[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

تأکید سرپرست دانشگاه بر وحدت رویه و افزایش تعامل مجموعه سلامت فارس با سازمان ثبت‌احوال، روزنامه شیراز نوین

در نشست سرپرست و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با مدیرکل ثبت‌احوال استان فارس، بر وحدت رویه و افزایش تعامل مجموعه سلامت فارس با این سازمان، با هدف جلوگیری از هرگونه تخلف و ثبت صحیح مشخصات مراجعان به مراکز درمانی استان تأکید شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سرپرست دانشگاه با تقدیر از مسئولان سازمان ثبت‌احوال استان فارس برای تعامل با دانشگاه در روند خدمات‌رسانی به مردم، گفت: کارکنان و مسئولان این دانشگاه با رویکردی متقابل تلاش دارند تا آمار در پرونده الکترونیک سلامت افراد، به درستی ثبت شود.
او با اشاره به نقش و اهمیت سازمان ثبت‌احوال، تأکید کرد: باید نشست‌های ‌فصلی با محوریت حوزه درمان دانشگاه و سازمان ثبت احوال، با دستورکار مشخص و همچنین با حضور نمایندگانی از معاونت بهداشت و حراست دانشگاه و مسئولان سازمان ثبت‌احوال برگزار شود. دکتر «مهرزاد لطفی» با ارایه توضیحاتی درباره ارسال و ثبت حجم بسیاری از اطلاعات ولادت‌ها ‌و فوتی‌ها‌ از سوی روستاها و خانه‌های ‌بهداشت، اعلام کرد: با هدف تبادل تجربیات و هم‌اندیشی مشترک بین دو مجموعه، نیاز است تا کارگاه‌های ‌مشترکی برای بررسی مسایل مشترک مجموعه سلامت و سازمان ثبت‌احوال در دانشگاه برگزار شود.
مدیرکل ثبت‌احوال استان فارس نیز در این نشست، تلاش مسئولان دانشگاه را سرمنشاء تحولات در حوزه سلامت دانست و با بیان اینکه ۱۲۶ مورد فعالیت در ثبت‌احوال انجام‌ می‌شود، به اهمیت ثبت آمار ولادت و فوت در مهلت قانونی، توضیحاتی تأکید کرد. «علیرضا انصاری» با اشاره به نقش دهیاران و خانه‌های ‌بهداشت در ثبت ولادت و فوت افراد در ثبت آمار و سرشماری دقیق، عنوان کرد: ثبت‌صحیح این موارد موجب دستیابی به یافته‌های‌مهم، بدون نیاز به سرشماری آماری ‌می‌شود.
او با اعلام آمادگی برای ایجاد بستر همکاری و افزایش تعامل بین دو مجموعه، به بیان اهمیت ثبت آمارهای جمعیتی در سطح ملی و تأثیر آن در سیاستگذاری‌های‌کشور پرداخت و پوشش بیش از ۹۹ درصد وقایع حیاتی با تلاش سازمان ثبت‌احوال و دانشگاه علوم پزشکی شیراز را به عنوان افتخاری برای استان فارس برشمرد.
مدیرکل ثبت احوال استان فارس درباره ارتقای رتبه ثبت آمار ولادت و فوتی‌های‌استان فارس در کشور اعلام کرد: تا پیش از سال۹۳، جایگاه استان به لحاظ میزان ثبت آمار ولادت در کشور، رتبه بیست و هشتم و رتبه بیست و چهارم در ثبت فوت بود، اما با تلاش کارکنان و مسئولان این سازمان، اکنون فارس در ثبت آمار ولادت در رتبه نخست و در ثبت آمار فوت در رتبه دوم کشور قرار دارد. انصاری با تأکید بر اهمیت، حفظ و حراست از گواهی ولادت و همچنین ثبت صحیح آمار از سوی مراکز درمانی و خانه‌های‌بهداشت، ادامه داد: اسناد هویتی و شناسنامه از جمله اسناد رسمی کشور است که اختلال در آن،‌ می‌تواند موجب مشکلات امنیتی و آسیب‌های‌اجتماعی شود. تأکید بر نقش و اهمیت بالای گواهی فوت برای سازمان ثبت‌احوال، احراز هویت مادران باردار در مراکز درمانی، جلوگیری از سوءاستفاده از دفترچه‌های‌بیمه دیگران، مسایل قضایی مرتبط با مفقود شدن گواهی فوت، انجام بازدیدهای مشترک مسئولان دانشگاه و ثبت‌احوال در بیمارستان‌ها ‌و تأکید بر نقش مسئولان در نظارت بر کیفیت و توزیع محصولات غذایی، به عنوان یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامت مردم، از دیگر موارد مطرح شده از سوی مدیرکل ثبت‌احوال استان فارس در این نشست بود. معاون درمان دانشگاه نیز در این نشست با تقدیر از تعامل سازمان ثبت‌احوال با حوزه درمان دانشگاه و رسیدگی به بیماران بدون صاحب و دریافت هزینه‌های‌درمانی آنان در مراکز درمانی از سوی بیمه ها، اعلام کرد: مسئولان حوزه درمان دانشگاه با مشارکت واحد سلامت مادران معاونت بهداشت دانشگاه و مدیریت حراست دانشگاه، برای جلوگیری از هرگونه تخلف نظیر جابه‌جایی نوزاد، احراز هویت مراجعان و جلوگیری از آسیب‌های‌اجتماعی، آمادگی کامل دارد تا با سازمان ثبت‌احوال همکاری کند. تأکید بر ثبت وقایع حیاتی در روستاها از سوی مراقبان سلامت در خانه‌های ‌بهداشت و اهمیت گواهی فوت در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، از دیگر موارد مطرح شده از سوی دکتر «علی‌اکبری» در این نشست بود. رئیس اداره مامایی دانشگاه نیز در این نشست با قدردانی از همکاری سازمان ثبت‌احوال با دانشگاه، تلاش برای تحویل نوزاد سالم به خانواده‌ها ‌را از مهم‌ترین مسئولیت‌های ‌مراکز درمانی برشمرد.
«ثریا شفیعی» در ادامه درباره شیوه ثبت اطلاعات موالید در بیمارستان‌ها‌ در سامانه برخط «ایمان»، صدور گواهی ولادت نوزادان در مراکز درمانی و اختصاص فضای فیزیکی به نمایندگان سازمان ثبت‌احوال استان در بیمارستان‌ها ‌با هدف نظارت و ارزیابی مشترک برای جلوگیری از هرگونه تخلف، توضیحاتی ارایه داد. «مریم جان فدای» کارشناس آمار و مدارک پزشکی معاونت بهداشت دانشگاه نیز در این نشست، از برگزاری کارگاه‌های‌آموزشی پیرامون «ثبت گواهی فوت به صورت استاندارد» برای پزشکان استان خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت ثبت آمار ولادت و فوتی معاونت بهداشت دانشگاه با برگزاری کارگاه‌های‌آموزشی در این زمینه، پیگیری آمار آرامستان‌های ‌استان و متولیان درج دقیق گواهی فوت در سامانه‌های‌ مرتبط را در دستور کار خود قرار داده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی