[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

قوانین مخل تولید و صادرات تسهیل شود، روزنامه شیراز نوین

مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی در اتاق بازرگانی شیراز برگزار و از ۲۳ صادرکنندگان برتر تقدیر شد.
به گزارش شیرازنوین، مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی در اتاق بازرگانی شیراز برگزار و از 23 صادرکنندگان برتر تقدیر شد. در این مراسم معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران، معاون سازمان توسعه تجارت و جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند. 
صادرکنندگان برتری که در این مراسم تقدیر شدند در حوزه‌های کشاورزی، گیاهان دارویی و صنعتی، خشکبار، صنایع تبدیلی، صنایع غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی، صنایع شیمیایی، کاشی و سرامیک، شمش فولاد، فرش و گلیم، لوازم خانگی و فناوری فعالیت داشتند. 
بخشنامه‌های مخل تولید کاهش پیدا کند
فرهادنوری، معاون سازمان توسعه تجارت ایران در این جلسه با بیان اینکه امیدواریم بخشنامه‌های مخل تولید کاهش پیدا کند، اظهار داشت: در حال حاضر و بعد از پشت سر گذاشتن بحران اولیه مشکلات تا حدی کاهش پیدا کرده است. 
وی با بیان اینکه مقایسه اقتصادها باید در شرایط هم سنخ صورت گیرد، گفت: در بازارهای هدف تلاش‌های خوبی صورت گرفته البته رقابت‌های مخربی نیز وجود دارد که باید کاهش یابد. 
معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در بحث تهاتر و ورود کالاهایی که مورد نیاز است به صورت اجرایی مشکلاتی وجود دارد، افزود:  تولید محصولات کشاورزی خیلی خوب بوده و باید به صادرات آنها توجه شود. 
نوری با بیان اینکه امید است که در چندماه باقی مانده بتوانیم به آمار صادرات بیشتری دست پیدا کنیم، بیان کرد: با تلاش بخش خصوصی این امر ممکن است و اقداماتی نیز برای تسهیل این موضوع انجام شده است. 
معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در وزارت خانه کارگروه توسعه صادرات تشکیل شده است، تصریح کرد: در این کارگروه باید به صورت هفتگی وضعیت رصد شود و قوانین مخل صادرات که البته به صورت فراگیر باشد، مورد پیگیری قرار گیرد. 
نوری با بیان اینکه سیاست‌های کارگروه دائمی نیست و متناسب با وضعیت کل کشور برنامه‌ریزی می‌شود، بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال آینده،  تنوع بنگاه‌ها و تنوع کشورهای هدف مورد توجه قرار گیرد چراکه بیان مشکلات به تنهایی راهگشا نیست. 
وی با بیان اینکه سیاست دولت، سیاست مداخله‌گری و تصدی‌گری نیست گفت: در بسیاری از کارگروه‌ها با این تعارض مواجهیم که یک گروه خواهان صادرات برخی مواد و یک عده مخالف هستند بنابراین باید همه گروه‌ها را در نظر گرفت. 
عدم هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی از مشکلات صادرات 
دکترعنایت‌الله‌رحیمی، استاندار فارس در این مراسم با بیان اینکه صادرات موتور رشد اقتصاد کشور است، اظهار داشت: یکی از ابتکارات این دولتی تشکیل جلسات و همکاری بین بخش خصوصی و دولتی است اما یک عدم هماهنگی عملی بین دیپلماسی عمومی و رسمی ما وجود دارد که منجر به بروز برخی از مشکلات شده است. 
وی با بیان اینکه یکی از مسائل برون‌نگری که در سیاست‌های اقتصادی به آن اشاره شده متوجه صادرات است، گفت: وقتی توسعه صادراتی را مطرح می‌کنیم باید ساختارهای  قانونی،  رسمی  و ساختارهای بخش عمومی و غیره را نیز مدنظر قرار داد. 
استاندار فارس با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم به بخش خصوصی توجه شده اما آیا سیاست عملی با سیاست نظری همخوانی دارد؟ افزود: باید بدانیم که برای بخش خصوصی، احزاب، گروه‌ها و سمن‌ها چقدر نقش قائل هستیم،  چند روز آینده با انتخابات سروکار داریم باید دید کسانی که وارد این عرصه شدند، چه سیاست‌هایی را ترسیم می‌کنند و چه ادبیات مشترکی با شما در ارتباط با محیط قانونگداری دارند؟ 
وی با بیان اینکه در انتخابات بخش خصوصی باید به مواردی توجه کند، بیان کرد: باید ببینید این افراد نظرشان در ارتباط با کاهش هزینه‌های پول و روابط با دنیا چیست؟ نظرشان در ارتباط با شفافیت ملی و بین‌المللی چیست؟ چرا که هر کدام از این سوالات نقش مهمی در روند کار شما دارد؟ 
استاندار فارس با بیان اینکه پاسخ به این سوالات مهم است که می‌تواند گره‌گشای صادرات و تولید باشد، تصریح کرد: نمی‌شود دیپلماسی رسمی و عمومی ما به گونه‌ای باشد که با مقصد صادراتی ما همخوانی نداشته‌باشد. 
رحیمی اظهار داشت: باید عوامل مؤثر بر صادرات را بشناسیم و به کسانی که شرایط را می‌توانند تسهیل کنند؛ اعتماد کنیم تا در آینده نزدیک با قانون‌گذاری درست و تعیین مسیر هموار بتوانیم اثرگذارتر باشیم. 
لزوم مشورت با بخش خصوصی در امور اقتصادی 
جمال رازقی نیز در این مراسم با اشاره به ضعف اقتصاد در کشور اظهار داشت: چون کار اصولی را در پیش نگرفتیم همچنان هم متزلزل پیش می‌رویم. 
رئیس اتاق بازرگانی استان فارس با اشاره به مشکلات صادرکنندگان گفت: بخشنامه‌های متناقض و متعدد از جمله این مشکلات است که باید برطرف شود. 
وی با بیان اینکه ایران در 2 مقطع بالاترین رشد اقتصادی را داشته که مربوط به فروش نفت بوده است، افزود: یکی در سال 41 تا 49 و مقطع بعدی دوران ریاست جمهوری خاتمی که افزایش قیمت نفت سبب شده بالاترین رشد اقتصادی تجربه شود. 
رازقی با بیان اینکه در صحنه اقتصاد کشور درست عمل نکردیم، بیان کرد: ترجیح می‌دهیم یک کشتی نفت را به دست بابک زنجانی و امثال آن بدهیم اما ریالی را صرف زیربناهای کشور نکنیم. 
رئیس اتاق بازرگانی استان فارس با بیان اینکه در همه دولت‌ها مبالغی برای اشتغال اختصاص می‌دهند اما هیچ کدوم اشتغال پایدار ایجاد نکردند، عنوان کرد: در دولت قبل و زمانی که بحث هدفمند کردن یارانه‌ها مطرح بود اتاق نقش مشورتی داشت از ما سوال کردند که نظرتان چیست که گفتیم هدفمند کردن اگر با محوریت تولید انجام شود درست است اما با محوریت مصرف کل اقتصاد کشور را به‌هم می‌ریزد. 
وی با بیان اینکه مشورت بخش خصوصی در اقتصاد منجر به اقتصاد پایدار، اشتغال پایدار و تولید پایدار می‌شود، گفت: در این مسیر نبودیم و نیستیم؛ البته اتاق به عنوان وظیفه ذاتی مشورت‌های اقتصادی خود را ارائه داده و می‌دهد و نمایندگان در مجلس و همه تصمیم‌گیرندگان نیز به این مشورت‌ها گوش بدهند که یقیناً زیان نمی‌کنند. 
300 میلیون دلار صادرات در استان فارس 
حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این مراسم گفت: بر اساس گزارش گمرک در9 ماه نخست  امسال میزان صادرات در استان فارس 300 میلیون دلار بوده است. 
وی گفت: ارزش دلاری صادرات غیر نفتی استان فارس در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته  افزایش 59 درصدی داشته و به لحاظ وزنی نیز 2درصد افزایش داشته و کشورهای هدف صادراتی استان فارس افغانستان، عراق، امارات متحده‌عربی، پاکستان، ویتنام، کویت، آلمان، ترکیه،  روسیه، هند، اندونزی و قطر بوده است. 
ایزدی نگاه ویژه به صادرات کالاهای با کیفیت و بسته‌بندی مناسب ذائقه مشتریان بازارهای خارجی را از مهم‌ترین معیار توسعه فعالیت‌های تجاری دانست و تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های صادراتی سبب کاهش بیکاری،  افزایش اشتغال، ارتقاء توان رقابت با کشورهای قدرتمند در فعالیت‌های تجاری و تولیدی و رفع معضلات اجتماعی می‌شود. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به اینکه توسعه صادرات غیر‌نفتی، استراتژی اقتصاد پایدار است، گفت: عمده‌ترین کالاهای صادراتی استان بر اساس اولویت و مزیت صادراتی عبارتند از: کود اوره، محصولات فولادی، پودر و عصاره شیرین‌بیان، سیمان و کلینگر، رب گوجه‌فرنگی، فرش و گلیم دستباف، صنایع الکترونیک، انواع میوه و تره‌بار، خرما، انجیر، قیر،کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی و صنایع غذایی که هر کدام در سطح بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی دارای جایگاه خاص است. 
موانع پیش روی فعالان اقتصادی برداشته شود؛ در اقتصاد ضعف داریم
معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در اقتصاد ضعف داریم، گفت: ما همه اصول اقتصاد خوب را داریم اما در اقتصاد دچار مشکلیم این یعنی یک جای کار می‌لنگد.
سید جواد زمانی نیز در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان فارس با اشاره به اینکه در حوزه دفاعی ایران در دنیا حرف برای گفتن دارد و آنچنان پیشرفت کرده است که دنیا بدون در نظر گرفتن نقش ایران نمی‌تواند تصمیم بگیرد، اظهار داشت: در حوزه سلول‌های بنیادی، در علم مهندسی و پزشکی نیز پیشرفت‌های زیادی شده و در دنیا حرف برای گفتن داریم. 
وی با بیان اینکه اما در امر اقتصاد نه حرفی برای گفتن نداریم و نه اصولاً اقتصاد داریم، گفت: فعالان اقتصادی در جنگ اقتصادی سربازان خط مقدم هستند، در حالی که سنگری ندارند و از چهار سو مورد هجوم تحریم‌های خارجی، داخلی و رقابت دولت و خصولتی‌ها قرار گرفتند. 
زمانی افزود: در علم اقتصاد یک قاعده بین‌المللی وجود دارد که و  آن اینکه اگر کشوری از نیروهای توانمند برخوردار بود، موقعیت جغرافیایی مناسب داشت و منابع هم داشت اگر اقتصادش مشکل داشت مشکل در قانون و مجریان قانون است. 
معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در اقتصاد ضعف داریم، بیان کرد: ما همه اصول اقتصاد خوب را داریم اما در اقتصاد دچار مشکلیم این یعنی یک جای کار می‌لنگد. 
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌ها را به اسم اقتصاد نامگذاری می‌کنند، تمام رؤسای جمهور در دوره‌های مختلف گفتند که باید موانع را بردارید تمام وزرا و قوه‌قضائیه و در سطح پایین‌تر استانداران هم همین را می‌گویند، حال سوال این است که چه کسی باید این موانع را بردارد؟
زمانی با بیان اینکه مشکل کجاست و این یکی از سوالات عمده فعالان اقتصادی است، خاطرنشان کرد: اگر کشوری اشتغال و درآمد ملی می‌خواهد باید بخشنامه‌های ساعتی و دستورالعمل‌هایی که مانع است، برداشته شود؛ گاه تصمیماتی گرفته می‌شود که هزینه زیاد دارد. 
معاون امور مجلس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در یک کشوری که به طلای سبز در دنیا معروف است معشیت دادن به 60 میلیون اشتباه است، گفت: یارانه دادن کار غلطی بود که منجر به بیکاری زیاد شد اما در این دولت هم با عنوان معیشت مطرح شد که این با قبل فرقی ندارد. 
وی با تأکید دوباره بر اینکه در اقتصاد حرفی برای گفتن نداریم، تصریح کرد: اگر مسئولان اعتقاد دارند که تولیدکنندگان در حال جنگ هستند هیچ کاری نکنند فقط موانع را بردارند؛ هر جا به مردم امور واگذار شده کار به سرانجام رسیده در اینجا نیز کار را به فعالان اقتصادی واگذارند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی