[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۰
  • دوره جدید

طرح سیستم جداسازی آب خاکستری در شیراز اجرا می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز از تشکیل کارگروهی با هدف اجرای طرح سیستم جداسازی آب خاکستری هنگام دریافت پروانه ساختمانی به‌ منظور تصفیه هوشمند، افزایش بهره‌وری از منابع آبی از ساختمان‌ها و هوشمند‌سازی فضای سبز مجتمع‌های مسکونی و تجاری جدید، خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «لیلا دودمان» در جلسه هوشمندسازی و فناوری اطلاعات این شورا، گفت: رشد روز افزون جمعیت و تمرکز آنها در شهرها آثار مخرب و اغلب فاجعه‌آمیزی را بر زیستگاه‌های طبیعی و زندگی بشر می‌گذارد و شهرها را در معرض بحران‌های ناگوار از جمله تخریب محیط زیست، نزول زیربناهای موجود، فقدان دسترسی به زمین سرپناه، آلودگی‌های زیست‌محیطی، خطر کمبود و اتمام منابع طبیعی و در نهایت اتلاف سرمایه‌های طبیعی و انسانی قرار می‌دهد.
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات ادامه داد: به همین منظور باید در شیوه سنتی مدیریت شهرها تجدید نظر و شیوه‌های جدید مبتنی بر مدیریت واحد شهری به‌صورت هوشمند را جایگزین کرد. 
وی افزود: این شیوه مبتنی بر حفاظت و بهبود منابع طبیعی و فرهنگی، پخش متعادل سودها و هزینه‌ها، گسترش گزینه‌های حمل و نقل، اشتغال مسکن، توسعه پایدار و ارتقای بهداشت، سلامت و اجتماع سالم است. دودمان با بیان اینکه جلسه‌‌ای با موضوع دریافت و ارائه گزارش پروژه‌های هوشمندسازی و فناوری اطلاعات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و بررسی طرح الزام ساختمان‌های گروه «د» به اجرای سیستم جداسازی آب خاکستری هنگام دریافت پروانه ساختمان برگزار شد، تصریح کرد: در این جلسه نماینده اداره آب و فاضلاب، معاون کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مدیر اداره انرژی شهرداری، رئیس اداره مهندسی آب شهرداری و نماینده سازمان محیط‌زیست، نظام مهندسی استان و دانشگاه علوم‌پزشکی و کارشناسان شورا و شهرداری، معاونان خدمات شهری، برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری شیراز و رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، به منظور طرح دیدگاه‌های همه جانبه و هماهنگی‌های بین سازمانی و برون سازمانی به بیان دیدگاه‌های تخصصی خود پرداختند. رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به بررسی بهینه‌سازی مصرف انرژی و ارتقای زندگی شهروندان، خانه‌های هوشمند و شاخص آن یعنی طرح استفاده از آب‌های خاکستری و الزام گروه «د» ساختمان‌ها به اجرای آن در هنگام دریافت پروانه افزود: مقرر شد کارگروهی متشکل از نماینده‌های کمیسیون‌های هوشمندسازی و فناوری اطلاعات، شهرسازی و معماری، معاونت شهرسازی شهرداری شیراز، سازمان نظام مهندسی، اداره آب و فاضلاب شیراز و نماینده‌هایی از دیگر معاونت‌های شهرداری به بررسی طرح بپردازند.
وی تأکید کرد: تشویق بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری به اجرای سیستم هوشمند آب خاکستری از دیگر موضوعات مورد توجه این کارگروه خواهد بود.
دکتر دودمان از ارائه‌ پروژه‌های هوشمندسازی سازمان فضای سبز و گزارشی از چاه‌های هوشمند به تفکیک مناطق شهرداری خبر داد و افزود: شهرداری مکلف است یکی از بوستان‌های شهر را به عنوان پایلوت پارک هوشمند انتخاب کرده و همه مؤلفه‌های شهر هوشمند (نورپردازی، مبلمان، نظارت هوشمند، اطلاع‌رسانی هوشمند، انرژی خورشیدی و آبیاری و نگهداری هوشمند) را در آن پیاده‌سازی و اجرا کند و ردیف بودجه‌ای به آن اختصاص دهد.
وی ارائه‌ اطلاعات حوزه‌ فضای سبز و برنامه‌های مربوط به سیما، منظر و فضای سبز شهری به کمیسیون را از دیگر تصمیمات برشمرد و افزود: مقرر شد کمیسیون همۀ‌ برنامه‌های هوشمند سازمان را از لحاظ نحوه و درصد اجرا رصد کند و در ردیف بودجه ۹۹ مطرح شود. وی خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین مقرر شد شهرداری طرح جامعی با در نظرگرفتن همه‌ مؤلفه‌های شهر هوشمند در حوزه فضای سبز، مراقبت و نگهداری هوشمند پارک‌های جدید الاحداث با هدف کنترل منابع، افزایش نرخ بهره‌وری و بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند به کمیسیون در مدت ۶ ماه ارائه کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی