[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

کافتر و پریشان همچنان تشنه‌اند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس ازبهبود وضعیت تالاب بختگان و برخی دیگر ازتالاب‌ها ‌با توجه به بارش‌های اخیر استان خبرداد.
حمید ظهرابی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ کشور به دلیل بارش‌های مناسب و وضعیت برخی از تالاب‌های استان نیز بهبود پیدا کرده است. مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس گفت: در حال حاضر حدود ۲۳‌درصد دریاچه بختگان که یکی از مهم‌ترین دریاچه‌های استان به شمار می‌رود، آبگیری شده که این میزان با توجه به خشکسالی‌های مداوم سال‌های گذشته بسیار مناسب است.
وی با بیان اینکه وضعیت دریاچه طشک نیز خوب است و حدود ۱۶ درصد آبگیری شده، گفت: با توجه به خشکسالی‌های چند سال گذشته ورود این میزان آب تا این موقع از سال به دریاچه امیدوارکننده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس همچنین در مورد وضعیت دریاچه مهارلو گفت: امسال به دلیل بارش‌های مناسب در استان، دریاچه مهارلو هم‌اکنون حدود ۶۱ درصد آبگیری شده است.
وی گفت: با وجود اینکه طی چند مدت اخیر بارش‌های خوبی در سطح استان اتفاق افتاده، دو دریاچه کافتر و پریشان همچنان خشک است.
ظهرابی در خصوص لزوم احیای این تالاب‌ها اظهار داشت: این تالاب‌ها زمانی وظیفه تأمین رطوبت زمین‌های کشاورزی و همچنین ایجاد تعادل بین آب‌های زیرزمینی و سطحی را برعهده داشتند ولی طی سال‌های اخیرکارکرد این تالاب‌ها مختل و ما شاهد شور شدن، اُفت آب‌های زیرزمینی و پیشروی شوری به سمت زمین‌های کشاورزی بوده‌ایم وحتی انجیرستان‌هایی که سالیان سال به صورت دیم شکل گرفته بود، نیز دچار بحران شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی