[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

بدون کنسرسیوم صادراتی، بازنده‌ایم، روزنامه شیراز نوین

مدیر اداره روابط چند جانبه اتاق ایران با اشاره به اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: این اتحادیه فضای جدیدی را برای کشور ما ایجاد کرده که با توجه به حمایت‌های‌سیاسی پیرامون این موضوع، موجب شد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با این اتحادیه منعقد شد که این موافقت‌نامه امتیاز 882 قلم کالا در قالب 380 کالای وارداتی و 552‌کالای صادراتی را به ایران ارائه کرده است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، اسفندیار امیدبخش در همایش آشنایی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که هم‌زمان با برگزاری هفته صادرات در استان فارس در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: در سال‌های گذشته تعامل منطقه‌ای‌ایران با سایر کشورها موفق نبوده و در چند سال اخیر تمام برنامه‌ها‌در حوزه تجارت بین‌المللی با هدف توسعه صادرات و دسترسی به بازارهای مختلف دنبال‌می‌شود که اوراسیا یکی از این برنامه‌های مثبت و ویژه برای بهره‌برداری مطلوب بازرگانان کشور خواهد بود. 
وی افزود: یکی از نکات کلیدی موافقت نامه‌ها ‌تشویق به سرمایه‌گذاری است که امکان حضور و دسترسی سرمایه‌گذاران بر تولید و صدور کالاهایی که با شرایط ترجیحی و یا آزاد در بازار کشورهاست که ما منتظر هستیم در این زمینه سرمایه‌گذاری‌هایی در کشور صورت گیرد. 
امیدبخش اظهارداشت: برای موفقیت در این موافقت‌نامه باید به سمت تجارت آزاد حرکت کنیم زیرا در غیر این صورت توفیقی نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: یکی از مسایل مهم در گسترش تجارت با اوراسیا توجه به کنسرسیوم‌های‌صادراتی است که متأسفانه به این بخش در کشور کم‌توجهی شده است به طوری که تاکنون فرصت‌های‌پیش آمده برای حضور و تأمین بازار برخی از کشورها را به دلیل عدم فقدان این ظرفیت از دست داده‌ایم.
امیدبخش ادامه داد: دفاتر تجاری و نمایشگاه‌ها ‌از دیگر اصول مهم در بازار کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که تجار و بازرگانان ما باید بر موضوع حضور در شبکه توزیع اوراسیا نیز تدابیری در نظر بگیرند.
وی عنوان داشت: سیاست‌های‌اقتصادی دولت در موضوع تجارت با اوراسیا بسیار کلیدی و تعیین کننده است و ظرفیت اداری و اجرایی کشور به ویژه در شرایطی که محدودیت‌های‌جدی وارداتی برای ما وجود دارد برای این موضوع باید به کار گرفته شود که کارگروه ملی در بالاترین سطح‌ می‌تواند فعالیت‌ها را در این زمینه رصد و نظارت کند.
امیدبخش از دیگر مباحث مهم در بحث اتحادیه اقتصادی اوراسیا به کاهش آسیب‌پذیری کشور در برابر تحریم‌های‌آمریکا اشاره کرد و تصریح کرد: این اتحادیه اقتصادی یک فرصت منحصر به فرد برای کشور ماست.
وی افزود: برنامه‌های‌ مفصلی برای بحث‌های‌آموزشی پیرامون موضوع صادرات به اوراسیا و بهره‌وری بهتر تجارت خارجی کشورمان از این فرصت در اتاق ایران تدوین شده که این مهم را در اتاق‌های‌کشور دنبال ‌می‌کنیم.
در این جلسه فعالان حوزه صادرات و واردات استان فارس موارد و مسایل خود پیرامون تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مطرح کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی