[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

مدیرکل محیط‌زیست فارس: گازوئیل‌ توزیعی در فارس استاندارد نیست، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- فارس مدیرکل محیط‌زیست فارس اظهار کرد: ارزیابی‌های انجام شده بیانگر این است که گاهی اوقات گازوئیلی که توزیع می‌شود استانداردهای لازم را ندارد و گاهی حتی بنزین هم چنین مشکلاتی داشته است.
حمید ظهرابی سه‌شنبه یکم بهمن ماه در کارگروه کاهش آلودگی هوای شیراز و کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: امروز بسیاری از پهنه‌های سرزمین ما که خود منشا ارائه خدمات و کارکردهای اکوسیستمی متنوعی برای بهبود شرایط محیط‌زیست و حتی تأمین مواد غذایی و علوفه برای دام و حیات وحش بودند به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده‌اند.
او افزود: بسیاری از پهنه‌های تالابی کشور خشک شده‌اند و اکثر دشت‌های سیلابی ایران هم شرایط نامناسبی داشتند که طی دو سال گذشته به دلیل بارندگی‌های نرمال شرایط تا حدودی بهتر شده است اما در موضوع گرد و غبار همچنان دچار مشکل هستیم.
مدیرکل محیط‌زیست فارس ادامه داد: گرد غبار دو منشا داخلی و خارجی دارد؛ ما امکان دخالت در منشا خارجی آن را نداریم اما در بحث گرد و غبار با منشا داخلی، ستاد مقابله با گرد و غبار کشور فعالیت‌های گستردهای انجام داده است و در بودجه ٩٨ حدود ١٠٠ میلیون دلار برای مبارزه با گرد و غبار در استان خوزستان مصوب کرد و امسال نیز مقرر شده که این موضوع را به سایر استان‌ها هم تسری دهد.
ظهرابی با بیان اینکه فارس دارای پهنه‌های مستعد بیابانی است و بخشی از شمال و شرق استان را مناطق بیابانی و نیمه بیابانی تشکیل می‌دهد، ادامه داد: ۱۰ تالاب در فارس داریم که می‌توانند به عنوان پهنه گرد و غبار عمل کنند.
او اضافه کرد: گرد و غبار و آلودگی هوا ارتباط نزدیکی با هم دارند و غبار محیطی و غبار کمتر از ٢٫٥ میکرون عامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهرهاست که البته منشا کوچکی از آن طبیعی و مابقی انسان ساخت و شامل خودروها، صنایع و فعالیت‌هایی است که انسان در محیط‌های‌شهری انجام می‌دهد.
مدیرکل محیط‌زیست فارس با بیان اینکه امسال شیراز نسبت به سایر کلانشهرها که با مشکلات عدیده‌ای در موضوع آلودگی هوا مواجه بودند، شرایط خوبی داشت، دلیل این مهم را تلاش‌های این اداره کل، همکاری‌های خوب دستگاه‌های اجرایی و هم بهبود شرایط محیطی ناشی از بارش‌ها عنوان کرد.
ظهرابی براساس اینکه تلاش حفاظت محیط‌زیست بر این است که کیفیت هوا را بهبود دهد، گفت: بررسی وضعیت آلاینده‌های جوی در شیراز طی حدود ٩٤ درصد از روزهای امسال شاخص سالم و متوسط را نشان داده است.
او همچنین یکی از مسائل جدی و تأثیرگذار در کیفیت هوا را کیفیت سوخت مصرفی دانست که تأثیر به‌سزایی در تولید و انتشار آلاینده‌ها در محیط‌های‌شهری به ویژه سوختی که در بخش حمل و نقل و صنایع استفاده می‌شود، دارد و  در این خصوص اظهار کرد: معمولاً هوا که سرد می‌شود با موضوع تبدیل سوخت صنایع از سوخت‌های سبک مانند گاز و سوخت سنگین مانند گازوئیل و مازوت مواجه هستیم و تلاش کردیم با فشاری که بر صنایع استانی می‌آوریم اجازه ندهیم با رشد مصرف این سوخت‌ها مواجه شویم.
مدیرکل محیط‌زیست فارس یادآور شد: براساس مصوبات دولت، در کلانشهرها نیز با هماهنگی وزارت نفت تلاش شده تا سوخت یورو ٤ و یورو ٥ توزیع شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی