[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۳
  • دوره جدید

تعرض به حریم استودان‌های کوه زنه - خاکبرداری غیرمجاز در حریم درجه یک اثر باستانی، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری- مجتبی دورودی

استودان‌های کوه زنه از جمله آثار باستانی است که پی‌درپی مورد تعرض افراد ناآشنا به میراث فرهنگی و نیز سارقان و متجاوزان به آثار باستانی قرار دارد. به گزارش شیرازنوین خاکبرداری غیرمجاز، درست در زیر این اثر باستانی، جدیدترین تعرض به حریم آن است که کاملاً هویداست توسط سوداگران و گنج‌جویان میراث فرهنگی رخ داده است. این استودان‌ها در سه راهی کوشکک به بیضا در جاده پل‌خان به درودزن (35کیلومتری مرودشت) در دامنه کوه زنه قرار دارند که نزدیک به 60سال پیش توسط لوئی‌واندنبرگ (Louis Vanden Berghe) به عنوان استودان‌های ساسانی معرفی شده‌اند و از جمله مهم‌ترین استودان‌های باستانی ایران به‌شمار می‌روند که با توجه به نقش و نگارهای پیرامون آن، در حوزه‌ پژوهشی باستان‌شناسان بسیار حائز اهمیت هستند. 
در زمانی که واندنبرگ از این استودن‌های دیواره‌ کوهستان بازدید کرده است، استودانی مستطیلی شکل نیز در پیرامون آن بر دامنه‌ کوهستان قرار داشته است که متأسفانه امروزه خبری از آن نیست و معلوم نیست در چه زمانی و به کجا منتقل شده است. خوشبختانه استودان‌های کوه زنه به علت اینکه در دل کوهستان نقر شده‌اند از معرض جابه‌جایی و دستبرد به دور هستند؛ با این حال تعرض به این آثار به گونه‌ دیگری صورت می‌گیرد. 
بنابر باوری غلط و قدیمی در میان اهالی منطقه، هرگاه فردی بتواند سنگی را درون این استودان‌ها پرتاب کند و سنگ در آن جای بگیرد، آرزویش برآورده می‌شود. به همین خاطر مشاهده می‌شود که رهگذران و اهالی هنگام عبور از پیرامون این استودان، با سنگی در دست به سراغ این استودان‌ها می‌آیند که این خود، آسیب جدی بر پیکره‌ استودان‌ها و نقش و نگار آنها را دربردارد. از سوی دیگر، دیوارنویسی تبلیغاتی توسط مغازه‌داران و درست بر مکانی که استودان‌ها واقع هستند، یکی دیگر از تعرضات جدی و مهم به حریم این آثار است که نیازمند پیگرد و پیگیری مسئولان نسبت به این امر است. سومین تعرض جدی که به نظر می‌رسد اخیراً صورت گرفته باشد، خاکبرداری غیرمجاز در پای استودان است که امری بسیار متأثر کننده است. نزدیک به دومتر خاکبرداری و چندین چاله‌ دیگر پیرامون آن، درست در کنار جاده‌ بیضا، خود خبر از بی‌پروایی حفاران دارد. 
دشت مرودشت، مکانی بسیار مهم و ویژه از نظر آثار باستانی ایران است و حفاظت و حراست از آن به تخت‌جمشید و نقش‌رستم ختم نمی‌شود. امید که مسئولان به این امر توجه ویژه داشته باشند. در مورد استودان‌ها باید اشاره داشت که این آثار از جمله آثار تدفینی دنیای باستان است که در ایران و به ویژه در استان فارس، نمونه‌های منحصر به فردی از آنها وجود دارد که سپس‌تر، شیرازنوین در جستاری مستقل به معرفی آنها خواهد پرداخت.

doroudi.ahoora@gmail.com

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی