[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

غرب شیراز به منطقه حفاظت‌شده تبدیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس از ایجاد منطقه حفاظت شده در آینده در غرب شیراز خبر داد و گفت: غرب شیراز به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد، از این رو ایجاد واحدهای جدید معادن شن و ماسه در این منطقه ممنوع است، واحدهای موجود نیز در اولویت انتقال به مناطق دیگر قرار دارند. حمید ظهرابی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موضوع در حال پیگیری است و بر اساس اهمیتی که مناطق غرب شیراز در تأمین آب و تولید اکسیژن دارد و تأثیری که در حفظ هوای پاک شیراز ‌می‌گذارد این منطقه قطعاً در آینده نزدیک به منطقه حفاظت شده تبدیل‌ می‌شود.
ظهرابی اضافه کرد: همه تلاش‌ها معطوف بر این است که این اکوسیستم طبیعی کارکرد خود را داشته‌باشد و استعلام از مراجع ذی‌ربط برای تبدیل غرب شیراز به منطقه حفاظت شده انجام شده است و بخشی از غرب شیراز به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد. وی در باره فعالیت معادن شن و ماسه دراین منطقه هم گفت: مسئله معادن در غرب شیراز از دو جنبه ایجاد آلودگی و انتشار گردو غبار در هوا در جهت باد غالب در مسیر شیراز و همچنین از جنبه مسایل ذخیره آب قابل بررسی است، معادن غرب شیراز عمدتاً درشت دانه هستند و یژگی مهم این معادن در این منطقه برای آن است که روان آب‌هایی که ایجاد می‌شود در بالا دست جذب این سازندهای درشت دانه شود و منابع آب زیر زمینی را تغذیه کند و همچنین مانع ایجاد سیلاب شود.
به گفته این مسئول برداشت‌های ‌بی‌رویه از این منابع و معادن در واقع مثل اسفنج عمل‌ می‌کنند شرایط را برای سیلابی شدن حوزه آبخیر فراهم‌ می‌کند و ‌می‌تواند منجر به ایجاد سیلاب‌های شدید شود.
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس اضافه کرد: علاوه بر این دستکاری کردن در این معادن و به هم زدن این شرایط واکوسیستم،  تنوع زیستی را هم دچار مشکل و اختلال‌می‌کند و باعث آسیب دیدن گونه‌های‌گیاهی و جانوری می‌شود.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه ایجاد آلودگی و گرد و غبار با برداشت‌های بی‌رویه از این معادن افزایش‌ می‌یابد، افزود: این موارد با ایجاد باد غالب پاکیزگی هوای شیراز را دستخوش تغییر می‌کند، سازمان حفاظت محیط‌زیست برای حل هر دو جنبه این مشکل فعالیت‌های گسترده داشته است و با تصویب شورای‌عالی معادن و پیگیری این سازمان ایجاد هر گونه معدن جدید در غرب شیراز ممنوع است.
معادن موجود یک‌سال اجازه تمدید پروانه فعالیت دارند منوط به اینکه برای انتقال به مکان مناسب تصمیم‌گیری کنند.
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس در ادامه گفت: همچنین موضوع بازچرخانی آب در این معادن و واحدهای صنعتی اجباری است، آبی که مصرف ‌می‌شود بازچرخانی‌ می‌شود و با استفاده از نصب تیکنر آب دوباره استفاده می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی