[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

استاندار فارس عنوان کرد: پیش‌نیاز کاهش خودروهای شخصی، توسعه حمل و نقل عمومی است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس استاندار فارس، کاهش تردد خودروهای شخصی درون شهرها را نیازمند توسعه روش‎های حمل و نقل عمومی پاک همچون مترو و تراموا دانست وگفت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته و تأمین اعتبار مربوط به سهم دولت برای اجرای خطوط مترو نشانگر این موضوع است.
دکترعنایت‌الله رحیمی سه‌شنبه یکم بهمن در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز و مقابله با پدیده گرد و غبار این کارگروه را به دلیل ارتباط موضوع با حقوق عامه مردم دارای اهمیت توصیف کرد  و گفت:  انجام اقدامات عملی و کارآمد برای جلوگیری از آلودگی هوا نیازمند برنامه‌ریزی  در زمینه منشاء آلودگی، میزان اثر‌گذاری آلاینده‌ها، اقدامات و راهکارهای کنترل آلودگی و عوامل تشدید کننده و کُندکننده است.
او ادامه داد: این برنامه‌ریزی در صورتی به نتایج عملی منجر خواهد شد که اهداف کلان و خرد در سه سطح کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت در آن تدوین شود.
استاندار فارس عواملی همچون تولید خودرو، تأمین سوخت و دارا بودن معاینه فنی خودرو را در آلودگی ناشی از رفت و آمد اتومبیل‌های مؤثر دانست و افزود: بعضی از این عوامل نیازمند اصلاح روند و یا کنترل و نظارت اجرای تصمیمات در سطوح کلان ملی  و بعضی نیز نیازمند برنامه‌ریزی‌ها و اجرای صحیح طرح‌های درون استانی است.
دکتررحیمی با اشاره به اینکه دارا بودن معاینه فنی بی‌شک در کاهش آلودگی هوا مؤثر است، خاطرنشان کرد: این امر باید با اولویت‌بندی در ترددهای برون شهری و محورهای مواصلاتی و همچنین خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی و خودروهای شخصی انجام شود.
او یادآور شد: خط یک مترو شیراز به اتمام رسیده و امیدواریم تا پایان سال ۹۹ شاهد به بهره‌برداری رسیدن خط دو و آغاز فعالیت در خط سه باشیم.
استاندار فارس با رئیس بر لزوم اصلاح سیستم حمل و نقل عمومی اظهار کرد: گاز سوز بودن اتوبوس‌ها و کنترل سیستم احتراق خودروهای سواری از جمله این اقدامات ساختاری محسوب می‌شود که باید با جدیت در برنامه مدیریت شهری قرار گیرد. دکتررحیمی با اشاره به اینکه  ناوگان تاکسیرانی از نظر ایجاد اشتغال و همچنین تسهیل در رفت و آمد شهروندان از اهمیت ویژه‌ای‌برخوردار است، عنوان کرد: از این رو باید با حساسیت بیشتری به نوسازی این ناوگان از طریق بهره‌مندی از تسهیلات ملی و منابع داخلی بانک‌ها داشته‌باشیم. استاندار فارس کاهش و کنترل گرد و غبار را نیازمند شناسایی کانون‌های گرد و غبار دانست و افزود: این کانون‌ها ممکن است درون استان، ملی و یا فرا ملی هستند که در هر یک از این موارد به برنامه‌ریزی‌های خاصی در سطوح مختلف نیاز دارد.
او خشکی مراتع، خشک شدن تالاب‌ها و زمین‎های کشاورزی خالی از کشت را از جمله کانون‌های درون استانی گرد و غبار برشمرد و  ادامه داد: در خصوص کنترل کانون‌های درون استانی گرد و غبار اقداماتی انجام شده اما امیدواریم با برنامه‌ریزی سازمان محیط‌زیست و همراهی سایر دستگاه‌ها شاهد کاهش و کنترل بیش از پیش آن باشیم. استاندار فارس با بیان اینکه معادن تولید شن و ماسه  از دیگر کانون‌های تولید آلودگی و گرد و غبار است، گفت: در این زمینه نیز اقدامات کنترلی مناسبی انجام شده و امیدواریم با جا به جایی این معادن در غرب و حریم ۳۰کیلومتری شیراز، شاهد رفع مشکلات باشیم. 
دکتررحیمی همچنین کاشت گیاهان متناسب با اقلیم فارس و همچنین گیاهان کم آب بر در زمین‌ها و مراتع خالی از پوشش گیاهی را در تثبیت وضعیت خاک و جلوگیری از انتشار گرد و غبار مؤثر دانست و از جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان آب منطقه‌ای و محیط‌زیست خواست برنامه‌ریزی لازم برای انجام این طرح را تدوین کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی