[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

شینزوآبه پیام ایران و آمریکا را به عربستان برد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سفر نخست‌وزیر ژاپن به عربستان گفت: پیش‌بینی می‌شود نخست وزیر ژاپن حامل پیام‌هایی از سوی آمریکا به عربستان در مورد روابط این کشور با برخی کشورهای منطقه از جمله قطر و تلاش برای کاهش تنش در خلیج‌فارس باشد.
اصغر زارعی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که با توجه به تحولات اخیر در منطقه از جمله ترور شهید قاسم‌سلیمانی از سوی آمریکایی‌ها و پاسخ ایران به این اقدام با حمله به پایگاه نظامی عین‌الاسد گفت: پیش‌بینی می‌شد که  با توجه به این تحولات، تنش‌ها ‌در منطقه افزایش پیدا کند در همین چارچوب در ابتدا صحبت از آن شد که سفر نخست‌وزیر ژاپن به خاورمیانه لغو شده ولی بعد از مدتی از سوی مقامات ژاپن بر این موضوع تأکید شد که سفر او به منطقه خلیج فارس انجام می‌شود.
وی با بیان این که  در چارچوب تحرکات دیپلماتیک در منطقه شاهد سفر امیر قطر،  وزیر خارجه پاکستان و نخست وزیر سوریه نیز به تهران بودیم، تصریح کرد: این احتمال وجود دارد  با توجه به شرایط ویژه منطقه در روزهای آینده این تحرکات دیپلماتیک در سطح بالاتری ادامه پیدا کند.
زارعی با بیان این که این کشورها اعلام کردند که به دنبال کاهش تنش در منطقه و جلوگیری از افزایش بحران هستند، ادامه داد: سفر شینزوآبه نخست‌وزیر ژاپن به عربستان باید در همین چارچوب دید و به نظر می‌رسد احتمالاً او حامل پیامی از سوی آمریکا به عربستان در ارتباط با کاهش تنش با برخی کشورهای منطقه از جمله قطر و جلوگیری از توسعه بحران بوده است. این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: چندی پیش آقای آبه با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نیز در توکیو دیدار کرد و شاید او در سفر به ریاض در مورد روابط ایران و عربستان و مسائل مربوط به آن نیز  با مقامات سعودی رایزنی کرده و حامل پیامی از ناحیه ایران برای عربستان بوده باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی