[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

کامیاب: زیرساخت‌ها را فراهم کردیم، حالا زمان بهره‌برداری است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: شهر شیراز در بهمن ماه میزبان چهار رویداد بزرگ کشوری و بین المللی است. نخستین رویداد که بزرگ‌ترین آن هم محسوب می‌شود، از همین فردا در سالن شهید دستغیب شیراز آغاز خواهد شد. در همین ارتباط، پیش از ظهر دیروز، جلسه‌ای با حضور مسئولان برگزاری و جمعی از اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان استان فارس برگزار شد. صحبت‌های حیدرعلی کامیاب مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس، محسن سالاری معاون  توسعه امور ورزش این اداره، محمد موسایی رئیس هیئت کشتی فارس، فریبا افشون رئیس هیئت ورزش روستایی و عشایری، ابراهیم راضی رئیس هیئت بدمینتون و سیروس حیدری نایب‌رئیس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای را در ادامه می‌خوانید.
کامیاب: 63 پروژه ورزشی در بهمن‌ماه افتتاح خواهد شد
حیدرعلی کامیاب نخستین کسی بود که در این جلسه با حضار به گفت و گو پرداخت. مدیرکل ورزش و جوانان فارس با اشاره به این نکته که این میزبانی‌ها اتفاقات خوب و میمونی است که از این به بعد در فارس بیشتر شاهد آن خواهیم بود، افزود: در طول سال‌های گذشته با همکاری دوستان، یک کار تیمی ‌انجام دادیم و حالا زیرساخت‌های ما خوب شده و موقع بهره‌برداری است. باید از این فضاها و امکانات خوب موجود در فارس استفاده لازم را ببریم. در استان فارس جدای از این زیرساخت‌های ورزشی،  سایر امکانات برای میزبانی هم مهیا است. ما از نظر هتلینگ و اقامتگاه در سطح کشور در حد عالی هستیم. وضعیت فرودگاه‌های ما عالی است و با تمام دنیا ارتباط داریم و از طریق سه فرودگاه می‌‌توانیم میهمانان خارجی را به استان وارد کنیم. همچنین این استان دارای آثار باستانی، تاریخی، علمی، ادبی و مذهبی فراوانی است. بنابراین موقع بهره‌برداری است. جالب است بدانید بیشتر فدراسیون‌ها مایل‌اند که میزبانی را به شهر شیراز و استان فارس واگذار کنند.
وی افزود: به جز این میزبانی‌ها که در بهمن ماه انجام خواهد شد، ما ۶۳ پروژه ورزشی نیز برای افتتاح داریم. پراکندگی این پروژه‌ها جوری است که در تمام شهرستان‌ها پروژه‌هایی را افتتاح می‌کنیم. مساحت این پروژه‌ها ۹۲ هزار و ۸۹۶ متر است که در قالب خوابگاه، سالن‌های ورزشی و چمن‌های مصنوعی کوچک و بزرگ خواهد بود. چمن‌های بزرگ خنج و بوانات آماده است و سایر چمن‌ها، چمن‌های مینی فوتبال خواهند بود. اما دو پروژه ورزشی نیز در این‌ها گنجانده نشده، یکی سالن شش هزار نفری شیراز و دیگری مجموعه ورزشی لامرد که یکی از زیباترین مجموعه‌های استان فارس است که در سفر رئیس جمهور افتتاح خواهد شد. اعتبار این ۶۳ پروژه ای که عنوان شد ۵۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. نکته مهم در مورد این پروژه‌ها این است که عمدتاً توسط خود ما کلنگ‌زنی شده، چون ما دیگر پروژه نیمه‌تمامی ‌از دوره‌های گذشته نداریم. این پروژه‌ها به موقع کلنگ خورده و به موقع افتتاح می‌شوند.
سالاری: ای کاش بخش خصوصی از این فرصت طلایی استفاده می‌کرد
همچنین محسن سالاری هم دقایقی با حضار به گفت‌وگو پرداخت. او گفت: ما به دنبال این هستیم که به چشم‌اندازی که برای استان فارس و شهر شیراز تعریف کرده بودیم، برسیم. چشم‌انداز ما این بود شیراز آرمانشهر ورزش کشور باشد. اگر چنین چیزی محقق شود، به خودی خود بی‌نظیر یا کم‌نظیر است.
سالاری افزود: من می‌خواهم در بحث تأثیر ورزش در شرایط فعلی صحبت کنم. ما در شرایط فعلی به شدت سانسور می‌شویم، به شدت بایکوت می‌شویم و تنها مجاری که سانسورپذیر و بایکوت‌پذیر نیست، ورزش است. می‌توانیم پاسخ یاوه‌گویی‌های دشمنان را طریق ورزش بدهیم. ما اخیراً متهم شده‌ایم که امنیت نداریم و حالا اگر بتوانیم یک تورنمنت بین‌المللی ورزشی را به نحو احسن برگزار کنیم، این کمک شایانی می‌کند به اینکه این ضد تبلیغ‌ها علیه ما بی‌اساس شوند. امروز می‌بینیم تبلیغاتی که علیه ما انجام داده‌اند تأثیر خود را گذاشته. برای مسابقات بدمینتون ۳۹ کشور ثبت‌نام کرده بودند؛ اما دیشب که آخرین وقت برای انصراف بوده، به ۲۳ کشور تقلیل پیدا کرده. بنابراین می‌بینیم که آن تبلیغات بی‌تأثیر نبوده؛ اما تلاش می‌کنیم با همین مقدار تیم و با سازماندهی خوب و منسجم یک رویداد، خیلی حرف‌ها را بزنیم. 
معاون توسعه امور ورزش فارس گفت: ما در ورزش فارس انصافاً دارای منابع انسانی بسیار خوب هستیم. اعضای هیئت‌های ما هم متخصص کارشان هستند و هم پای کار هستند و نمود آن را شما دارید می‌بینید. الان سه رئیس هیئت در همین جلسه هستند که تمام کارهای مسابقات پیش رو را خودشان انجام می‌دهند و ما فقط نقش پشتیبان داریم. نگاه ما یک نگاه ستادی است و ان‌شاءالله  در برگزاری مسابقات خواهید دید که به نحو احسن شایستگی خود را به مردم فارس نشان خواهند داد. 
سالاری همچنین در مورد حضور نیافتن بخش خصوصی برای حمایت مالی از این مسابقات گفت: ای کاش بخش خصوصی هم توانسته بود از این میزبانی‌های ما استفاده لازم را ببرد. بنگاه‌های اقتصادی فرصت خوبی برای دیده شدن داشتند. حداقل در برنامه‌هایی که داریم در مسابقات کشتی‌مان پنجشنبه و جمعه به مدت ۱۴ هزار و چهار صد ثانیه پخش مستقیم داریم. به رغم اطلاع‌رسانی، متأسفانه کسی جلو نیامد. البته دلیل این جلو نیامدن مشکلات اقتصادی بود؛ اما باز هم فرصت خوبی بود که با حداقل هزینه، هم  به ورزش استان کمک کنند و هم خودشان دیده شوند در قاب تصویر رسانه؛ اما واقعاً برای من جای سوال است که چرا نیامدند. امیدوارم در رویدادهای بعدی که برگزار می‌کنیم، جای بخش خصوصی به منزله اسپانسر خالی نباشد و یک معامله برد برد بین ورزش و بخش خصوصی انجام شود.
تصور نمی‌کردم این‌گونه حمایت شوم
همچنین محمد موسایی، رئیس هیئت کشتی استان فارس در خصوص برگزاری مسابقات بین‌المللی کشتی فرنگی جام تختی در شیراز گفت: بدون تعارف می‌گویم، من فکر نمی‌کردم که این‌گونه حمایت شوم. تصورم این نبود که این‌طور برای من راه را باز کنند و جاده را هموار کنند که الان تنها دغدغه‌ام کار عملیاتی و اجرایی باشد. اگر حمایت‌های آقای کامیاب در برگزاری مسابقات نبود، با توجه به اتفاقاتی که در کشتی کشور افتاد و در جریان هستید که جام جهانی کشتی در ایران کنسل شد و مشکلاتی که برای جام تختی آزاد در کرمانشاه وجود آوردند، بار فشار زیادی به کشتی کشورمان وارد آمد و مسئولیت کشتی کشور را در مسابقات جام کشتی فرنگی استان فارس برداشت. با کمک‌های آقای کامیاب و آقای سالاری این اتفاق افتاد و همه بار مالی این مسابقات هم برعهده استان فارس است.
موسایی افزود: این مسابقات در بالاترین سطح فنی و اجرایی برگزار می‌شود. دیروز نماینده فدراسیون جهانی وارد شیراز شدند و گفتند چنین پذیرایی و چنین میزبانی که در شیراز از او به عمل آمده را فقط در آمریکا دیده است. ایشان اصالتاً عراقی هستند و به سایر استان‌های ایران سر زده‌اند. در یکی از استان‌ها وضعیت میزبانی به گونه‌ای بوده که ایشان ۴ بار محل اقامت خود را عوض کرده، چون از وضعیت اقامت خود راضی نبوده است. تلاش ما در این مسابقات این است که در بهترین شرایط این رویداد برگزار شود. به شما قول می‌دهم این مسابقات طوری برگزار خواهد شد که سالیان سال از میزبانی استان فارس تعریف و تمجید شود و کار استان‌های دیگر برای برگزاری این رویداد در سال‌های بعد، سخت خواهد شد.
رئیس هیئت کشتی استان فارس در خصوص کشورهای شرکت کننده در این رقابت‌ها گفت: تاکنون حضور پنج تیم در این مسابقات قطع شده. کشورهای ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه که اکثراً صاحب کشتی هستند. ارمنستان تمام قهرمان‌های جهان و المپیک خود را دارد می‌آورد که این از حد تصور ما فراتر بود. قزاقستان هم در بعضی اوزان کشتی‌گیران بسیار خوبی را دارد اعزام می‌کند. روسیه هم کشتی‌گیران بزرگ و عنوان‌دار خود را عازم این مسابقات کرده است. بنابراین سطح کیفی مسابقات بسیار بالا خواهد بود. از ایران هم هر کسی که بخواهد به دوبنده تیم ملی برسد باید به در این مسابقات شرکت کند. فقط با نظر سرمربی تیم ملی، چهار کشتی‌گیر معاف شده‌اند. 
وی افزود: همچنین در مراسم اختتامیه اهدای بازوبند پهلوانی به امید نوروزی را خواهیم داشت که این امر با همکاری هیئت پهلوانی استان صورت می‌گیرد که جا دارد از همین جا از هیئت پهلوانی استان فارس تشکر کنم. همچنین از آقایان حمید سوریان و قاسم رضایی، دیگر قهرمانان کشتی فرنگی کشورمان که صاحب مدال طلای المپیک هستند نیز در این مراسم تقدیر خواهد شد.
موسایی در پایان گفت: از تماشاگران این مسابقات مبلغی بابت بلیت دریافت نخواهد شد، اما بلیت صادر می‌شود که این امر برای برقراری نظم و محاسبه تعداد تماشاگران انجام می‌شود.
افشون: هدف اصلی جام خوشه‌چین، ایجاد نشاط بین روستاییان است
فریبا افشون، رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری استان فارس هم در جلسه حاضر بود و در خصوص رویداد بزرگی که قرار است در بهمن ماه برگزار شود، توضیحاتی داد: پنج استان متقاضی برگزاری جام خوشه چین بودند؛ اما با نظر مستقیم شخص وزیر ورزش و معاونان ایشان و ارتباطی که با اداره کل ورزش و جوانان فارس داشتند، میزبانی به استان فارس داده شد. باید تشکر کنم از آقایان کامیاب، سالاری و سایر دوستانی که با توجه به میزبانی‌های دیگر اداره کل و نظر مثبت وزارتخانه، این میزبانی به استان ما داده شد. 
افشون افزود: ما در این رویداد  میزبان حدود ۷۰۰ ورزشکار، داور، مربی و همکاران وزارتخانه در شیراز خواهیم بود. این مسابقات از تاریخ ۹ تا ۱۲ بهمن ماه به نام جام خوشه‌چین در شش رشته مختلف برگزار می‌شود؛ رشته‌های والیبال، فوتسال، دو میدانی، طناب‌کشی، هفت‌سنگ و چوب‌کشی. این رقابت‌ها هم‌زمان در ۷ مکان برگزار خواهد شد. روز نهم بهمن ماه میهمانان وارد می‌شوند و روز دوازدهم اختتامیه مسابقات را در تالار سعدی فرهنگیان برگزار می‌کنیم.
وی در ادامه گفت: این جام اهداف متفاوتی داشته و هدف اصلی آن ایجاد نشاط در روستاییان بوده و البته زمینه‌سازی برای ورزش حرفه‌ای و قهرمانی هم هست. از هر فدراسیون استعدادیاب می‌آید و استعدادهای ویژه هر رشته شناسایی خواهند شد. 
راضی: با اصرار فراوان، مسابقات را از سمنان به شیراز آوردیم!
همچنین ابراهیم راضی، رئیس هیئت بدمینتون استان فارس در خصوص برگزاری مسابقات بین‌المللی بدمنیتون در شیراز توضیحاتی ارائه کرد  و گفت: در شهریور ماه این تصمیم گرفته شد که میزبانی به شهر سمنان داده شود. اما من یک پیشنهاد در همان زمان به رئیس فدراسیون دادم و گفتم این مسابقات را در شیراز برگزار کنیم که ایشان گفتند سمنان تصویب شده و قبل از  سمنان نیز شهرهایی مثل زنجان که مهد ورزش بدمینتون ایران است و تبریز برای این مسابقات تقاضا داده بودند که ما این کار را نکرده‌ایم. من به شیراز آمدم و خدمت آقایان کامیاب و سالاری رسیدم و این مسئله را مطرح کردم که با استقبال خوب این عزیزان مواجه شدم. بنابراین مُصِر شدم در فدراسیون که میزبانی مسابقات را به ما بدهند. در نهایت با حمایت‌هایی که آقای کامیاب انجام دادند و صحبت‌هایی که با رئیس فدراسیون شد، میزبانی این مسابقات را به شیراز دادند.
راضی افزود: این مسابقات، ماقبل مسابقات المپیک است و رنکینگ آن در حضور بازیکنان در المپیک تأثیر مستقیم دارد که این از اهمیت بالای این مسابقات است. در ابتدا 39 کشور برای حضور در این مسابقات اعلام آمادگی کرده بودند؛ اما با توجه به اتفاق‌هایی که اخیراً رخ داد، بعضی کشورها انصراف دادند. حالا 27 کشور اعلام آمادگی کرده‌اند که حضور 23 کشور تاکنون قطعی شده است. امیدواریم بتوانیم میزبانی خوبی از این مسابقات داشته باشیم. این مسابقات از پانزدهم تا نوزدهم بهمن ماه در سالن شهید دستغیب برگزار خواهدشد.
حیدری: مسابقات گردان گود فرصت خوبی برای نشان دادن ظرفیت‌های استان است
آخرین کسی که در این جلسه با خبرنگاران صحبت کرد، سیروس حیدری، نایب رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان فارس بود. وی گفت: همان‌طور که همه دوستان مستحضر هستند، در گذشته این مسابقات تحت عنوان قوی‌ترین مردان ایران برگزار می‌شد که  حالا تغییر نام داده و تحت عنوان «گردان گود» برگزار می‌شود. این رقابت‌ها در حمایت از ورزش ملی ما برگزار می‌شود. دور مقدماتی گردان گود در کرمانشاه برگزار شد که در نهایت ۲۰ نفر به دور نهایی راه یافتند و  قرار است ان‌شاءالله با حمایت‌های آقای کامیاب و آقای استاندار، این مسابقات در استان فارس و در تخت جمشید برگزار شود.
حیدری افزود: روز بیست و دوم بهمن ماه ورود ورزشکاران را خواهیم داشت و از روز بیست و چهارم، ضبط مسابقات انجام خواهد شد تا در ایام ‌عید، ۳۲ جلسه این مسابقات از تلویزیون پخش شود. این فرصت خوبی است تا ظرفیت‌های ورزش استانمان را بهتر نشان دهیم که این امر، حمایت دوستان را می‌طلبد. همچنین در دهه فجر، مسابقات منطقه ۳ کشور را هم خواهیم داشت که با حضور تیم‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد  و خوزستان برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی