[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

اجرای پروژه‌های‌حفاظت از مراتع با مشارکت مردم امکان‌پذیر است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس کارگاه آموزشی بررسی راهکارهای لازم به‌منظور بهره‌برداری بهینه از مراتع و نیز افزایش آگاهی کارشناسان این بخش جهت بهره‌‌برداری اصولی و بهینه با مشارکت همه جانبه مجریان طرح‌های مرتعداری با حضور مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و هیئت همراه، معاون فنی و کارشناسان و مسئولان واحد مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های استان فارس در شهرستان لارستان برگزار شد.
ترحم بهزاد مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن بازدید از پروژه‌های‌ بیولوژیک صندوق توسعه ملی سال ۹۸ که در قالب عملیات‌های‌احداث هلالی آبگیر و بذرکاری در طرح مرتعداری بها الدینی لارستان اجرا شده بود، با حضور در جمع کارشناسان مراتع استان فارس گفت: در حال حاضر ۸۴ میلیون هکتار اراضی مرتعی در کشور وجود دارد که ۵۲ درصد از وسعت کشور و ۶۳ درصد منابع ملی را شامل می‌شود. وی با اشاره به اهمیت عرصه‌های‌مرتعی افزود: در سال جاری ۸۶۲ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه‌ ملی برای احیای مراتع کشور اختصاص یافته است.  وی با اشاره به سیاست‌ها‌ و برنامه‌های‌ سازمان جنگل‌ها‌ در بخش مرتع گفت: با تبیین راهبردها و راهکارهای این سازمان در صدد بهبود وضعیت عرصه‌های‌ مرتعی کشور و افزایش توان اکولوژیکی این عرصه‌ها ‌هستیم. بهزاد بر اجرای بیشتر فعالیت‌هـا در زمینه احیـاء، اصلاح و حفاظـت از عرصه‌های‌مرتعی کشور با مشارکت مردم و جوامع محلی تأکید کرد و گفت: اجرای این عملیات‌ها‌ با کمک بهره‌برداران نقش به‌سزایی در احیاء و پایداری این عرصه‌ها‌ دارد. مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه ضمن اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای بهبود وضعیت مراتع کشور افزود: با اجرای شیوه نامه‌های‌فنی و اجرایی بهره‌برداری از مراتع و همچنین با درنظر گرفتن فصل سوم شیوه نامه اجرایی و نیز رعایت کلیه دستورالعمل‌های‌فنی‌می‌توان به بهبود وضعیت مراتع و پایداری این عرصه‌ها‌ امیدار بود. وی در ادامه بر اصلاح و احیای مراتع با کاشت و توسعه گیاهان دارویی، توسعه ایستگاه‌های‌تکثیر بذور مرتعی و اجرای صحیح پروژه‌های‌مدیریت چرا با ساماندهی بهره‌برداران و تقویت و نظارت برطرح‌های‌مرتعداری تأکید کرد. 
علی جواهری معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را آشنایی بیشتر کارشناسان مرتع با قوانین و مقررات حاکم بر این بخش و نیز بهره‌برداری اصولی دامداران و بهره‌برداران عرصه‌های‌مرتعی از منابع عنوان کرد و افزود : مشارکت دراحیا، اصلاح و حفاظت از مراتع یک اولویت اساسی است و این مهم نبایددر برنامه‌های‌مدیریت مراتع نادیده گرفته شود. 
وی اظهار امیدواری کرد: با جذب اعتبـارات لازم و رفع کمبودهای حاکم در بخـش مرتع می‌توان فعالیت‌های چشمگیری بـرای مدیریـت چـرا و یـا فعالیت‌های احیایی در سطح مراتع انجـام داد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی