انقلاب اسلامی استان فارس بیان کرد: بزرگترین هنر در زندگی برخورد با خود است و بزرگترین جهاد در دوران حیات زندگی، برخورد با خویشتن خویش است؛ که ماه رجب این فرصت را خدای متعال برای ما به عنوان پیش درآمد شعبان و رمضان قرار داده است.
که خود بیاندیشم و مقداری از خواسته‌های نفسانی خود را تعدیل کنیم و محدود نماییم که بالاخره روزی از ما محاسبه خواهند گرفت. چه بهتر امروز که خودمان حسابگر خودمان باشیم.
وی افزود: فرازی از ادعیه ماه رجب تأیید این نکته است. اولین و مهم‌ترین مسئله رسیدگی به خود است قبل از اینکه انسان بخواهد به دیگران برسد. یک هنرمند که می‌خواهد اصلاحی در جامعه صورت بپذیرد اول باید به اصلاح خود توجه کند. کسی که خودش به خود نپرداخته چگونه می‌تواند به دیگران بپردازد و آنچه نقص و عیب دیگران است به آن‌ها گوشزد کند.
آیت الله ایمانی نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان افزود: امروز به مناسبت شهادت شهید بزرگوار شهید سید مرتضی آوینی روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است. شهید سید مرتضی چه ویژگی داشت؛ برداشتی که شخص من داشتم و دارم این است که آن زمانی که یک سکوت مرگباری که نشئت گرفته از دنیازدگی حاکم بر جامعه بود، شهید آوینی یک حرکت انقلابی و یک هنر انقلابی را به دست گرفت و انجام داد و عهده دار شد.
او در ادامه افزود: جنگ تمام شده بود و گردانندگان امور دائماً در بوق این مطلب می‌دمیدند و می‌گفتند که مردم خسته شدند، افسرده شدند، احتیاج به آسایش و نشاط دارند. فراموش کنیم و به تغافل و بی تفاوتی در مقابل آنچه گذشته قلم‌ها به کار افتاده بود. تریبون‌ها فعال بود و زبان‌ها حتی از سوی برخی از مسئولان به این سمت حرکت می‌کرد و داشت جنگ واقعاً به عنوان یک پدیده و یک حادثه نه، به عنوان یک قصه فراموش می‌شد. به عنوان یک جریان که هیچ پدیده هم پیشکش به عنوان یک قصه هم داشت فراموش می‌شد. شهید آوینی روایتگر میدان جنگ شد، روایتگر صحنه‌های نبرد گردید و در همین راه به شهادت رسید.
آیت الله ایمانی افزود: جنگ را در جامعه زنده کرد به دنبال آن هم شهدای مفقودی که آرام آرام در داخل خاک و خارج از کشور پیدا شدند، تشییع جنازه شد، جنگ باز آمد در دهان مردم و جنگ به عنوان گفتمان در جامعه باقی ماند. هنر انقلابی شهید سید مرتضی آوینی این بود که جنگ را به عنوان یک گفتمان در جامعه ما احیا کرد و بزرگترین حق گردن جامعه ما پیدا کرد و جامعه ما و نسل‌های آینده ما بدهکار اوست در مقابل این حقی که شهید آوینی ایجاد کرد.
امام جمعه شیراز در ادامه گفت: اگر جنگ فراموش شده بود چه می‌شد؟ اگر آنچه دیگران می‌خواستند یا صاحبان و حکومتگران آن روز دنبال می‌کردند، عملیاتی می‌شد چه بر سر ما می‌آمد. آیا امروز مدافع حرم داشتیم. آیا امروز دفاع از حرم معنا پیدا می‌کرد و مسائلی از این قبیل...
قصه حرکت جهادی است. یعنی یک هنرمند امروز باید جهادگونه کار کند. همانگونه که در باب اقتصاد احتیاج داریم مسئولان ما کار جهادی دنبال کنند و انجام دهند در عرصه تولید و اشتغال نه کار اداری، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی جهادگونه کار کنند نه به عنوان یک کارمند اداری، در عرصه هنر هم واقع مسئله ما نیاز به حرکت جهادی داریم.
دشمن خیلی از این ابزار استفاده کرده است و بسیار جلو افتاده است و ما فاصله مان بسیار زیاد است. متولدان 70 تا 96، 26 سالشان است همین گروه سنی ما توانستیم اینها را زیرپوشش قرار دهیم. در کشور و جامعه شما در عصر قدرت جمهوری اسلامی هستید، صدا و سیما، مطبوعات، رسانه‌ها وخبرگزاری‌ها اینها در مجموع با برنامه ریزی‌های شما می‌توانند هدایت شود و این مسیر، مسیر گفتمان سازی آن نکات اصلی قرار گیرند.
آیت الله ایمانی در انتها افزودند: نکته دیگری که اشاره می‌کنم؛ ما در گروه کودک فوق العاده ضعیف هستیم. 
اکنون هم اعتقاد ما همین است که هنرمند ما باید هنرمند کودک باشد یعنی گروهی از هنرمندان باید هنرمند کودک باشند. نحوه برخورد با کودک، نثر کودک، نوع لباس کودک، نوع محیط کودک و همه اینها مسائلی است که باید خاص کودک باشد ولی متأسفانه غافل هستیم.
اگر کودک را از دست این اهریمنان و شیاطینی که قرار گرفتند نجات دهید چقدر ثواب می‌برید و روز قیامت چقدر مقام و اجر می‌دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی