[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

یغماگران تاریخ، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

تاریخ بخوانیم. تمدن پُرمایه ایران همیشه در معرض تهدیدهای مهلکی قرار داشته است. سایه سیاه ضحاکان دوران، اسکندرها و اقوام خونخوار بدوی هیچگاه برای مدت طولانی بر سرمردم ایران نمانده است و همیشه مردمانی از جنس سربداران، سردار جنگل، ستارخان، باقرخان و در نهایت رزمندگان هشت سال دفاع مقدس علیه متجاوزان قیام کرده و آنها را از این مرز و بوم دیرینه بیرون راندند. اما همیشه با تجاوزهای آشکار و دشمنی که در خاکریزهای روبرو به کمین نشسته روبرو نیستیم. گاهی هجمه‌ها ‌زیرپوستی و نهان آن‌چنان چیده ‌می‌شوند که ما دیرهنگام به وقوع آنها پی‌ می‌بریم. این هجوم ناجوانمردانه معمولاً در عرصه‌های نرم تاریخی و فرهنگی بسامد بیشتری دارد... 

در کنار دسیسه‌های‌همیشگی استعمارگران و ترفندهای بلوک‌های‌غرب و شرق، گروهی از کشورهای همسایه سودای ربودن اصالت‌های‌ماندگار و دستمایه‌های‌غنی این مرز و بوم را دارند و در بی‌خبری اندیشمندان و افکار عمومی، ذره ذره در حال مصادره نشانه‌های‌تمدنی و ارزشی ایرانیان هستند. تجربه نشان داده این اقدامات شنیع فرهنگی، با گذشت دوران در افکار عمومی جهان نهادینه خواهد شد و بازپس گیری دوباره آنها از چنگ اجنبی‌ها‌عملیاتی دشوار، پرهزینه و شاید غیرممکن باشد. 
در این کارزار نرم با جبهه واحدی از ربایندگان فرهنگ و تاریخ روبرو نیستیم؛ بلکه هریک از مهاجمان بنابر اندیشه‌های‌جاه‌طلبانه و خصومت‌آمیزشان ‌می‌کوشند تا داشته‌های‌فرهنگی خود را که با جستارهایی از جاهلیت آلوده شده، اندکی جلا داده و ملت پرپیشینه ایران را در مسیر هویت‌زدایی، بی‌ریشگی و فقر معنوی قرار دهند. رویه‌ای‌که از آن به عنوان یکی از شاخصه‌های‌جنگ نرم یاد‌ می‌شود و تأثیرات آن به مراتب مخرب‌تر از جنگ خاکریزهاست. برای اثبات این ادعا مثال‌های‌بارزی وجود دارند.
امارات متحده عربی ماکت پرسپولیس ایرانیان را ساخته است. شاید ماکت تخت‌جمشید در امارات متحده عربی نشانی از صلابت و استواری پرسپولیس ایرانیان نداشته‌باشد؛ اما نکته تأمل برانگیز این است که سالیانه چند میلیون نفر از گردشگران جهانی به جای مسافر ایران شدن، برای بازدید از این مجموعه پوشالی راهی کشورهای عربی شده و آمار گردشگری و اقتصاد توریستی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در برهه کوتاهی متحول ‌می‌شود. این امر در حالی صورت‌ می‌گیرد که بسیاری از نشانه‌های‌تمدنی ایرانیان، غم انگیزانه به انزوای خاموشی تبعید شده و در مسیر فرسایش عوامل طبیعی سیر قهقرایی طی ‌می‌کنند. البته در ماه‌های‌اخیر شاهد اقدامات مثبتی نظیر ثبت جهانی آثار سلسله ساسانی به همت مسئولان ارشد میراث فرهنگی فارس بودیم و این در حالی است که این ساختارهای کهن در ایران انگشت شمار نیستند و در پرتو سرمایه گذاری مادی و معنوی بر آنها‌ می‌توان به درآمدزایی شگفت انگیزی دست یافت و نام ایران را به عنوان کشوری صاحب تمدن و صلح‌طلب در جهان مطرح ساخت.
البته محجوری ساختارهای به جا مانده از تمدن پیشینیان، به عنوان یگانه درد جامعه فرهنگی و تاریخی ایران برشمرده نمی‌شود. مدتی است دیگر همسایگان نیز چشم به مفاخر و اندیشمندان این سرزمین دارند و در بی‌خبری افکار عمومی و کاهلی گروهی از مسئولان، به دنبال مصادره مشاهیر گرانمایه این سرزمین برآمده‌اند. در یک تهاجم آشکار، کشور ترکیه تندیس بزرگی از ابوعلی سینا، محقق و عرفان پژوه گرانمایه ایرانی را به عنوان دانشمند ترک در معرض نمایش عمومی‌ می‌گذارد و در پی تزریق اصالت‌های‌دروغین به فرهنگ خود است. البته پروژه مصادره آنها منحصر به شیخ رئیس پارسی نمی‌شود؛ بلکه آنها به سایر مشاهیر ایران زمین نیز چشم طمع داشته و با توسل به تزویر و ریا، درصدد غنی‌سازی فرهنگ خود هستند. این بار اتاق‌های ‌فکر همسایه شمال غربی درصدد مصادره مولانا به عنوان دانشمندی و فیلسوفی ترک تبار است و میزان وقاحت آنها تا جایی پیش رفته که اتهامات شنیع اخلاقی را به این شاعر گرانمایه پارسی زبان مطرح‌ می‌کنند.
اگرچه در نگاه اول این گونه ربایش‌های‌فرهنگی مذبوحانه و بی‌اثر جلوه ‌می‌کنند و تاریخ ایران زمین آنقدر سرافراز و پرمایه هست که برای همیشه مایه افتخار و سربلندی مردمان این دیار باشد، با این حال تجربه نشان داده پروژه‌های‌ مصادره در ادوار بلندمدت تأثیرات شوم خود را بر جای گذاشته و بازپس گیری نشانه‌های‌تمدنی ایرانیان و مشاهیر این سرزمین، عملیاتی سهل و آسان نخواهد بود. از سویی، روزه سکوت ایرانیان هم در چنین موقعیت‌‌هایی به تعدی‌های ‌مضاعف فرهنگی‌می‌انجامد و با گذشت دوران شاهد هویت‌زدایی از پیکره فرهنگ این سرزمین خواهیم بود.
بنابراین تمامی ارکان جامعه باید با توسل به ابزار دیپلماسی و بسته‌های‌فرهنگی و فرآیندهای تبلیغاتی در برابر چنین دسیسه‌های‌ناجوانمردانه‌ای‌ایستادگی کرده و به مقابله با یورش‌های‌استعمارگران و کشورهای متجاوز و متمولان دوران جاهلیت برخیزند. 
تجربه نشان داده ایرانیان همیشه برای حفظ خاک میهن، تمامی جان و مال خود را در طبق اخلاص‌می‌گذارند و این در حالی است که تعدی‌های‌تاریخ و فرهنگی دست کمی از تجاوز فیزیکی نخواهد داشت. 
مدت زیادی است که جامعه ایران در معرض تهدیدهای مهلک تاریخی و فرهنگی قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی